Aleppe, Rakka 16. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ground Pepper)
Na serveri warfiles.ru vyšiel článok Vladimíra Lepechina,podľa ktorého situáciu okolo Aleppa a Rakky neustále podrobne sledujú príslušníci amerických špeciálnych jednotiek, ktorým pomáhajú aj členovia francúzskych, britských a nemeckých špeciálnych kománd.
Podľa Lepechina politici a vojenskí špecialisti zo Západu s nevôľou sledujú postup šítskych jednotiek z Afganistanu, Iránu, Libanonu, Kurdov a sýrskej vládnej armády, ktorá likviduje protiasadovské zoskupenia tvrdým spôsobom za pomoci ruského a sýrskeho letectva. Protiasadovské oddiely džihádistov stratili iniciatívu a ich logistika je v troskách.
Aleppo a Rakka momentálne predstavujú dve posledné centrá, ktoré nemajú asadovské jednotky pod svojou úplnou kontrolou. Ak Asad ovládne tieto dve lokality, môže to znamenať totálny obrat vo vojne v Sýrii, pretože kontrolu Aleppa a Rakky uskutočnia sýrske vládne vojská len vďaka likvidácii teroristov či umiernenej opozície (Rakku drží ISIL). Totálna likvidácia teroristov bude znamenať, že USA stratia svoje figúrky v hybridnej vojne v Sýrii a bude im trvať minimálne 10 rokov, kým si vytvoria nové zázemie.
Lepechin vo svojom článku otvorene hovorí, že v novembri 2015 za priamej účasti amerických inštruktorov v Sýrii prišlo k zostreleniu SU-24. Vo februári 2016 vďaka politickému tlaku USA prišlo k zastaveniu mohutnej bojovej ofenzívy sýrskej armády voči teroristom. USA sa totiž dožadovali mierového rokovania s protiasadovskou opozíciou v Ženeve a dôrazne žiadali, aby sa situácia riešila diplomaticky. Podľa Lepechina teroristi tak získali čas a na krátku dobu sa zbavili ruských a sýrskych leteckých útokov, ktoré likvidovali ich stavy.
Lepechin potom tvrdí, že podobných príkladov v sýrskej kampani, pri ktorých USA skryte alebo otvorene podporovali teroristické skupiny existuje viacero. Dokonca americký prezidentský kandidát Donald Trump už obvinil Baracka Obamu a Hillary Clintonovú s vytvorenia a podporovania ISIL, ktorý podľa Trumpa predstavuje americkú zástupnú armádu v konflikte na Blízkom Východe.
Podľa Lepechina sa momentálne USA angažujú v sýrskej kampani v dvoch základných oblastiach.
Prvá oblasť je oblasť špeciálnych a tajných služieb. Lepechin upozorňuje na slová Michaela Morrela, bývalého šéfa CIA, ktorý vyzýval k vraždeniu Rusov a Iráncov v Sýrii. Druhá oblasť je oblasť priameho boja proti Asadovi a Rusku cudzími rukami za pomoci zástupnej armády, v ktorej okrem Turecka, Saudskej Arábie, Jordánska a naftových monarchií z oblasti Perzského zálivu pôsobili a pôsobia aj odborníci z krajín Západu.
Lepechin dôrazne upozorňuje, že Západ vidí problém v Asadovi a Rusku a nie v teroristoch. USA sa svojou podporou umiernenej opozícii ani netaja a momentálne, v čase, kedy Rusi a Asadove jednotky teroristov s prehľadom likvidujú, niektoré kruhy v USA sa snažia zdiskreditovať ruskú kampaň a pomoc v Sýrii.
Podľa Lepechina USA už viac krát v rámci “chýb v navigácii” zhodili zbrane a zásoby teroristom, pričom USA sa snažia aj o to, aby sa zraneným teroristom dostalo lekárske ošetrenie v okolitých krajinách. Lepechin tvrdí, že americké špeciálne jednotky sa spoliehajú na politické krytie zo strany amerických vládnych a politických predstaviteľov. Koridory, ktorými mohli teroristi Aleppo opustiť sa neujali a tak vlastne s politickou podporou USA teroristi držia v Aleppe stále približne 300 000 obyvateľov ako rukojemníkov, pretože ani Rusi a ani Sýrčania nemôžu a ani nechcú útočiť v oblastiach, kde hrozia obrovské straty medzi civilným obyvateľstvom.
Do Aleppa odmietajú vstupovať aj medzinárodné humanitárne organizácie, podporujúce Západ. Samozrejme tvrdia, že do Aleppa nevstupujú kvôli ruskej hrozbe a ruskému angažovaniu sa v regióne, pričom tvrdia že sa obávajú o svoju bezpečnosť. V čase, kedy sa uskutočnil pokus o prevrat v Turecku bol na návšteve Moskvy šéf americkej diplomacie John Kerry.
Podľa Lepechina sa Kerrry snažil v Moskve presadiť, aby sa an Nusra dostala na listinu “umiernenej opozície”. Keďže sa puč v Turecku nepodaril a pozície USA v oblasti Blízkeho Východu sa evidentne zhoršili, Rusi odmietli akceptovať Kerryho žiadosť – Kerry sa nedohovoril a americká diplomacia utrpela porážku.
V posledných týždňoch to podľa Lepechina USA skúšali v Sýrii z každej strany. Kerry žiadal Rusov, aby zatlačili na Asada a aby jeho armáda prestala blokovať Aleppo. Keď Rusi a Sýrčania americké snahy odmietli, 1. augusta vpodstate neznáma skupina zostrelila ruský vrtuľník Mi-8, ktorý sa vracal z Aleppa po doručení humanitárneho nákladu. Lepechin prirovnáva zostrelenie Mi-8 k zostreleniu SU-24 pri tureckej hranici a vo svojom článku tvrdí, že za týmto zostrelením treba hľadať stopy amerických tajných služieb a špeciálnych jednotiek.
Podľa Lepechina sa momentálne USA snažia posilniť svoje postavenie v oblasti Manbidj, Deir ez Zor a Rakka, pričom sa spoliehajú najmä na Kurdov ako na svoju hlavnú zástupnú armádu. Napriek protestom oficiálnych predstaviteľov Sýrie, ktorí si neželajú intervenciu cudzích krajín, USA do oblasti poslali cca 500 členov svojích špeciálnych jednotiek, pričom podľa sýrskej a ruskej rozviedky v oblasti už teraz operujú aj britskí, francúzskí a nemeckí špecialisti.
Podľa môjho názoru Lepechinov článok si zaslúži pozornosť najmä svojou otvorenosťou. Doteraz som sa na ruských servroch nestretol s takýmto tvrdým obviňovaním USA, ako v tomto Lepechinovom článku. Rusi sa doteraz snažili vyjadrovať najmä diplomaticky a v ich vyjadreniach bolo cítiť snahu dospieť k zmysluplnému konsenzu s americkými kolegami.