„Nemecké voľby: veľmi ťažký úder pre Macrona (a Európu)“… Nemecko drví macronizmus“… “Nové výsledky v Nemecku narušujú Macronov európsky projekt “ – to sú príklady titulkov článkov, venujúcich sa výsledkom nemeckých parlamentných volieb.
Čo znamená európsky projekt prezidenta Macrona, dalo by sa zhrnúť do vety: Viac Európy. Prezident Macron volá po reforme eurozóny so „skutočným“ rozpočtom a ministrom financií. V pláne má aj vytvorenie európskej agentúry pre inováciu, európsku azylovú agentúru a spoločnú pohraničnú políciu, zavedenie uhlíkovej dane, spoločnú zásahovú jednotku, spoločný rozpočet na obranu a spoločnú doktrínu.
L´OBS uvádza, že prezident Macron sa spoliehal na pomoc nemeckej kancelárky Merkelovej v presadzovaní tohto jeho kľúčového projektu reformy eurozóny. Prezident Macron mal až doteraz veľké šťastie, ako v prezidentskej kampani, z ktorej škandál vyradil jeho najväčšieho rivala F. Fillona, tak ako i v ekonomike, ktorá vykazuje znaky konjunktúry. S výsledkami nemeckých volieb však toto šťastie náhle skončilo, komentuje portál. Stratený politický kapitál nemeckej kancelárky znamená nutnosť vlády v koalícii, s liberálnou FDP a Zelenými.
Práve mladý 38-ročný líder FDP Christian Lidner dáva jasne najavo svoj nesúhlas s myšlienkou spoločného rozpočtu eurozóny, finančnou solidartitou medzi členskými krajinami, podporuje vystúpenie Grécka z eurozóny a automatické sankcie pri prekročení limitu 3% verejného deficitu.
Portál Boulevarde Voltaire sa takisto venuje postojom šéfa FDP a cituje aj jeho výroky, okrem iného i na adresu Francúzska:
“Spoločný euroúnijný rozpočet, kde peniaze skončia vo Francúzsku na pokrytie ich verejných výdajov alebo v Taliansku na opravu Berlusconiho chýb, je pre nás nepredstaviteľný a predstavuje červenú líniu… Všetko, čo predstavuje finančný transfer na únijnej úrovni, či už v rámci euroúnijného rozpočtu alebo v rámci bankovej únie, je pre nás červená línia… FDP nemôže byť súčasťou vlády, v ktorej by nemala ministerstvo financií“.
Boulevard Voltaire ironicky sumarizuje základ Macronovej politiky: ísť čím ďalej tým viac k federalizovanej Európe a Nemecko bude platiť. “Táto fantázia leží teraz v troskách,” konštatuje portál.
Oficiálne však prezident Macron zotrváva na svojej pozíci, bez ohľadu na novú politickú situáciu v Nemecku. “Prezident neprispôsobuje svoju hlbokú víziu okolnostiam,” cituje denník Le Figaro zdroj z prezidentovho okolia.
Potvrdzuje to i očakávaný prezidentov prejav na parížskej Sorbone, ktorý predniesol v utorok a v ktorom zopakoval svoju víziu reformy eurozóny smerom k federalizácii. Prezident Macron prednieol svoj prejav v aule s kapacitou 800 miest, kde auditórium tvorili študenti európskych vzťahov a študenti programu Erasmus. Neďaleko univerzity protestovalo proti prezidentovi zhruba 200 študentov s pokrikom „Macron vypadni“, ktorým sa nepáčia doterajšie prezidentove kroky a jeho politiku ozančujú za nástup „macronizmu“.
Katarína Hanzlíková