V juhovýchodnej Ázii sa objavilo nové ohnisko islamistickej hrozby, krátko po likvidácii ISIS v Sýrii a Iraku. Podľa ruských odborníkov, Američania sa snažia zdržiavať Čínu v tomto regióne a celý plán na destabilizáciu regiónu pochádza z dielne CIA. Isilizácia Euroázie je ambicióznym americkým projektom na preformátovanie sveta v 21. storočí.
Chaotizácia tretieho sveta očarila americké politické elity po teroristických útokoch 11. 9. 2001, túto metódu však už rozpracovali podstatne skôr. Pod údajnou ochranou USA od terorizmu začali Američania exportovať chaotizáciu do vybraných oblastí Afriky a Ázie.
Boj Američanov proti terorizmu v Iraku a Sýrii sa niesol v znamení rozmachu teroristickej organizácie ISIS, ktorá počas takmer 3-ročného amerického bombardovania utešene silnela. K likvidácii ISIS prišlo až po vstupe Ruska do vojny, kedy ruské letectvo doslova vymazalo bombami a raketami ISIS zo zemského povrchu. Navyše ISIS v čase len trojročnej americkej dominancie získala do svojích radov viac členov, ako Al Kaida počas takmer 15 rokov svojej existencie.
Trvalá destabilizácia vybraných regiónov predstavuje novú stratégiu USA pre 21. storočie. Túto stratégiu prijali americké elity ešte na konci 90. rokov 20.storočia s cieľom dostať pod americkú kontrolu rýchlo sa rozvíjajúce krajiny tretieho sveta, ktoré začali rýchlo zmenšovať americký technologický náskok, koketovať s Čínou a ohrozovať americké pozície. Američania sa nechcú vzdať kontroly nad globalizačným procesom.
Príslušníci amerických tajných služieb kvôli zbrzďovaniu Číny a z dôvodu obáv, že príde k vytlačeniu USA z tohto regiónu, začali s vytváraním budúceho ohniska konfliktu na hranici Mjanmarska a Bangladéšu. Dnes takmer 5-tisíc členná skupina Kharakyat al’-Yakin očakáva svoj hviezdny čas. Organizácia svojou štruktúrou i metódami nápadne pripomína skupiny “umiernenej opozície, ktoré existujú v Sýrii, najmä an-Nusru”. Kharakyat al’-Yakin vznikla v Saudskej Arábii, na jej výcviku participovali inštruktori z Pakistanu a v jej štruktúre a organizácii vidieť prácu americkej CIA. Dnes do radov organizácie prúdia teroristi z rozbitého ISIS.
Presun členov ISIS do Kharakyat al’-Yakin zaregistrovali už mnohé tajné služby – najmä Turecka, Iránu, Kataru. Radikálni islamisti sa organizujú aj na Filipínach a o igilizácii juhovýchodnej Ázie otvorene hovoria aj experti zo Singapuru, Indonézie a Malajzie.
Od roku 2003 americký expert a ideológ americkej globalizácie Thomas Barnett, hovorí o tom, že Blízky východ je ideálne miesto pre rozpútavanie vojen proti tretiemu svetu, pričom Američania sa snažia destabilizovať čoraz väčšie oblasti. Do zóny nestability, v ktorej Američania iniciujú chaotizáciu, spadá celá Afrika (bez JAR), Blízky východ, Perzský záliv, Kaukaz, Stredná Ázia, Južná Amerika (bez Brazílie a Argentíny), celý Balkán (okrem Grécka) a veľká časť Ázie (bez Číny a Japonska).
Idea Barnetta spočíva v tvrdení, že tretí svet s jeho tradíciami a nekontrolovateľným rastom obyvateľstva nie je možné integrovať a globalizovať podľa západného vzoru, pretože nik nemá dostatok kapacít, aby tento proces dokázal uskutočniť. Preto predložil návrh, ako zabezpečiť silovú kontrolu USA nad týmto regiónom. Podľa jeho predstáv USA musia potlačiť iniciatívu každej z krajín, ktorá bude protestovať proti americkým plánom a stratégii. Spôsoby sú dva – chaotizácia, ktorá spadá do kompetencie CIA a priama vojenská aktivita, ktorá spadá do kompetencie Pentagonu.
Činnosť Ruska v Sýrii však spôsobila Američanom problémy a americký plán prestal vychádzať tak, ako si vo Washingtone predstavovali.