Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel “povzbudil” (podľa agentúry Reuters) zrušenie sankcií proti Rusku. V skutočnosti je tento návrh prosbou pre Spojené štáty, že spolu so sankciami proti Rusku trpí aj Európska únia.
Gabriel hovorí povrchne, že o účasť Ruska v Sýrii možno požiadať len v prípade, že budú sankcie zrušené: “Každý rozumný vie, že nemôžete na jednej strane dlhodobo trvať na sankciách a na druhej strane žiadať o spoluprácu,” povedal Gabriel v Berlíne v piatok. EÚ musí skoncovať s represívnymi opatreniam na úplnú realizáciu mierovej dohody Minsk, ktorá okrem iného predpokladá prímerie na východnej Ukrajine. Kyjevská vláda sa na druhej strane snaží robiť všetko, čo je v ich silách, aby roznietila situáciu. Gabriel povedal: “Konflikt na Ukrajine nemôže spôsobiť, že vzťahy Európy s Ruskom a Spojenými štátmi sa zhoršia natoľko, že Rusko nebude našim partnerom v Sýrii.”
Avšak Gabriel má so svojou žiadosťou značné meškanie: Rusi začali aktívne zasahovať v Sýrii a zdajú sa byť odhodlaní a to aj bez zhody so Spojenými štátmi – sledujúc svoje národné záujmy.
Gabriel nedávno sľúbil poskytnutie stoviek tisíc pracovných miest v Nemecku pre utečencov. Ale automobilový priemysel, najmä VW bude kompenzovať náklady vynaložené na súdenie, ktoré budú potrestané stratou pracovných miest. To je neúprosná logika globálnych korporácií – najmä, ak sú na burze. A všetky známky poukazujú na krízu – a to nielen kvôli utečencom ale kvôli hlúposti Volkswagenu, ktorý sa snažil oklamať regulátorov USA.
V nemeckej vláde teda panuje veľká nervozita. Každý vie, že emisný škandál Volkswagenu spôsobí nenávratné hospodárske škody: informačná služba Euro Intelligence odhaduje, že samotná škoda by sa mohla vyšplhať až na 100 miliárd eur – čo je viac než hodnota gréckeho záchranného balíčka. Existuje tu nebezpečenstvo infekcie celého nemeckého automobilového priemyslu.
Nemecký automobilový priemysel bol oslabený celé mesiace. To spôsobili najmä protiruské sankcie, ktoré uvalili Američania, no mali dopad najmä na nemecký priemysel. Nemecká stredná trieda je teda v nebezpečenstve.
Nemecká federálna vláda súhlasila so sankciami pod tlakom USA. Teraz sa však zdá, že nie je čas na politické úvahy. Po tom, čo sa škandál Volkswagenu rozrástol, na celom svete panuje hystéria proti nemeckému automobilovému priemyslu.
Generálny riaditeľ koncernu Daimler – Dieter Zetsche – sa dištancuje od škandálu dopredu: “Považujeme to za porušenie zákonov a na našich vozidlách nedošlo k žiadnej manipulácii.” Na automobiloch značky Mercedes-Benz zatiaľ skutočne neboli zistené žiadne funkcie, ktoré upravujú výfukové plyny. Zároveň generálny riaditeľ zdôraznil odpoveď na otázku, či sú všetky automobilky podvodníci: “Nie!”
Vo svojej najtemnejšej hodine sa od nemeckej automobilky dištancujú všetky krajiny, na ktorých bola postavená: manipulované vozy skupiny VW už nebudú môcť jazdiť po cestách vo Švajčiarsku. Švajčiarska vláda chce, aby bolo dotknutým modelom odobraté typové schválenie ako prevencia ďalšej manipulácie s emisiami. Avšak už predané a prihlásené vozidlá by mali aj naďalej jazdiť na švajčiarskych cestách.
Vo Švajčiarsku bolo ovplyvnených až 180.000 vozidiel. Ide o modely Audi, Seat, Škoda a Volkswagen modelových rokov 2009-2014, ktoré sú vybavené vznetovými motormi 1.2, 1.6 a 2,0 TDI. Motory spĺňajúce normu EURO 6 by nemali byť dotknuté.
Dotknuté sú aj akcie Volkswagenu, ktoré vlastní Európska centrálna banka (ECB). Tá stanovila kontrolu, či budú dlhopisy Volkswagenu vylúčené z cenných papierov programu nákupu ECB.
Finančné trhy budú k Nemcom nemilosrdné: Nemci si so svojimi lobistami v Bruseli zaistili, že sa do útoku dostanú Taliani a Francúzi, ktorí majú lepšie technológie v oblasti emisií. Niet divu, že malý Fiat vidí príležitosť k odvetným opatreniam. Talianska Confindustria sa nedávno cítila dotknutá, pretože Nemci využívajú svoju moc v EÚ, aby svojim automobilkám zaistili výhody.
Je obzvlášť pozoruhodné, že Sigmar Gabriel pracoval ako platený lobista pre Volkswagen. Jeho oblasť zodpovednosti: vplyv v EÚ pre navrhovanie predpisov. Predtým sedel v dozornej rade spoločnosti, kde stále sedí jeho stranícky kolega, predseda vlády pre Dolné Sasko.
Takže preto chce teraz Sigmar Gabriel poprosiť Američanov o milosť pre Vladimira Putina – s cieľom zachrániť, čo sa dá. Ale to sa nestane. Nemecká vláda je v pasci.