Trnava 20. júna (TASR) – Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave otvára dnes pri príležitosti osláv 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy výstavu prác slovenských umelcov s názvom Svätí Cyril a Metod – reflexia dejín v umení. Je výberom diel, ktorým kurátorka Alena Piatrová poukazuje na dve polohy odlišné umeleckého stvárnenia tejto historicko-náboženskej témy na Slovensku.
Prvú, najčastejšiu polohu v slovenskom výtvarnom umení predstavujú diela odvolávajúce sa na zaužívané ikonografické schémy a výtvarnú tradíciu minulosti. Tam má napríklad zastúpenie dielo Jozefa Božetecha Klemensa Sv. Cyril a Metod z roku 1867. Druhú polohu reprezentujú diela prinášajúce nové uchopenie témy prostredníctvom aktuálneho vizuálneho jazyka. Vystavené sú jednak diela umelcov, ktorí sa veľkomoravskej téme venujú programovo, ako Edita Ambrušová, Mikuláš Klimčák, Ľudmila Cvengrošová, Marian Polonský, Andrej Rudavský, ale aj diela výtvarníkov, ktorí cyrilo-metodský motív vo svojej tvorbe stvárnili len ojedinele, napríklad Tibor Bártfay, František Kudláč, Alexander Trizuljak, Ernest Zmeták.
K najpôsobivejším celkom určite patrí nedávno objavená olejomaľba od Jeremiáša Bassiho z roku 1910, ale aj diela klasikov slovenského maliarstva Martina Benku, Jozefa Hanulu či Ľudovíta Fullu. Najaktuálnejšie tendencie výtvarnej reflexie cyrilo-metodskej témy zastupujú v maľbe diela Jozefa Vydrnáka a Dariny Gladišovej a v sochárstve modely zo súťaže na súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda pre bratislavské Hurbanovo námestie, vôbec prvýkrát predstavené v kontexte galerijnej výstavy.
Výstava potrvá do 14. júla. V deň centrálnych osláv výročia 5. júla bude vstup pre návštevníkov zadarmo. Súčasťou výstavy je aj prezentácia pamätihodností s cyrilo-metodským motívom na území Trnavského samosprávneho kraja prostredníctvom fotografie – kostoly s patrocíniom sv. Cyrila a Metoda, sochy vo verejnom priestore, vitráže a podobne. Výstava je obohatená o historicko-archeologický exkurz, ktorý GJK pripravila v spolupráci s Historickým múzeom Slovenského národného múzea. Tam sa prostredníctvom 14 panelov môžu návštevníci oboznámiť s misiou solúnskych bratov, ich dielom a odkazom cyrilo-metodského kultu pre dnešok.
Sprievodnými podujatiami k výstave sú aj premietanie dokumentárnych filmov o cyrilo-metodskej misii z filmového archívu RTVS, pre deti je pripravený animovaný film.