Paríž 23. decembra (HSP/Foto:static.lexpress.fr)
Hnutie svojimi neprístojnými akciami dáva najavo nesúhlas s katolíckou cirkvou a jej postojom voči potratom
Radikálne feministické hnutie Femen určite netreba obzvlášť predstavovať, nakoľko ich agresívne akcie so zámerom provokovať, vždy vzbudili značnú pozornosť médií. Skúsenosť s pôvodne ukrajinským hnutím má aj Francúzsko. Obyvatelia krajiny galského kohúta ešte nezabudli na zneuctenie katedrály Notre Dame členkami hnutia. Francúzov sa táto akcia nemilo dotkla, nakoľko katedrála Notre Dame je aj pre nekresťanov symbolom nielen Paríža, ale takisto ako Eiffelova veža, aj jedným z národných symbolov Francúzska. A Francúzi sú na svoju krajinu, na svoje kultúrne a historické dedičstvo náležite hrdí… Takže mnohí vtedy chápali akciu Femen ako útok na jeden z významných francúzskych symbolov.
Minulý piatok “padol za obeť” hnutiu Femen chrám sv. Márie Magdalény. Kostol sv. Márie Magdalény (St. Madeleine) sa nachádza neďaleko námestia Svornosti (place de la Concorde) v 8. parížskom obvode, v prestížnej parížskej štvrti, ktorá je povinnou zastávkou pre každého turistu. Kostol dal pôvodne postaviť Napoleon ako chrám slávy pre svoju Grande Armée. Stavba je imponujúca svojou veľkosťou, korintské stĺpy s výškou 20 m. sú vyššie než originálne stĺpy v Grécku alebo v Ríme. V roku 1814 kráľ Ľudovít XVIII rozhodol o premene stavby na kresťanský chrám venovaný pamiatke jeho brata, nešťastného Ľudovíta XVI, ktorého život ukončila gilotína na neďalekom námestí Svornosti. Na priečelí budovy môžete vidieť postavu Márie Magdalény, jednej z najznámejších biblických postáv, tejto slávnej neviestky, ako stojí po Kristovej ľavici medzi zatratencami. Po vstupe do chrámu ju už však nájdete stáť po jeho pravici medzi spasenými, ako symbol, čo dokáže spraviť so životom aj veľkého hriešnika stretnutie s Kristom. Chrám patrí medzi najznámejšie parížske pamiatky a je to veľmi obľúbené miesto pre svadby celebrít. Pod kostolom sa nachádza aj charitatívna reštaurácia a kaplnka, v ktorej sa pravidelne konajú slovenské omše. Kostol nie je len duchovné miesto, ale neodmysliteľne už k nemu patria koncerty a kultúrne podujatia, ktoré sa tu pravidelne konajú počas celého roka. Určite netreba zdôrazňovať, že chrám je vždy plný turistov z celého sveta.
Tento parížsky symbol si vybrali za cieľ členky hnutia Femen. V piatok okolo desiatej hodiny, kedy bol kostol ako obyčajne plný turistov a chrámový zbor práve nacvičoval program, vtrhla pred oltár aktivistka hnutia. Na obnaženom hrudníku mala červenou farbou napísané: “343 salopes”, ako odkaz na manifest 343 žien, ktoré v roku 1971 žiadali zlegalizovanie dobrovoľného potratu na žiadosť ženy. Výraz “salope” znamená vo francúzštine “pobehlica, prostitútka”. Na chrbte mala nápis “Vianoce boli potratené”. Aktivistka pred oltárom pohodila kusy teľacej pečene ako symbol potrateného plodu a vymočila sa na schodoch pred oltárom. Potom bez slova opustila chrám.
Hnutie, ktorému je tŕňom v oku antipotratový postoj katolíckej Cirkvi, uverejnilo fotky z akcie na svojej stránke s komentárom: “Vianoce sú zrušené! Od Vatikánu po Paríž. Medzinárodná štafeta Femen proti antipotratovej kampani vedenej katolíckou lobby pokračuje. Svätá matka Eloise potratila embryo Ježiša na oltári v Madeleine”.
Správca farnosti Madeleine podal trestné oznámenie. O akcii informovalo mnoho spravodajských portálov v krajine a politici v rámci celého politického spektra túto udalosť odsúdili. Socialistický starosta Paríža Bertrand Delanoe, vydal komuniké, v ktorom odsúdil akciu, ktorá je podľa neho “karikatúrou krásneho boja za rovnoprávnosť medzi mužom a ženou, rozladila parížanov a zbytočne šokovala mnohých veriacich“. Toto odsúdenie však trochu stráca na presvedčivosti, nakoľko presne tie isté slová, úplne do bodky rovnaké, predniesol Delanoe vo februári 2013 po akcii hnutia v katedrále Notre Dame, kedy aktivistky poškodili zvony chrámu. Členky hnutia týmto spôsobom “oslavovali“ abdikáciu pápeža Benedikta XVI.
Bežní Francúzi vyjadrujú na sociálnych sieťach svoje znechutenie. Podľa internetového prieskumu verejnej mienky sa cca 94% respondentov vyjadrilo za zrušenie tohto hnutia. Kňaz Abbé Grosjean, ktorý sa stal známym svojimi vyhláseniami počas demonštrácii proti zákonu Taubira, vyzval na modlitbu za členky hnutia Femen a zveril ich príhovoru sv. Márie Magdalény, aby im pomohla “zanechať cestu nenávisti“.
Katarína Hanzlíková, Paríž