Prešov 8. apríla (TASR) – Vzácnu relikviu dona Bosca, ktorý je zakladateľom spoločenstva saleziánov, si budú môcť veriaci uctiť počas jej 20-dňovej púte po Slovensku. Riaditeľ Saleziánskeho mládežníckeho strediska v Prešove Stanislav Seman dnes uviedol, že sprievod s relikviou prekročí ukrajinsko-slovenské hranice 11. apríla a potom ako bude vystavená v Michalovciach a Humennom, v sobotu (13. 4.) dorazí aj do Prešova.
Seman spresnil, že relikviu prinesú do prešovského saleziánskeho strediska na ulici Jána Bottu predpoludním pred 10.00 h. a približne o 10.30 h sa začne program.
„Bude prebiehať v podstate v dvoch rovinách. Tu v stredisku si budú môcť ľudia uctiť relikviu a modliť sa pri nej. Druhá časť bude v teréne. Mladí ľudia budú chodiť po rodinách spolupracovníkov saleziánov a hovoriť o osobnosti dona Bosca a činnosti spoločenstva,“ vysvetlil Seman.
Pripomenul, že o 19. hodine sa začne slávnostná svätá omša. Urna s relikviou bude vystavená v Kostole sv. Jána Bosca a ľudia si ju budú môcť pozrieť a uctiť počas celej noci. Následne v nedeľu ráno ju prevezú do Košíc.
Seman spresnil, že celá konštrukcia urny aj s podstavcom má dĺžku 250 centimetrov, šírku 100 centimetrov a siaha do výšky 132 centimetrov. Celková hmotnosť je 850 kilogramov.
„Horná časť urny je presklená, tam je figurína dona Bosca oblečeného ako kňaza. V tej sa nachádza v hrudi vložená samotná schránka a v nej je pravá ruka dona Bosca,“ priblížil Seman.
Doplnil, že špeciálna schránka, v ktorej je uložená relikvia má rozmery 27 x 9 x 16 centimetrov a je zapečatená zinkovými skrutkami. Podstavec predstavuje most vybudovaný na štyroch pilieroch, pričom na vrchnej časti sú vyobrazené tváre mladých ľudí z piatich kontinentov. K relikvii je priložené osvedčenie o pravosti vydané turínskym arcibiskupom a potvrdené Vatikánom.
Seman doplnil, že don Bosco bol kňaz, ktorý pôsobil na severe Talianska v 19. storočí a venoval sa predovšetkým opustenej mládeži. Prvé stredisko pre mládež založil v roku 1846. Neskôr v roku 1859 založil aj spoločnosť pre výchovu mladých ľudí a prví nadšenci sa nazvali saleziáni podľa jedného zo ženevských biskupov. Dona Bosca vyhlásili za svätého v roku 1934. Na Slovensku dnes pôsobí vyše 20 saleziánskych stredísk.
Putovanie spomínanej relikvie po Slovensku sa končí v Bratislave 30. apríla a následne bude prevezená do Slovinska.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam.