Peking totiž považuje Taiwan za svoje územie, a to aj napriek tomu, že za posledných 110 rokov mu skutočne vládol len štyri roky. V minulosti zároveň často hrozil, že ho obsadí, pokiaľ by ostrov podnikol oficiálne kroky na uplatnenie svojej faktickej nezávislosti. Na Taiwan sa v roku 1949 po občianskej vojne stiahli z pevninskej Číny komunistami porazené nacionalistické sily a na pevnine bola vyhlásená Čínska ľudová repubika.
Si Ťin-pching sa k otázke nezávislosti Taiwanu vyjadril dnes po prvý raz, odkedy bola v januári zvolená za taiwanskú prezidentku Cchaj Jing-wen. Tá je šéfkou Demokratickej pokrokovej strany (DPP), ktorá požaduje úplnú nezávislosť Taiwanu od Číny.
Prezident v prejave delegátom každoročného pravidelného zasadania čínskeho parlamentu dnes zdôraznil, že Peking ani napriek politickým zmenám na Taiwane neprestane tento ostrov s 23 miliónmi obyvateľov považovať za súčasť Číny.
Si uviedol, že Čína je odhodlaná “skrotiť akékoľvek aktivity taiwanských separatistov, zabezpečiť suverenitu tejto krajiny a jej územnú celistvosť, a nikdy nedopustí, aby sa zopakovala historická tragédia, že sa Taiwan odštiepi od zvyšnej Číny.
Novozvolená taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen tvrdí, že chce, aby bol medzi oboma stranami naďalej zachovaný súčasný stav mieru a stability, avšak odmieta uznávať pročínske politické vyhlásenia, ktoré akceptoval jej predchodca Ma Jing-ťiou.