Taktika spočíva v tom, že ruské lietadlo preletí v tesnej blízkosti amerického stroja a tento prelet ovplyvní okolité prostredie, čo zapríčiní že sa špionážny Boeing prepadne z letovej hladiny v ktorej sa nachádza, v najhoršom prípade sa pád môže stať nekontroľovatelným a skončiť sa haváriou ťažkého a pomalého amerického stroja s obmedzenými manévrovacími schopnosťami. Vyrovnávanie pádu stroja je natoľko frustrujúcim zážitkom, že na opätovné vrátenie sa do určenej výškovej hladiny a kurzu už piloti amerického stroja nemajú čas a ani kapacity, takže sa vracajú domov.
A teraz je zrejmé, že sa ruským vzorom inšpirovali aj čínski piloti. Americkým pilotom sa tak skončili pohodlné špionážne lety aj v blízkosti čínskych pobrežných vôd. Dňa 17. 5. 2016 dvaja čínski stíhači “perechvatili” americký špionážny stroj v južnej časti Čínskeho mora. Incident v juhočínskom mori potvrdil aj Pentagon, informácia o incidente bola zverejnená dnes.
Pentagon vyhodnotil aktivity čínskych stíhačiek v blízkosti špionážneho lietadla USA ako nebezpečné. Risk konfrontácie medzi USA a Čínskou republikou v Juhočínskom sa zvýšil v posledných mesiacoch kvôli budovaniu čínskych umelých ostrovov, ktoré strategicky posilujú čínsku dominanciu v tomto priestore. Takisto existujú nezrovnalosti medzi Brunejom, Malajziou, Vietnamom, Filipínami, Taiwanom a Čínou u bohato členitého súostrovia Siša a Nanša.
USA obviňujú Čínu z militarizácie Juhočínskeho mora a podporuje protičínske aktivity vyššie spomenutých štátov. USA odmieta čínske budovanie umelých ostrovov, Číňania zase tvrdia, že vo svojich pobrežných vodách si môžu stavať čo chcú a USA nech sa zaoberajú svojimi pobrežnými vodami.
Americké pretŕčanie sa v blízkosti ruských a čínskych pobrežných vôd netreba brať tragicky. V tomto období je totiž aj súčasťou zápasu o prezidentské kreslo v USA. Americkým voličom sa v preplnenom a premotivovanom americkom mediálnom priestore podsúva množstvo vzruchov, potvrdzujúcich výnimočnosť a silu USA, ktoré môžu prezidentskí kandidáti vo svojom zápase o prezidentský post využiť podľa svojho uváženia.
Vojensky konflikt s Čínou a Ruskom si USA za žiadnych okolností neprajú, pretože dobre vedia o slabinách vo svojom vojenskom potenciáli. Rovnako ako Ukrajina nemá vojensky na vedenie plnohodnotných bojových operácii proti Donbasu a jediné čoho je schopná je ostreľovanie pozícii doneckých a luhanských jednotiek, ani USA a NATO nemajú na viac, ako na provokovanie preletmi v blízkosti ruských a čínskych hraníc.
Týmito leteckými dobrodružstvami ale určite nie sú nadšené posádky špionážnych lietadiel, ktoré prežívajú krušné chvíle pri vyrovnávaní pádu svojich pomalých a neohrabaných strojov, zapríčinených blízkym preletom ruských a čínskych stíhačov.
Branislav Krasnovský