“Po prvýkrát v histórii sa čínsky jadrový arzenál stane nezraniteľný voči prvému úderu.” Takéto hodnotenie straší Pentagon a radikálne mení postoj Spojených štátov k čínskemu jadrovému programu, takéto stanovisko urobil veliteľ amerických strategických síl admirál Cecil Haney, vystupujúc pred členmi Výboru Kongresu pre ozbrojené sily. Vojenský veliteľ povedal, že Čína testuje novú mobilnú medzikontinentálnu balistickú raketu na pevné palivo vybavenú niekoľkými samostatne navádzanými bojovými hlavicami.
S najväčšou pravdepodobnosťou mal admirál na mysli novú verziu medzikontinentálnej balistickej strely DF-31B s doletom 11 200 km, ktorej testy boli uskutočnené 25. septembra minulého roku. 19. februára tohto roku sa na čínskom internete objavili fotky na ktorých na 16 kolesových ťahačoch na korbe ktorých, ako je to aj v prípade ruského systému “Topol-M” a “Yars” bol umiestnený kontajner s raketou. Podľa čínskych zdrojov, mobilné odpaľovacie zariadenie vyrába Taian. Spoločnosť tiež vyrába vypúšťacie zariadenia pre DF-41 ICBM, ktoré majú dolet 11 000 až 12 000 kilometrov. Rakety sú vyrobené Čínskou korporáciou pre letecko-kozmickú vedu a techniku (China Aerospace Science and Technology Corporation – CASC).
V súčasnej dobe Čínsky jadrový potenciál nie je až tak veľký ako ruský alebo americký. Skladá sa zo 60 pozemných mobilných komlexov na pevné palivo DF-21 (obdoba sovietskeho systému RSD-10 Pionier) a z 20 až 30 DF-31 ICBM / 31A (obdoba Ruskej RS-12 Topol). Predpokladá sa, že po úspešnom teste DF-31B do roku 2015 celkový počet komplexov mobilných raketových systémov v Číne dosiahne 130-140 jednotiek. V blízkej budúcnosti ho môžu doplniť o ďalšiu sadu DF-41 pričom pri tejto úprave bude raketa schopná prekonať vzdialenosť 14 tisíc kilometrov a niesť so sebou 6-10 samostatne navádzaných jadrových hlavíc. V dôsledku toho čínsky jadrový arzenál bude pozostávať z 200 až 240 jadrových hlavíc, čo ho posunie na tretie miesto medzi jadrovými mocnosťami, na ktorom je momentálne Francúzsko, za Spojené štáty a Rusko.
jf