O význame zavedenia novej technológie pre čínsku flotilu píše v komentári pre Sputnik ruský vojenský odborník Vasilij Kašin: “Čínska technológia je vedľajším efektom rozsiahleho výskumu, uskutočňovaného v Číne v oblasti kvantovej komunikácie a kvantových výpočtov. Dôležitou oblasťou týchto výskumov je práca na takzvaných topologických izolátoroch.
Topologické izolátory sú tvorené dielektrikom, ale ich povrchom prechádza prúd. Predpokladá sa, že topologické izolátory môžu hrať úlohu nosičov informácie v budúcich kvantových počítačoch. Ale práca s nimi prináša aj neočakávané výsledky.
Čínski vedci experimentovali s topologickými izolátormi v tvare prsteňcov určitého tvaru z hliníkovej zliatiny s priemerom asi 14 centimetrov. Ovládaním skupiny takých prsteňov získavali možnosť vysielať odrážajúce sa od nich zvukové vlny potrebným smerom. V skutočnosti to znamená, že týmto spôsobom chránená ponorka dokáže presmerovávať zvukové vlny, odrázenú jej telom, v bezpečnom smere a zaručiť tak, že tieto vlny nebudú zaregistrované hydroakustickou stanicou protivníka. Súdiac podľa popisu by mala byť táto technológia maximálne vhodná ako protiváha proti aktívnym hydroakustickým detekčným prostriedkom – sonarom, pracujúcim na rovnakom princípe ako rádiolokačné stanice. Generujú akustický signál a odhaľujú loď protivníka podľa odrazu tohto signálu od jeho tela.
Zatiaľ nie je jasné, do akej miery bude táto metóda fungovať proti pasívnym detekčným prostriedkom, ktoré sa snažia registrovať hluk vychádzajúci bezprostredne z lode (hluk mechanizmov a pod.). V niektorých prípadoch sa dáva takýmto metódam prednosť.
Ale aj keď metóda nebude fungovať voči pasívnym systémom ozbrojených detekčných zložiek, ide o dôležitý prielom, ktorý dokáže podstatne zmeniť podobu ponorkovej vojny. Je jasné, že toho vieme málo o reálnom využití novej metódy v praxi. Využitie nového systému bude záležať na jeho cene, technickej spoľahlivosti a schopnosti vydržať dlhé používanie v tvrdých podmienkach. Avšak dosiahnutý výsledok môže dovoliť ČĽR rýchlo vyriešiť jeden z najpálčivejších problémov svojho vojenského priemyslu – problém relatívnej nedostatočnosti protilodnej obrany. To sa značne odrazí na čínskych programoch strategického zbrojenia a na rozvoji flotily “.