Peking/Washington 17. marca 2015 (HSP/Pravda.ru- Lee Jin-man)
V priebehu roka 2014 čínske banky vydali 22,1 miliardy dolárov pôžičiek pre Latinskú Ameriku. Na pozadí poklesu globálnej ekonomiky a zvýšenia geopolitického napätia, Čína posilnila svoje vzťahy s krajinami bohatými na prírodné zdroje
Aj napriek kríze sa objem poskytnutých úverov zvýšil takmer o 70 percent v porovnaní s úrovňou prostriedkov vydaných v roku 2013.
Vcelku za obdobie od roku 2005 do roku 2014 Čína poskytla úvery latinskoamerickým krajinám vo výške 119 miliárd dolárov. Suma Čínskych pôžičiek je oveľa vyššia, ako celková suma úverov poskytnutých bankami Spojených štátov, Inter-American Development Bank a Svetovej banky dokopy. Táto situácia poukazuje na oslabenie finančnej nadvlády Washingtonu v regióne.
Úroveň poskytnutých pôžičiek ukazuje na záujem Číny v oblasti, ktorú nazývajú tiež “podbruško Spojených štátov”. Počas posledného summitu štátov Latinskej Americky a Karibských štátov (CELAC, ktorý sa skladá z 33 krajín), Si Ťin-pching a Hu Jintao povedali, že očakávajú, že objem obchodu medzi oboma stranami dosiahne 500 miliárd dolárov ročne do roku 2020. Do tejto doby, čínske investície v regióne dosiahnú 250 miliárd dolárov.
Medzi čínskymi dlžníkmi vedú Brazília – 8,6 miliardy dolárov, Argentína – 7,0 miliard dolárov, Venezuela – 5,7 miliardy dolárov a Ekvádor – 0,82 miliard dolárov. Ich podiel predstavuje 90 percent úverov.
Po tom, ako vysoko technologické spoločnosti sveta zasiahla kríza v roku 2008, sa ako prvé obrátili k investorom chrbtom komoditné spoločnosti. To tiež prispelo k trvalému rastu cien komodít, ktorý začal v roku 2002 a trval až do nedávnej doby. Práve nárast cien surovín robí Latinskú Ameriku takou populárnou pre čínskych investorov.
Je potrebné poznamenať, že čínske pôžičky sú atraktívnejšie pre rozvojové krajiny, ktoré sú dostupné s menším počtom podmienok a nižšími úrokovými sadzbami, než americké a európske pôžičky. Podľa prepočítaných odhadov prezidenta Eximbanky zo Spojených štátov Freda Hoherberga čínske štátne banky investovali 650 miliard dolárov na celom svete za posledné dva roky.
Ale ako viete minca má dve strany: čínske pôžičky sú uvoľňované s podmienkou nákupu čínskeho tovaru. Takže pôžičky sú orientované výhradne k surovinám a ťažobnému priemyslu v regióne, a nie pre technologický rozvoj spracovateľského priemyslu v Latinskej Amerike. Toto všetko môže mať za následok závažnú nerovnováhu v ekonomike obrovskej oblasti a obrátiť ho v skutočnosti na surovinovú kolóniu Číny.
jf