“Tento krok je dôležitým prelomom k internacionalizácii žen-min-pi. Internacionalizácia žen-min-pi je trendom, ktorý sa v posledných rokoch dôsledne predláča. Vo vzťahoch Číny a USA sú tiež patričné dohody a USA možno tiež preskúmajú otázku otvorenia strediska pre platobné styky v žen-min-pi. Podobné stredisko sa objaví pravdepodobne v New Yorku. V Londýne bola teraz uskutočnená publikácia kotácií, a bola tým vyriešená taká praktická otázka, ako je časový rozdiel. To umožní jüanu stať sa zúčtovacou menou,” povedala pre Sputniku Fengyin.
Podľa jej slov rozmiestnila Čína v Londýne štátne dlhopisy v sume 5 miliárd jüanov, a žen-min-pi sa dostala medzi valutové rezervy Veľkej Británie.
S dlhopismi v jüanoch sa Londýnska burza cenných papierov zoznámila prvýkrát ešte na jeseň r. 2013. Vtedy rozmiestnila čínska Priemyselná a obchodná banka v Londýne 2 miliardy jüanov, ktoré bolo možné použiť pre úverové operácie v zahraničí. O niečo neskôr investovala ďalšiu miliardu Stavebné banka Číny. Samy o sebe nie sú tieto sumy pôsobivé – ide o objemy štandardné pre fondové trhy. Zaujímavé je niečo iné: pri každom hodení jüanu na Londýnsku fondovú burzu dopyt investorov prevyšoval niekoľkonásobne ponuku emitentov.
Záujem o jüan je spojený, za prvé, s úspechmi Číny ako poprednej svetovej obchodnej veľmoci a za druhé, s tým, že aktíva v jüanoch sa stávajú lákavými na pozadí ekonomických problémov v eurozóne a USA. Svoju úlohu hrá tiež kvalifikovane vykonávaná politika čínskych finančných úradov, ktoré bez zbytočného náhlenia, ale iste presadzujú jüan ako jednu z dôležitých mien v medzinárodných platobných stykoch.