Guizhou 26. septembra 2016 (HSP/Foto:printscreen YouTube)
Najväčší rádioteleskop na svete sa už uviedol do prevádzky. V rozlohe viac ako 30 futbalových ihrísk je umiestnený v juhozápadnej Číne, aby okrem iného hľadal aj známky mimozemského inteligentného života
Čínsky vesmírny program začal s ďalšou novinkou. V provincii Guizhou (Kuej-čou) už od marca roku 2011 stavali najväčší rádioteleskop, ktorý teraz začína sledovať vzdialené pulzary (rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy ako možné produkty pri explóziách supernov), hľadať gravitačné vlny, signály z hviezd a galaxií a snáď aj mimozemského života.
Investície boli vyčíslené na 1,2 miliardy juanov (cca 160 miliónov eur). Rádioteleskop je zložený zo 4 450 panelov a jeho priemer 500 metrov je uvedený aj v jeho názve “FAST”, čo je akronym “Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope” (rádioteleskop s pätstometrovou aparatúrou). Týmto prekonáva 300-metrový teleskop na observatóriu Arecibo v Portoriku, a na rozdiel od neho ten čínsky bude v zameriavaní rýchlejší 5- až 10-krát.
Čínski astronómovia dúfajú, že sa im popri vedeckému skúmaniu podarí skôr či neskôr nájsť aj nejaký mimozemský signál. Podľa Wu Xiangpinga, generálneho riaditeľa čínskej astronomickej spoločnosti, vysoký stupeň citlivosti “nám pomôže k hľadaniu inteligentného života mimo galaxií”.
“Konečným cieľom FAST-u je objaviť zákony vývoja vesmíru,” v štátnej televízii CCTV vyhlásil Qian Lei, pridružený výskumník z Národných astronomických observatórií Čínskej akadémie vied. “Teoreticky, ak je civilizácia vo vesmíre, vyslaný rádiový signál bude podobný ako pri pulzare.” CCTV dokonca oznámila, že počas nedávneho testu teleskop zaznamenal rádiové signály z pulzaru, ktorý bol vzdialený 1 351 svetelných rokov od Zeme.
FAST bude tiež niečo ako atrakcia pre návštevníkov, pre ktorých je pripravená vyhliadková plošina na neďalekej hore. Očakáva sa podobný počet turistov (asi 90 000) ako v prípade teleskopu v Portoriku.