Český portál Hospodárskych novín pripomína, že Čína podľa expertov čelí klimatickým zmenám, znečistením a vyčerpaním úrodnej pôdy. Ďalším problémom je tiež starnutie populácie, čo už aktuálne rieši nariadením, ktoré pred dvoma rokmi ukončilo politiku jedného dieťaťa.
Peking si teda dal za cieľ zaistiť potravinovú sebestačnosť a uživiť takmer 1,4 miliardy obyvateľov.
Expert na potravinovú sebestačnosť Chatham House ozrejmil, že čínske firmy, ktoré podnikajú v potravinárstve, sú podporované vládou. Ak by nastala situácia, že bude hroziť nedostatok jedla, Peking sa podľa jeho slov namiesto dodržiavania zmlúv o dodávkach potravín do zahraničia zameria na zhromažďovanie potravín na domácom trh.
Nákup osiva a potravinárskych podnikov
Podľa analytickej firmy Dealogic spoločnosti z Číny preto v posledných desiatich rokoch minuli až 91 miliárd dolárov na nákup takmer 300 zahraničných poľnohospodárskych, potravinárskych a chemických podnikov.
Aktuálne americký koncern Dow Chemical oznámil, že predá za 1,1 miliardu dolárov časť svojho výskumu a obchodu s kukuričnými semenami v Brazílii. Pred dvoma týždňami zasa čínska štátna firma ChemChina kúpila za 44 miliárd dolárov švajčiarsku spoločnosť Syngenta, ktorá obchoduje s pesticídmi a semenami.
Brett Stuart, šéf spoločnosti Global AgriTrends, tvrdí, že posledné nákupy osiva poukazujú na to, že Čína si chce osvojiť vedecké postupy, ktoré potrebuje na vylepšenie domácich výnosov kukurice.
Čína teda aktuálne patrí ku krajinám, ktoré menia svoje poľnohospodárstvo. Potravinárske firmy totiž kúpili aj Japonsko a Saudská Arábia, avšak nie v takom množstve ako Čína.