Čínsky prezident Si Ťin-pching má jeden z dominantných záujmov investovať miliardy dolárov do projektov v oblasti infraštruktúry, vrátane železnice, prístavov a rozvodných sietí v celej Ázii, Afrike aj v Európe. Na projekt Hodvábnej cesty Čína venuje 40 miliárd USD.
Na summite, ktorý sa ako “najdôležitejšia diplomatická akcia roka pre Čínu” bude konať v Pekingu, svoju účasť potvrdili predstavitelia z približne 20 krajín sveta. Hoci mená nie sú zverejnené, podľa agentúry Reuters je jednou z pozvaných aj britská premiérka Theresa Mayová, ktorá je vlastne jednou z tých, ktorých na základe pozvania “Čína označuje za priateľa” a takto tiež rozhoduje o partneroch v projekte Hodvábnej cesty.
“Bol by to vyjadrenie obnovenia úzkych vzťahov medzi Britániou a Čínou, niečo, čo sa vyvíjalo v priebehu niekoľkých posledných rokov,” vyhlásila Mayová v súvislosti len so všeobecnou informáciou, že v tomto roku sa chystá na návštevu Číny a “vedela by si predstaviť, že obchod bude tvoriť nejakú časť diskusií”. Ani ona sa o tom kvôli brexitu nechce bližšie vyjadrovať.
Údajne má na summit prísť aj premiér Srí Lanky a filipínsky prezident Rodrigo Duterte.