Čínski vojenskí úradníci tento svoj krok nechcú komentovať, ale trvajú na tom, že je nevyhnutný. Poukazujú na plány odhalené v marci, kedy USA rozložili protiraketový systém THAAD v Južnej Kórei spolu s nadzvukovými klznými strelami potenciálne schopných zasiahnuť Čínu necelú hodinu po štarte. Hoci THAAD sú tam podľa tvrdení kvôli severokórejskej štvrtej jadrovej skúške, Peking v tom nachádza dosť veľkú hrozbu.
Na druhej strane Pentagon predpovedá, že “Čína bude pravdepodobne vykonávať svoju prvú jadrovú odstrašujúcu hliadku niekedy v roku 2016”. Má informácie o tom, že Čína pracuje na vývoji balistických ponoriek už viac ako tri desaťročia, ale rôzne poruchy bránili ich skutočnému nasadeniu. Dá sa povedať, že obidvaja momentálne vykonávajú obozretnú politiku zastrašovania vyhlasujúc, že by nikdy ako prví nepoužili jadrové zbrane v nejakom konflikte.
Podľa viacerých tvrdení by začiatok čínskych raketových hliadok mohol ďalej destabilizovať už tak dosť napätú situáciu v strategickom Juhočínskom mori. Minulý utorok napríklad americké špionážne lietadlo bolo blízko zrážky s dvoma čínskymi stíhačmi na 50 míľ od ostrova Chaj-nan, kde sú štyri čínske balistické ponorky triedy Jin a piata je vo výstavbe. Sú schopné niesť 12 rakiet typu Ju Lang 2, ktoré vedia čiastočne preniknúť cez protiraketovú obranu.
Podľa Wu Riqianga, docenta na Vysokej škole medzinárodných štúdií na univerzite Renmin v Pekingu, sa obe krajiny pohybujú doslova na hranici svojich vymedzených teritórií a tiež nepríjemne blízko okolo sporných ostrovov, čím sa zvyšuje šanca na nejaký stret v tejto hre “na mačku a myš”. Čína do Juhočínskeho mora totiž posiela svoje SSBN (jadrové balistické ponorky) a americké námorníctvo sa do ich blízkosti pokúša odosielať špionážne lode. Čína to samozrejme nechce a snaží sa ich odtiaľ vytlačiť.
Taktiež si je vedomá aj toho, že jej arzenál s asi 260 jadrovými hlavicami je málo v porovnaní s USA či Ruskom, ktoré majú každý približne 7 000 takýchto hlavíc. Lepšia je však vo vývine hypersonických striel, čo uznáva aj samotný Pentagon, pretože ich už niekoľkokrát úspešne testovala.