Peking 06. septembra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Fred Dufour/Pool Photo via AP)
Čínsky prezident vyzval rozvíjajúce sa trhy, aby sa viac zapájali do globálnej ekonomiky. Čína nechce akceptovať dominanciu USA a EÚ
V budúcnosti si veľké rozvíjajúce sa ekonomiky chcú v globálnej komunite vytvoriť silnejšie postavenie. Čínsky prezident Si Ťin-pching tento výrok jasne uviedol na samite piatich štátov BRICS. Do skupiny okrem ľudovej republiky patrí aj Brazília, Rusko, India a Južná Afrika.
“Krajiny BRICS by mali presadzovať spravodlivejší a racionálnejší medzinárodný poriadok,” povedal hostiteľ Si Ťin-pching meste Siamen v juhovýchodnej Číne. Zároveň vyzval na silnejšie zastúpenie rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín v medzinárodných inštitúciách. Pretože tieto štáty sa stali motorom rastu pre globálnu ekonomiku. Inštitúcie, ako je Svetová banka, sú stále silne ovládané USA a západnou Európou.
Si Ťin-pching varoval pred zvýšenými rizikami pre globálne hospodárstvo a povedal: “Niektoré krajiny sú čoraz viac orientované na domáci trh a ich úsilie o účasť na globálnej spolupráci sa zmenšilo,” kritizoval čínsky prezident. “Mnohostranné obchodné rozhovory sú veľmi ťažké a implementácia Parížskej dohody o zmene klímy sa stretla s odporom.” USA oznámili odstúpenie od dohody. Ďalšie dohody sú tiež spochybnené: Kanada nedávno začala rokovania o ukončení dohody NAFTA, pretože Mexiko ponúka možnosť zamestnať lacnú prácu pre korporácie.
Egypt, Guinea, Tadžikistan, Thajsko a Mexiko boli tiež pozvané na trojdňový summit. Si Ťin-pching požiadal o formát “BRICS plus”, ktorý predpokladá rozšírenie skupiny.
Po nedávnom napätí s Indiou sa Si Ťin-pching snažil normalizovať vzťahy. Vzťahy susedov boli napäté kvôli minulotýždňovému incidentu na himalájskej hranici, kde stáli vojaci z oboch strán. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Si Ťin-pching v rozhovore s indickým premiérom Narendrom Modim ubezpečil, že ľudová republika chcela priviesť vzťah dvoch štátov na “správnu cestu”. Zdravé vzťahy sú v záujme oboch strán.