Od začiatku roka pokračoval pád kurzu jüanu voči doláru, došlo k sérii nových rekordov. Mnohí experti to zhodnotili ako “ručnú” devalváciu kvôli podpore klesajúceho čínskeho vývozu. Premiér Štátnej rady ČĽR Li Kche-čchiang na to odpovedal na stretnutí s prezidentom Európskej banky pre rekonštrukciu a rozvoj. Vyhlásil, že čínska strana neplánuje použitie lacnejšieho jüanu k zvýšeniu vývozu . Bude podporovať stabilný výmenný kurz.
Vyhlásenie Li Yuanchaa má za cieľ upokojenie čínskeho trhu cenných papierov, myslí si expert Ruskej Akadémie vied Alexander Salickij.
“Dosť veľká časť čínskych investorov sa chová veľmi nervózne. Je pre nich príznačná častá hra na burze, je to zvláštnosť čínskeho trhu. Zrejme si mysleli, že čínske vedenie skutočne chce devalvovať svoju menu. V podobných prípadoch sa dá pokúsiť o zmenu aktív, dajú sa predať akcie a nakúpiť mena, potom je treba počkať na účinok. Toto bolo zrejme príčinou vyhlásenia Li Yuanchaa. Dnes ale môžu nastať zlé časy pre početné štáty, ktorých finančné systémy boli považované za dosť stabilné, a akcie regulátora za dosť spoľahlivé, a to všetko kvôli globalizácii. Ale úkony na národnej úrovni nedokážu zachrániť ani tak opatrnú krajinu ako je Čína,” povedal Salickij pre Sputnik.
Expertka z Ústavu súčasného rozvoja Nikita Maslenniková má za to, že Li Yuanchao počítal s efektom predovšetkým medzi zahraničnými investormi.
“Vznikol svojho druhu konsenzus očakávania. Čínske finančné inštitúcie budú musieť devalvovať počas roka jüan o 10-15%. Aby zabrzdili tempo rastu svojho hospodárstva, tak povediac, bez tvrdého pristátia. A pritom stimulovali ekonomiku tak, aby rástla v súlade s naplánovaným cieľom 6,5%. Indikátorom rastu rizík je kurz jüanu.
Investori a pozorovatelia by sa upokojili, keby bola jasná trhová reakcia meny na túto finančnú situáciu v Číne. Devalvácia jüanu vo výške 10-15% je samozrejme veľmi riskantná pre globálnu ekonomiku. Znamenalo by to prudký vzostup dolára, po ktorom by nasledoval prudký pád cien tovaru na komoditnej burze, predovšetkým ropy a plyn. Podobných názorov na čínsku ekonomiku a finančný trh je veľa, preto by mala čínska vláda čas od času upokojovať svet,” myslí si expert.