Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

❚❚

Peking 26. januára 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Portál vzgljad publikoval článok Mariny Baltačevovej a Michaila Moškina, v ktorom priniesol nové informácie o čínskych raketách DF-41 dislokovaných v blízkosti ruských hlavíc. Ide o rakety dlhého doletu 14000 km), z ktorých každá nesie 10-12 atómových hlavíc. Moskva tieto rakety nevníma ako hrozbu, tieto rakety sú namierené proti USA. Aké parametre majú čínske rakety s atómovými hlavicami a akú majú úroveň v porovnaní s ruskými a americkými raketami?

Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA
Čína namierila svoje medzikontinentálne balistické rakety na USA

Čínski lídri tvrdia, že jadrový potenciál Číny musí byť natoľko silný, aby sa ani jedna krajina vo svete neosmelila vstúpiť do konfliktu s Čínou. Pekingský anglojazyčný denník Global Times potvrdil, že v utorok rozmiestnili Číňania svoje medzikontinentálne balistické rakety DF-41 na severovýchode krajiny, v blízkosti rieky Amur. Denník Global Times ako dôkaz poskytol fotografie moderných čínskych medzikontinentálnych balistických rakiet a vojenskí odborníci nepochybujú o tom, že skutočne ide o rakety DF-41.

.

Podľa Vasilija Kašina, experta Centra analýzy stratégií a technológií, Číňania rozmiestnili rakety už v decembri 2016 a začiatkom januára o rozmiestnení čínskych balistických rakiet DF-41 písala hongkongská tlač. Podľa Vasilija Kašina Číňania nevydávajú oficiálne komuniké, volia inú formu. Vypustia informáciu, počkajú si, kým ju niekto za hranicami nespracuje a nevenuje je dostatok pozornosti no a potom, s odvolaním sa na zahraničné zdroje, Čína reaguje. “Ak si Čína neželá s publikovanou informáciou ďalej s informáciou pracovať, tak ju ignoruje, ak chce, tak ju potvrdí – to je dnešný prípad s raketami DF-41,” tvrdí Vasilij Kašin.

Podľa informácií, ktoré zverejnila tlačová agentúra TASS, medzikontinentálne rakety DF-41 (CSS-X-10 podľa klasifikácie NATO) sú naozaj smrtiacou zbraňou. Projekt rakety vypracovala čínska Akadémia technológií raketových nosičov a každá z týchto rakiet obsahuje 10-12 jadrových hlavíc, ktoré sú individuálne navádzané. Maximálny dolet rakiet je približne 14000 km. Počiatky balistických rakiet DF ležia v 60 rokoch a rakety boli vytvorené podľa sovietskeho vzoru. “DF-41 sa začali vyvíjať ešte v 80 rokoch 20. storočia a momentálne sú tieto rakety lepšie ako americké balistické rakety LGM-30 Minuteman” potvrdil Vasilij Kašin.

.

Medzikontinentálne balistické rakety DF-41 sa nachádzajú v zostave 2 delostreleckého zboru čínskej armády, v zostave strategických raketových síl. Čína má k dispozícii aj modernejšie medzikontinentálne balistické rakety JL-2, ktoré sú o niečo menšie a nachádzajú sa vo výzbroji čínskych ponoriek.

Vojenský expert Viktor Murachovskij, hlavný redaktor časopisu “Арсенал Отечества” (Arzenál vlasti) potvrdil, že rakety DF-41 sú nebezpečné zbrane. Doletia 14000 km, každá z rakiet obsahuje cca 10 – 12 bojových jaderných hlavíc, majú prostriedky na prekonanie protileteckej a protiraketovej obrany protivníka a všetky rakety sú odpaľované s mobilných zariadení, čo ešte viac zvyšuje ich silu. Podľa amerických i ruských informácii má momentálne Čína k dispozícii od 50-75 medzikontinentálnych balistických rakiet rozličných typov, schopných niesť bojové hlavice a okolo 1000 menších balistických rakiet na kratšiu vzdialenosť. USA má k dispozícii 762 balistických rakiet, ktoré sú rozmiestnené na ponorkách, lodiach, ťažkých bombardéroch, mobilných či stacionárnych zariadeniach, Rusko má 526 medzikontinentálnych rakiet schopných niesť jadrové hlavice, ktoré sú rozmiestnené podobne ako medzikontinentálne balistické rakety USA.

Podľa Global Times rozmiestnenie čínskych rakiet na území pri ruských hraniciach a v blízkosti rieky Amur je odpoveďou na hrozby USA. Čínski vojaci s nevôľou sledujú rozvinutie amerického systému protivzdušnej obrany v Južnej Kórei, systém THAAD predstavuje pre čínske rakety hrozbu. Presun balistických rakiet k Amuru účinnosť THAAD oslabuje a takisto znižuje možnosti USA eliminovať nebezpečenstvo hroziace zo strany čínskych DF-41. Podľa Viktora Murachovského dislokácia komplexov DF-41 v blízkosti Amuru naznačuje, že rakety sú zacielené na americké námorné základne v Tichom oceáne, objekty na americkom území, ako aj na Tchaiwan.

Čínski predstavitelia uvádzajú, že ich kroky sú len odpoveďou na americké hrozby. Poukazujú na vyhlásenia viacerých amerických predstaviteľov Trumpovej administratívy i samotného Trumpa. Trump už naznačil, že dialóg s Čínou chce viesť v tvrdom tóne, obdobne sa vyjadril Rex Tillerson. Číňania tvrdia, že USA by mali viesť komunikáciu v inom tóne a opatrnejšie. Čína sa nevzdá nárokov na sporné ostrovy v Juhočínskom mori a s nevôľou sleduje Trumpove vyhlásenia o tom, že USA budú brzdiť “čínsku dobrodružnú politiku v Juhočínskom mori”. Podľa Číňanov by mali USA zmeniť tón s akým s Čínou hovoria a nemali by sa vracať k politike “globálneho líderstva”, ktorá v ich prípade už nefunguje.

Ruský vojenský expert Viktor Murachovskij si však nemyslí že Číňania reagujú na Trumpovú politiku a preto sa rozhodli vyslať rakety DF-41 do priestoru v blízkosti rieky Amur. Podľa jeho slov sa plánuje aktivita raketového komplexu medzikontinentálnych balistických rakiet na 12 – 15 rokov a takisto sa na 5 – 6 rokov plánuje, na ktorých miestach môže byť raketový komplex medzikontinentálnych balistických rakiet rozmiestnený. Pred 5 alebo 10 rokmi bol Donald Trump neznámou osobou a nikto neočakával, že sa stane americkým prezidentom. To znamená, že čínska vojenská doktrína už v predstihu reagovala na strategické hrozby a čínski odborníci pripravili viacero plánov ako nasadiť svoje DF-41. Američania podobne ako Rusi majú dostatok informácii o dislokácii a možnosti nasadenia čínskych rakiet. Faktom však podľa Murachovského zostáva, že rozmiestnenie čínskych rakiet DF-41 na území v blízkosti Amuru predstavuje pre USA nepríjemnú možnosť.

.

Podľa ruských vojenských odborníkov sa Donald Trump chystá znovuobnoviť proces modernizácie amerických jaderných síl, tento proces je nevyhnutný, pretože USA svoje jaderné sily nemodernizovali približne 25 rokov čo je značne dlhá doba. Udržať atómové zbrane v bojovom móde je náročný proces, pre USA znamená modernizovať svoje jadrové zbrane potrebu investovať v priebehu niekoľkých rokov stovky miliárd dolárov. Vyvinúť nové jadrové zbrane, nové ponorky, nové lietadlá je finančne nesmierne náročné a  USA nie sú v takej ekonomickej kondícii, aby tento proces bezbolestne zvládli.

Pekingský denník Global Times tvrdí, že čínsky jaderný potenciál musí byť natoľko silný, aby odradil každého potenciálneho nepriateľa Číny a medzikontinentálne rakety s jadernými náložami sú prostriedkom odstrašenia prípadných oponentov, ktorý zvyšuje autoritu Číny v medzinárodnom meradle.

Na otázku či medzikontinentálne rakety DF-41 dislokované v oblasti rieky Amur nemôžu predsa len cieliť na ruské ciele sa obaja odborníci Murachovskij a Kašin len pousmiali. Podľa ich slov medzikontinentálne rakety okrem maximálneho doletu majú určený aj minimálny dolet a ten predstavuje tiež niekoľko tisíc kilometrov. V severovýchodnej Číne sa nachádza 51 základňa čínskych raketových vojsk, a pod kompetenciu tejto základne patria rakety DF-21, DF-4 a DF-26 stredného doletu, ktoré sú takisto vyzbrojené jadrovými hlavicami. Tieto rakety bez problémov dokážu zasiahnuť ciele na území Ruska, takže pre Číňanov by bolo úplne zbytočné do tejto oblasti dislokovať aj DF-41 z dôvodu útokov na ruské mestá.

Obaja odborníci však upozornili na fakt, že čínske DF-41 sa momentálne nachádzajú pod dvojitou ochranou ruskej i čínskej protileteckej i protiraketovej obrany, možnosti amerického THAAD sú značne oslabené a v prípade fiktívneho útoku na americké ciele sa zvyšuje účinnosť rakiet, do hry vstupuje napríklad aj výhodnejšia trajektória letu a viacero ďalších faktorov, ktoré však bežnému čitateľovi nič nehovoria.

Dislokácia DF-41 pri ruských hraniciach jednoznačne značne zvýšila potenciál čínskych rakiet a znevýhodnila USA.

.

 

Video DF-41 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:46

Prvé Slovensko-saudské obchodné fórum by malo domácim podnikateľom priniesť možnosti na expanziu na saudský trh. Pre subjekty z Blízkeho východu predstavuje fórum príležitosť nájsť partnerov pre nové projekty v rámci plánov diverzifikácie saudskej ekonomiky. Uviedli to v piatok predstavitelia Slovensko-Saudskej obchodnej komory, ktorí dodali, že ide o doposiaľ najväčšiu obchodnú misiu Saudskej Arábie na Slovensku.

09:45

Ceny zlata pokračujú v raste aj v piatok a za týždeň smerujú k najvýraznejšiemu rastu za posledný rok. Smerom nahor ich posúva eskalácia rusko-ukrajinského konfliktu a s ňou rastúce úsilie investorov o presun k bezpečnejším aktívam. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata vzrástla do 7.28 h SEČ o 0,7 % na 2687,87 USD (2553,55 eura) za troyskú uncu (31,1 g). Za ostatný týždeň sa tak cena kovu zvýšila už o takmer 5 % a ak sa situácia počas dňa nezmení, bude to najvýraznejší týždenný rast od októbra 2023.

09:44

Pohonné látky zaznamenali počas 46. týždňa viditeľný nárast cien. Prémiový 98-oktánový benzín a obľúbený 95-oktánový benzín dosiahli najvyššie hodnoty za uplynulé tri týždne, cena nafty bola najvyššia za minulých jedenásť týždňov, od konca letných prázdnin. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spotrebitelia nakupovali v 46. týždni motorovú naftu za 1,441 eura za liter, čo bolo o dva centy viac ako v predchádzajúcom týždni.

09:43

Za obchodovanie s drogami obesili v Singapure 55-ročného muža, oznámili v piatok miestne úrady. Išlo už o tretiu popravu v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou za posledný týždeň. OSN vyzýva Singapur na zrušenie takéhoto typu trestu, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

09:40

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že by pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Maďarska a garantoval by mu, že zatýkací rozkaz, ktorý na Netanjahua vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) pre podozrenie z vojnových zločinov v Gaze, by “nebol dodržaný”. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Orbán, ktorého krajina v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Európskej únie, pre maďarský štátny rozhlas uviedol, že zatykač vydaný ICC “nie je správny” a dodal, že Netanjahu bude môcť v Maďarsku vyjednávať “v primeranom bezpečí”, cituje Reuters.

09:11

Situácia na Kórejskom polostrove môže viesť k „najničivejšej termonukleárnej vojne“. Vyhlásil to šéf Severnej Kórey Kim Čong-un.

„Ešte nikdy sa strany konfliktu na Kórejskom polostrove nenachádzali v takej nebezpečnej a ostrej konfrontácii, v situácii, ktorá by mohla kedykoľvek prerásť do najničivejšej termonukleárnej vojny,“ povedal Kim na otvorení výstavy zbraní v Pchjongjangu.

Povedal, že USA nasadzujú svoje „hrozivé strategické prostriedky“ vrátane jadrových „v záujme udržania a posilnenia svojej nadvlády nad satelitmi“.

08:44

Pokles výroby a predaja automobilov v Európe o približne dva milióny vozidiel v porovnaní s predcovidovou úrovňou spolu s geopolitickými výzvami a čínskou konkurenciou predstavuje pre európske automobilky vážnu výzvu.

Na Slovensku je situácia stabilná, keďže automobilky majú na nasledujúce tri roky zabezpečenú produkciu, no na udržanie konkurencieschopnosti potrebujú nové produkty. Upozornil na to prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek pri príležitosti tohtoročného podujatia CEE Automotive Supply Chain.

08:43

Ceny ropy pokračovali v piatok v raste, tempo rastu však bolo mierne, pričom cena Brentu sa pohybuje tesne nad 74,30 USD za barel (159 litrov). Za celý týždeň však smeruje k najvýraznejšiemu rastu za ostatné dva mesiace. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:40

Irán v piatok spustil sériu “nových a pokročilých” centrifúg slúžiacich na obohatenie uránu. Ide o reakciu na rezolúciu, ktorú prijala Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu, ktorá Teheránu vyčíta, že s ňou dostatočne nespolupracuje. TASR informuje podľa agentúry AFP.

V nezverejnenej rezolúcii, ktorú navrhli západné štáty, sa podľa AFP uvádza, že je nevyhnutné, aby Irán “splnil svoje právne záväzky.” Rezolúcia tiež vyzýva Teherán, aby poskytol “technicky dôveryhodné vysvetlenie” na prítomnosť častíc uránu nájdených na dvoch miestach v Iráne. Západné mocnosti okrem toho žiadajú, aby MAAE najneskôr do jari 2025 vydala komplexnú správu o iránskom jadrovom programe.

07:19

Severokórejský vodca Kim Čong-un obvinil Spojené štáty zo zvyšovania napätia a provokácií. Dodal, že Kórejský polostrov nebol ešte nikdy vystavený takému riziku jadrovej vojny ako v súčasnosti. Predchádzajúce skúsenosti s rokovaniami s USA podľa neho len zdôraznili ich agresívnu a nepriateľskú politiku voči KĽDR. Uviedla to v piatok severokórejská agentúra KCNA, informuje TASR podľa agentúr Reuters a Jonhap.

07:18

Nórske úrady vo štvrtok oznámili, že zadržali pracovníka bezpečnostnej služby, ktorý pracoval na americkom veľvyslanectve v Osle, pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska a Iránu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Polícia zadržala nórskeho občana vo veku okolo 20 rokov ešte v stredu v jeho dome. Súd vo štvrtok rozhodol, že muž môže byť zadržaný po dobu štyroch týždňov, pričom prvý týždeň bude v izolácii.

07:04

Parkovisko neďaleko najväčšej turistickej atrakcie Islandu, geotermálnych prameňov Modrá lagúna, vo štvrtok zaplavila láva z neďalekej sopky. Kúpele už skôr evakuovali. TASR informuje podľa agentúry AFP a portálu Iceland Monitor.

Na zverejnených záberoch vidieť ako láva pohltila veľkú časť parkoviska s kapacitou pre 350 áut. Láva zasiahla aj obslužnú budovu, ktorá slúžila na uskladnenie batožiny návštevníkov. Bazény s termálnou vodou však nie sú ohrozené, keďže lávu zadržala ochranná stena.

Na polostrove Reykjanes na Islande sa opäť začala sopečná erupcia
Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu došlo v stredu neskoro večer 20. novembra 2024 k sopečnej erupcii
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali