Moskva/Peking 27. februára 2017 (HSP/Warfiles/Foto:Wikimedia)
Spratleyho súostrovie v Juhočínskom mori priťahuje v posledných rokoch pozornosť svetových hráčov v tomto dôležitom regióne. Ukazuje sa, že Čína nemieni zastaviť svoje aktivity a vytrvalo posiluje svoje strategické postavenie v tomto regióne, ktorý predstavuje jednu z najdôležitejších tepien svetového obchodu. Číňania menia ostrovy na svoje nepotopiteľné lietadlové lode a centrá ozbrojenej moci, píše Grigorij Romanovič vo svojom článku na Werfiles.
V poslednej dobe Číňania na ostrove Fiery Cross vybudovali 3 km dlhú pristávaciu dráhu pre bojové lietadlá a na ostrove nasadili batériu protileteckej obrany. Číňania pokračujú v budovaní bunkrov a veliteľských centier na ostrove.
Číňania tak reagujú na zvyšovanie napätia v Juhočínskom mori zo strany USA. Americké námorníctvo v minulom roku demonštrovalo svoju prítomnosť v Juhočínskom mori. V auguste 2016 Američania na svojej základni Apra Harbor na ostrove Guam vyslali americké bombardéry B-1, schopné niesť atómové zbrane a v novembri sa na Guame objavili aj strategické ponorky a raketový krížnik Pennsylvánia.
Čína odpovedala Američanom symetricky. Vybudovanie širokej pristávacej dráhy na ostrove Fiery Cross umožňuje Číne na ostrove rozmiestniť ťažké bombardéry. Rakety na ostrove umožnia zase Číne lepšie kontrolovať americkú základňu na Guame a takisto aj Malakský prieliv, ktorý predstavuje jednu z najfrekventovanejších dopravných tepien svetového obchodu.
Zvyšovanie čínskej prítomnosti v Juhočínskom mori je jednoznačne čínskou demonštráciou sily voči USA.
Grigorij Romanovič Aždanin