Slovensko 22. mája 2017 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann, Screenshot TA3)
Nedeľná relácia televízie TA3 “V politike” sa niesla v duchu mnohých protichodných tvrdení. Hosťami moderátora Norberta Dolinského boli poslanci NR SR Jaroslav Paška (SNS), Martin Klus (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a František Šebej (Most-Hid). Súčasťou diskusie bol aj analytik Eduard Chmelár.
Diskutujúci sa okrem témy vzťahov USA verzus Rusko či vládnutia prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa dotkli aj témy Iránu. Šebej v súvislosti s Iránom uviedol, že toľko dezinformácii už dlho nepočul. Dodal tiež, že Irán je financovateľom a vyzbrojovateľom teroristických organizácií ako je Hamas alebo Hizballáh. Iránu nepriamo pripísal aj zodpovednosť za smrť tisícov ľudí v Sýrii, pretože podľa jeho slov na strane sýrskeho režimu bojuje Hizballáh a Iránske republikánske gardy. „Irán má v množstve mŕtvych v sýrskej vojne namočené svoje ruky,“ dodal.
Uvedené vyjadrenia nenechali chladného Chmelára, ktorý sa v dôsledku jeho slov plesol po čele, čo zachytila aj kamera. Analytik následne svoje gesto vysvetlil na sociálnej sieti. „Nuž, berte to ako zúfalstvo z repliky Františka Šebeja, ku ktorej sa mi už nedovolili vyjadriť sa, ale poviem vám aspoň to, čo som mu povedal po skončení relácie. Povedal som mu, že o Iráne nič nevie a vyjadruje sa o ňom ako internetový troll o islame, ktorý šíri predsudky a zbiera klebety,“ uviedol.
„Ja považujem naozaj za choré, ak vyzdvihujeme dementného saudského diktátora, ktorý nemá ani parlament a oponentov zalieva zaživa do asfaltu, ktorý je vývozcom a sponzorom toho najagresívnejšieho džihádizmu, rozpútal vojnu v Jemene a udržiava vojnu v Sýrii – a pohŕdame umierneným kultivovaným iránskym prezidentom, ktorý spolupracuje na odzbrojovacom procese, prejavil záujem o zlepšenie vzťahov so Západom… a my ako odpoveď pripravujeme vojnu,“ dodal Chmelár.
Analytik sa v súvislosti so Šebejom vyjadril aj k téme Ruska: „A čo je už vonkoncom šialené: nedokážem pochopiť myšlienkové pochody politika, ktorý označí Rusko za strategického nepriateľa a Saudskú Arábiu za strategického partnera. Je smutné, že ľudia s mentalitou pána Šebeja, ktorí ešte stále žijú v studenej vojne a o ktorých som si myslel, že po páde železnej opony už o nich počuť nebudeme, stále formujú zahraničnú politiku tohto štátu.”
“Sebavedomý mierumilovný štát by mal pestovať priateľstvo so všetkými krajinami, ktoré o to prejavia záujem,“ zdôraznil na záver analytik Eduard Chmelár.