V januári 2017 sa v Sýrii začal presadzovať proces dohodnutý v Astane (mimo Američanov), na základe ktorého sa vytvorili štyri zóny deeskalácie, kam sa zvyšní členovia protiasadovských zoskupení presúvali. Garancie prebrali Rusi, ktorí k tomuto procesu využívajú svoju vojenskú políciu, zloženú z členov výsadkových jednotiek.
Dňa 28. 9. 2017 prezident RF Vladimír Putin uviedol, že realizácia mierových rokovaní v Sýrii bola značne obtiažna. Napriek tomu sa však Moskve, Ankare a Teheránu podarilo úspešne rozvíjať spoločné prístupy, ktoré sa stali základom ďalšej politickej budúcnosti Sýrie. Podarilo sa vytvoriť základné podmienky k ukončeniu občianskej vojny v Sýrii, definitívnej likvidácie teroristov a návrat k mierovému životu.
Rusko a Turecko si želajú, aby Sýria ostala ako celistvý štát. Američania sú v delikátnej pozícii, pretože od začiatku občianskej vojny v Sýrii tvrdili, že Sýria musí ostať celistvým štátom, samozrejme bez Asada. Boli totiž presvedčení, že rovnako ako v Iraku nová bábková sýrska vláda vytvorená Američanmi bude poslušne plniť americké rozkazy.
Vstup Ruska do vojny v Sýrii sa však Asada zachránil, ISIS je zničený a Američanom ostali v pozícii zástupnej armády len Kurdi. Podpora Kurdov v ich snahách o vytvorenie vlastného štátu však znamená, že všetky vyhlásenia USA o “jednotnej Sýrii” boli len prázdnymi rečami. Rýchle “salto v diplomatickej oblasti” už v dnešnej dobe nebude jednoduché Američanom vykonať, pretože dnes už nie sú v pozícii “superveľmoci”, Rusko výrazne oslabilo pozície USA na Blízkom východe.
Američania musia teda prehodnocovať svoje postoje ku Sýrii, o ktorých Sergej Lavrov už jednoznačne vyhlásil, že sú nejasné. Tillerson síce tvrdí, že jediným cieľom USA je porážka teroristov v Sýrii, no až po tejto porážke sa jasne ukáže, čo zase Američania vymyslia, len aby nevypadli z diania na Blízkom východe, kde sa ich predstavy vďaka aktívnemu pôsobeniu Ruska rúcajú.
Podľa viacerých analytikov po porážke ISIS sa bude vyhrocovať situácia medzi Ruskom a USA a takisto odborníci čakajú iskrenie aj medzi Ruskom a Tureckom a USA a Tureckom. Moskva bude aj ďalej pôsobiť v Sýrii a o tom, čo Sýriu očakáva v najbližšom období hovoril Sergej Balmasov, ruský expert pre Blízky východ.
Vyzerá to tak, že Bašár Asad ostane pri moci a formálne obnoví svoju kontrolu nad krajinou, bude však mať množstvo preoblémov, pretože proti bude Washington, ktorý momentálne vsádza na autonómiu Kurdov. Oficiálny Washington bude podporovať Kurdov a obnovovať bojové strety, ktoré bude podporovať zvonku, občianska vojna môže preto na niektorých územiach pokračovať kvôli Američanom aj ďalej.
Hlavným americkým cieľom sa momentálne stáva snaha dostať Rusko z Blízkeho východu. Na rozdiel od roku 2011 už Američania neurčujú pravidlá hry na Blízkom východe, ale len reagujú na úspešné aktivity ruskej diplomacie a ozbrojených síl. Netreba zabúdať, že podpora Kurdov znamená automaticky pre Američanov zvyšovanie problémov s Tureckom a bokom neostane stáť ani Irán.
Podľa Balmasova ruské vojská budú aj naďalej v Sýrii aktívne pôsobiť a Asad nebude môcť tvrdo jednať so sunnitami, ktorí tvorili z veľkej miery protiasadovskú opozíciu. Situácia v Sýrii preto bude podľa Balmasova aj budúci rok ešte stále značne napätá.
Podľa ruského analytika Aždara Kurtova, hlavného redaktora časopisu “Problémy národnej stratégie” je Rusko garantom regulácie občianskej vojny v Sýrii. Vďaka Rusku je momentálne ISIS vo fáze agónie, budúca konfigurácia síl je však stále nejasná. Podľa Kurtova, aj keď sa boje ukončia, môžu sa znova rozhorieť, pretože v Sýrii ostáva napätá atmosféra, stále tam žije dostatok radikálov a stále sa tam nachádza dostatok zbraní medzi obyvateľstvom. Ruské vojská budú preto v Sýrii pôsobiť aj naďalej.
Podľa Kurtova bude budúci rok v Sýrii veľmi zaujímavý, hrozí že po likvidácii ISIS získa občianska vojna v Sýrii novú formu. Zvýši sa počet teroristických útokov a diverzných akcií voči sýrskym vládnym silám, ktoré budú podporované spoza hraníc. ISIS je globálnou teroristickou organizáciou a nie lokálnym separatistickým hnutím. Verbovači ISIS sa nachádzajú po celom svete, teroristi dokážu pôsobiť v ilegalite a zasiahnuť ciele v Európe, Ázii a aj Amerike.
S teroristami bude Damask bojovať nielen vojenskou cestou, pre Damask bude kľúčové podchytiť oponentov režimu, unavených vojnou, pomocou hospodárskej obnovy krajiny. Ak sa bude zvyšovať životná úroveň v Sýrii, oslabia sa tak možnosti teroristov pôsobiť v krajine a získavať nových radikálov. Sýria musí úspešne obnoviť svoje národné hospodárstvo.
Momentálne veľké množstvo bývalých Asadových oponentov zaujalo veľmi negatívny postoj k USA a Západu, ktoré podľa ich slov “zradili sýrske protiasadovské hnutie” a takisto odmietajú tradičné islamské hodnoty a spôsob života. Na týchto pocitoch môže Asad stavať a upevniť svoje mocenské postavenie v krajine. Nenávisť voči Američanom sa od roku 2011 v Sýrii značne prehĺbila.
Americká podpora Kurdov takisto prehlbuje nenávisť sunnitov k Američanom a Západu (šiíti majú k Američanom a Izraelu tradične vo veľkej miere negatívny vzťah). Sunniti Kurdov nenávidia a ak by sa kurdský štát etabloval aj na území, kde žije sunnitské obyvateľstvo, sunniti s najväčšou pravdepodobnosťou začnú aktívne proti Kurdom vystupovať. Podľa Kurtova by v takomto prípade proti Kurdom bojovali aj zvyšky ISIS.
Damask však bude jednoznačne potrebovať v najbližšom období veľké investície do svojho hospodárstva. Tie prídu najmä z Ruska, Číny a Iránu. Rusko je schopné v Sýrii investovať a takisto úspešne pomáhať Sýrčanom na medzinárodnej úrovni.
Alexej Zakvasin, Svjatoslav Petrov