Rodičia dievčaťa, ktorú odmietli nechať očkovať, napadli ústavnosť pokuty, ktorá predstavovala 4000 korún pre každého z nich. Pokutu v minulosti potvrdil Mestský súd v Prahe aj Najvyšší správny súd, ktorý pripustil, že povinné očkovanie môže za istých okolností viesť k ujme. Zároveň ale uviedol, že negatívny názor na očkovanie a obava z rizík nevyväzujú rodičov z povinnosti umožniť vakcináciu detí. Očkovanie je totiž prínosom pre celú spoločnosť.
Rodičia v ústavnej sťažnosti tvrdili, že očkovanie odmietli kvôli svojmu svedomiu aj s ohľadom na záujmy dieťaťa. Obávali sa napríklad autizmu, ako následku vakcinácie. Najlepšia je podľa nich prirodzená imunita, ktorú by očkovanie mohlo narušiť. Teraz sa prípadom musí znovu zaoberať Mestský súd v Prahe.
ÚS pripomenul, že zo strany súdov musí byť posudzovaná naliehavosť dôvodov a spoločenské následky, ktoré odmietnutie vakcinácie sprevádzajú.
Podmienky sa nemenia a očkovanie aj po rozhodnutí ÚS aj naďalej v Českej republike zostáva povinné a je podmienkou pre prijatie dieťaťa do materskej školy.
Za odmietnutie očkovania možno podľa zákona ukladať pokutu až do výšky 10 000 korún, ako však ÚS pripomenul, vo výnimočných prípadoch od nej môže byť upustené.
Už vlani vo februári ÚS konštatoval, že ministerstvo zdravotníctva má právo nariaďovať povinné očkovanie detí. “Úprava inštitútu povinného očkovania je plne v kompetencii vnútroštátneho zákonodarstva,” konštatovali vtedy sudcovia.
Pre deti v Česku je povinné očkovanie hexavakcínou, ktorá pokrýva záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detskú obrnu, žltačku typu B a ochorenie vyvolané baktériou Haemophilus influenzae typu B. Ďalšia povinná vakcína chráni pred osýpkami, rubeolou a mumpsom. Výnimku z povinnosti majú deti s preukázanou imunitou proti danej infekcii alebo so stavom, ktorý bráni podaniu očkovacej látky.