Nedávny bruselský summit, ktorý riešil viacero otázok a popri migrácii najmä brexit, spustil vo viacerých európskych médiách špekulácie, že Česká republika by mohla byť po Británii ďalšou krajinou, ktorá by vystúpila z EÚ. Český premiér Bohuslav Sobotka na to zareagoval odmietavým postojom, nakoľko si myslí, že odchodom z EÚ by sa Česká republika ocitla v sfére ruského vplyvu, a preto by sa radšej vyhol ľudovému hlasovaniu o tejto veci.
Český prezident však so Sobotkom nesúhlasí.
Podľa Zemana Sobotka nerozumne zmiešal dve veci, ktoré spolu ani nesúvisia: “Tým, že sme členmi NATO, nemôžeme byť súčasne v ruskej sfére vplyvu. To si premiér asi neuvedomil”. Hoci osobne Zeman nie je presvedčený o vystúpení z EÚ, Sobotkovu reakciu na zabránenie ľudovému hlasovaniu označil za nedemokratickú: “Som síce proti vystúpeniu z EÚ ale som tiež proti tým, ktorí chcú zabrániť občanom o tom hlasovať. Viete, pán premiér by si možno mal prečítať Voltaira, ktorý kedysi napísal: Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale do smrti budem bojovať za to, aby ste mali právo o tom hovoriť.”
Na stranu Zemana sa postavil aj predseda SPD Tomio Okamura: “To, že by sme sa dostali do sféry ruského vplyvu, je absolútny blábol. Británia by sa azda odchodom z EÚ dostala do sféry ruského vplyvu? A čo to vlastne znamená? Že by sme dostávali lacnejšie ceny strategických surovín? Alebo by sme mohli obchodovať bez sankcií? Alebo že by nám Rusko pomohlo s bojom proti radikálnemu islamu či Islamskému štátu? Potom s tým nemám problém.” Taktiež však záverom zdôraznil, že odchod z EÚ neznamená odchod z NATO alebo európskeho priestoru.
Senát vyzval Zemana na zdržanlivosť a nerozdeľovanie spoločnosti
Český Senát vyzval dnes prezidenta Zemana, aby bol zdržanlivý vo vyjadreniach a nerozdeľoval svojim správaním spoločnosť. Informácie priniesol internetový server Novinky.cz.
Uznesenie, ktoré navrhli kluby ľudovcov z KDÚ-ČSL a Starostov a nezávislých, podporilo 18 z 35 prítomných senátorov, čo predstavovalo najtesnejšiu väčšinu. Ďalších desať prítomných sa hlasovania zdržalo, siedmi hlasovali proti. Na samotnom rokovaní sa však nezúčastnila ani polovica z 81 členov Senátu.
V asi hodinovej diskusii senátorov, ktorá predchádzala hlasovaniu, zazneli rôzne názory: od deklarovaného zámeru podporiť premiéra Bohuslava Sobotku cez údajnú nutnosť usmerniť prezidenta, ktorého výroky sa stupňujú a sú nebezpečné, až po upozornenie, že Zeman rokovanie Senátu sleduje a je potrebná umiernenosť, pretože inak ho bude inšpirovať k ďalším výrokom.
Zaznela aj argumentácia, že dôvera občanov v hlavu štátu je oproti Senátu značná, či spochybňovanie úlohy hornej komory českého parlamentu, ak dokáže haniť človeka formátu prezidenta krajiny.