Brno 11. mája 2017 (HSP/Foto: Twitter)
Počas prvého mája bolo v uliciach Brna veľmi rušno. Konali sa viaceré zhromaždenia, stretli sa rôzne ľavicové hnutia ale aj krajná pravica. Slovenskému fotografovi Vladimírovi Čičmancovi sa podarilo zachytiť jedinečnú fotografiu, ktorá zakrátko obletela celý svet
Na fotografii je šestnásťročná skautka Lucie Myslíková, ktorá drží transparent s nápisom “Vychováme aj vaše deti”. Mladá skautka sa na fotografii rozpráva s údajným neonacistom, ktorý pôsobí agresívne.
Netrvalo dlho, a fotografia obletela celý svet. O spomínanej fotografií pisali média ako Washington Post, Der Spiegel, The Guardian či CNN.
“Chceli sme ukázať neonacistom, že tu nie sú vítaní,” povedal autor fotky pre CNN.
Ako to však bolo celé v skutočnosti? Na sociálnej sieti Facebook sa k spomínanej fotografii vyjadril “nestranný pozorovateľ”, ktorý tvrdí, že išlo o cielenú propagandu.
”Ahoj mladá skautka. Na začiatok by som chcel povedať, že nie som žiaden neonacista, ani prívrženec akejkoľvek politickej organizácie prítomnej na tomto pochode. Akcie som sa zúčastnil viac-menej len zo zvedavosti, či sa náhodou niečo zaujímavé neudeje. A ono sa to udialo. Zhodou náhod som celý čas stál asi 2 metre od situácie, ktorá je na fotografii. Neonacisti si kľudne stáli v kruhu, počúvali prejavy svojich lídrov, nijako nevyčíňali, vôbec nereagovali na okolie. Až do chvíle, kedy si ich nezačala verbálne atakovať. Oni ťa najprv slušne upozornili, nech ideš preč, no tvrdohlavo si provokovala ďalej, až vznikla táto nešťastná momentka, na ktorú všetci tí novinári čakali. Vyprovokovať (možno trošku labilného) človeka nie je hrdinstvo, ale pokrytectvo!”
”Pozorovateľ” následne zdôraznil že nesympatizuje so žiadnym zúčastneným združením, ale toho pána mu je naozaj ľúto, pretože ide o ”účelové divadielko” s názvom propaganda.
”Prosím neuraz sa, ale v tejto situácii si práve ty tá extrémistka a na prekvapenie bolo správanie toho pána ďaleko kultivovanejšie ako to tvoje. Ak máš v sebe trochu úcty a sebareflexie, tak mi musíš dať za pravdu. A kedže som bol po celý čas nestranným pozorovateľom celej tejto situácie, dovolím si tvrdiť, že s autorom fotografie sa poznáte a nejde o nič iné ako o účelové divadielko. Myslím, že sa tomu vraví propaganda, ak sa mýlim, kľudne ma opravte. Inak ja ti fandím, súhlasím s tvojimi názormi, tiež sa mi tieto okolnosti nepáčia, ale pamätaj, že všetko má svoje hranice,” v závere sa vyjadril ešte ku skautingu, ktorý bol podla neho teraz zneužitý, hoc aj neúmyselne.
”PS: Do dnešného dňa som mal o skautingu veľmi dobrú mienku. Myslel som si že je to nepolitická organizácia pre mladých ľudí, bez rozdielu politického presvedčenia. Skús sa spolu s kamarátmi zamyslieť, či takýmto správaním robíte dobrú reklamu skautignu a či náhodou tak trochu (možno neúmyselne) nezneužívate svoju skautskú rovnošatu,” uzavrel svoj komentár jeden so zúčastnených.
Skautka: “Povedal, že sa bojí, že aj mňa raz znásilnia, bolo to vtipné”
Mladá skautka sama vo viacerých rozhovoroch pre médiá (ako napríklad rozhlas.cz) uvádza, že sa so svojou skupinou snažila prehlušiť príhovory, s ktorými ona a jej skupinka nesúhlasili. Hrali preto na gitare, na bubny, spievali a bolo to podľa jej slov “také pekné a veselé”. Ako pokračuje ďalej, “naša skupina mala niekoľko banerov a ja som tam tak hopkala a tancovala, občas sme niečo zaskandovali. Na druhej strane mali príhovory ľudia, ktorí tvrdili pre nás neprijateľné veci. Niekto by možno povedal, že sme provokovali, ale podľa nás bolo na mieste ukázať im, že sme proti tomu, čo hovoria, aj proti tomu, že tam vôbec sú. Niektorí z nich sa proste nezdržali a chceli si to s nami vydiskutovať.”, hovorí skautka Lucia.
Ako ďalej sama hovorí, muž na fotografii sa najprv “trochu ostro” zhováral s jej kamarátom o tom, čo je štát a národ. “Kamarát mu hovoril, že štát neexistuje a hranice nie sú a že na toto sa už vôbec nehrá.” Muž z fotografie túto tézu popieral, čo Lucia okomentovala slovami: “Ten pán to vôbec nechápal a bol trochu agresívny. Nikomu z nás nič nespravil, len sa nás párkrát dotkol, lebo veľmi gestikuloval, ale nič väčšieho si ani dovoliť nemohol.”
Napokon, aký rozhovor teda samotná fotografia zachytáva? Lucia v rozhovore uvádza, že s ňou konkrétne sa bavil “o migrácii a migrantoch a skončilo sa to tak, že mi povedal, že on sa bojí, že aj mňa niekto raz znásilní. Bolo to vtipné”, končí svoj komentár k situácii mladá skautka, čo muža na fotografii a realitu dáva do úplne iného svetla, ako fotografia samotná a mediálny ošiaľ okolo nej.
Na túto fotografiu zareagovala aj známa politička s českými koreňmi Madeleine Albrightová (známa pre svoj výrok, že tisíce mŕtvych detských obetí stálo za tú vojnu v Juhoslávii): “Statočná Češka Lucie Myslíková nám ukazuje, ako možno dobyť nenávisť a poraziť demagógov. Děkuji, Lucie!”
Brave young Czech woman Lucie Myslíková is showing us how to conquer hate & defeat demagogues. Děkuji, Lucie! @girlscouts https://t.co/VUjAHSPYej
— Madeleine Albright (@madeleine) May 4, 2017
Samuel Poništ