Podľa slov českého komentátora Ľuboša Palatu uvedená skutočnosť spôsobila také dusno, že vláda Roberta Fica začala hľadať spôsoby ako tento jav čo najviac obmedziť.
Na značnom území stredného a východného Slovenska, kde nie sú Rómovia menšinou, ale väčšinou ide podľa Palatu o diskriminačné ustanovenie. Komentátor svoje stanovisko zdôvodňuje tvrdením, že štát má právo stanoviť si, aké vzdelanie majú mať určité pozície štátnych zamestnancov. U volených funkcii, pokiaľ sa vychádza z rovného volebného práva, štátu do toho nič nie je.
Novela je podľa neho pre Slovensko nesprávnym smerom a vracia ho do časov Uhorska, kedy si slabnúca maďarská populácia zaisťovala prevahu v budapeštianskom parlamente nad nemaďarským obyvateľstvom podobnými obmedzeniami. V Uhorsku tak na rozdiel od českého Predlitovska nikdy nebolo rovné a všeobecné volebné právo.
Palata ďalej pokračuje, že Maďarom sa ich krok kruto vypomstil. Viedol k pocitu Slovákov a ďalších národov, že zlatá doba Uhorska bola pre nich časom národnostného útlaku a života v područí Budapešti, ktorá sa skončila rozpadom Uhorska.
Komentátor na záver odporúča, že pokiaľ Slováci nechcú v nasledujúcich generáciách zažiť podobný rozpad Slovenska, mali by dať Rómom pocítiť, že sú rovnakými pánmi osudu ako Slováci. Ideálne by podľa neho bolo, keby počas uplynulých dvadsiatich rokov drvivá väčšina slovenských Rómov dosiahla maturitu. V takomto prípade by nikoho nenapadlo zavádzať podobné podmienky pre výkon funkcie starostu.
Komentár Ľuboša Palatu zverejnil český portál iDnes.cz.
ru