Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, ktorého nominovala Bugárova strana Most-Híd minulý týždeň predstavil návrh zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín.
Ravasz zdôraznil, že v organizačnej štruktúre novej verejnoprávnej inštitúcie sa vytvára väčší priestor pre rozhodovanie samotných zástupcov národnostných menšín. Narážal pritom na fakt, že v päťčlenných odborných radách, ktoré budú posudzovať prijaté žiadosti pre každú národnostnú menšinu, bude trojica členov, teda väčšina rady, nominovaná organizáciami reprezentujúcimi národnostné menšiny.
“Vytvára sa tak aj istá kultúrna samospráva, pretože práve prostredníctvom členov odborných rád môžu menšiny rozhodnúť, na aké kultúrne aktivity pôjde najviac peňazí, či chce dať daná menšina viac na časopisy a noviny, alebo divadlo, alebo živú kultúru,” uviedol Ravasz.
Okrem iného sa objem peňazí pre národnostné menšiny takmer zdvojnásobil. Namiesto súčasnej sumy 4,5 milióna eur v dotačnom programe bude mať fond podľa legislatívneho návrhu k dispozícii osem miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Z tejto sumy sú na vlastnú prevádzku fondu určené štyri percentá. (Viac sa o tom dočítate tu).
Parlament na rokovaní schválil zákon o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. 101 poslancov Národnej rady hlasovalo za, 13 poslancov proti a 22 sa zdržalo.
Keď sa na to pozrieme podrobnejšie, vládny zákon, ktorý de facto vytvára kultúrnu autonómiu menšín žijúcich na Slovensku, schválili poslanci za stranu SMER-SD, Most-Híd a prekvapivo aj poslanci Dankovej SNS.
Národniari tak urobili dobrovoľne a prešlo by to aj bez ich hlasov, keďže za tento zákon hlasovali aj opoziční poslanci za stranu OĽANO-NOVA, ako aj niektorí poslanci Sulíkovej SaS. Ďalší poslanci, vrátane Kollárovej strany Sme Rodina, sa zdržali hlasovania. Jediná strana, ktorá hlasovala proti kultúrnej autonómii bola Kotlebova ĽSNS.
Ešte donedávna bolo neprípustné, aby SNS podporila čo i len náznak nejakej autonómie menšín. Andrej Danko, ktorý za Slotovej éry vyhlásil, že SNS nikdy nevstúpi do koalície s Bélom Bugárom, v nej dnes už sedí a zákony vytvárajúce kultúrnu autonómiu menšín podporuje. Časy sa menia a niektorí národne cítiaci ľudia v tom vidia zradu.
Video zachytávajúce meniace sa názory Andreja Danka si môžete pozrieť tu
https://www.youtube.com/watch?v=2y-rijdbub0
Samuel Gdovin