USA spolupracuje v boji proti Islamskému štátu v Sýrii s kurdskými milíciami, no neprináša im to nejaké veľké úspechy. Podľa CNN je Petraeus toho názoru, že niektorých členov z frontu Nusra by bolo možné presvedčiť, aby opustili túto teroristickú skupinu a pripojili sa k miernej opozícii (teroristi vytvorení a vycvičení USA) do boja proti milíciám Islamského štátu, Assadovmu vojsku a aj samotnému frontu Nusra.
Petraeus má už s podobnou “bojovou taktikou” isté skúsenosti. Ako vrchnému veliteľovi americkej armády v roku 2007 sa mu podarilo mocou peňazí presvedčiť niektorých sunnitských bojovníkov v Iraku prejsť na americkú stranu v boji proti Al-Káide.
Ďalšou alternatívou v boji proti militantom Islamského štátu sa podľa denníka The Washington Post s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov ukazujú tajné dronové útoky vedené CIA spoločne s americkými špeciálnymi jednotkami zamerané na zabitie konkrétnych bojovníkov, podľa všetkého významné osoby v radoch IS.
Dronový program pracuje nezávisle od ostatných vojenských operácií proti IS, ako sú napríklad letecké útoky na Sýriu či Irak. V poslednej dobe zahynul po dronovom útoku britský extrémista Junaid Husajn, ktorý bol zodpovedný za nábor a propagandistickú činnosť IS na sociálnych sieťach.