Už je to trinásť rokov od smrti irackého diktátora. Až po takej dlhej dobe sa niekdajší agent CIA John Nixon rozhodol ozrejmiť, ako to vlastne s kontroverzným Husajnom bolo. V knihe Debriefing the President: The Interrogation of Saddam Hussein (vo voľnom preklade Hlásenie prezidentovi: Vypočúvanie Saddáma Husajna) opísal udalosti, ktoré by vtedajší prezident George Bush ml. najradšej nechal utajené.
Nixon sa vo svojej knihe zaoberá dôsledkami americkej intervencie do Iraku a okrem iného špekuluje, aké by boli geopolitické pomery na Blízkom východe, ak by Husajn zostal pri moci.
Aj napriek odporu, ktorý voči irackému diktátorovi vyšetrovatelia cítili, nevedeli pochopiť, ako je možné, že Husajn dokázal účinne bojovať proti teroristom. Jeho úlohu v boji proti terorizmu okrem iného vyzdvihol aj novozvolený prezident USA Donald Trump.
„Bol veľmi zlý človek, naozaj. Ale viete čo? Viete, čo robil dobre? Zabíjal teroristov, to robil dobre. Nečítal im, aké majú práva. Boli to teroristi. Dnes je Irak sužovaný teroristami,“ povedal Trump na adresu Saddáma Husajna.
„Je nepravdepodobné, že Islamský štát by dokázal dosiahnuť taký úspech za Husajnovho represívneho režimu, aký dosiahol počas šiitskej vlády v Bagdade,“ ozrejmil Nixon vo svojej knihe.
Nixon ďalej uvádza, že Husajn si bol vedomý, akou hrozbou pre Irak a jeho vládu boli džihádistické skupiny podobné Islamskému štátu.
„Saddám cítil, že islamistické skupiny v Iraku predstavujú najväčšiu hrozbu pre jeho vládu. Preto proti nim aktívne bojoval a snažil sa tieto hrozby odstrániť,“ píše.
Nixon ďalej analyzoval chyby, ktorých sa dopustili spravodajské služby, ktoré nepravdivo informovali o situácii a výzbroji v Husajnových radoch. Po zatknutí irackého vodcu prišlo na rad jeho vypočúvanie. Už počas neho vznikli pochybnosti o získaných informáciách, keď Husajn poprel používanie chemických zbraní v kurdských oblastiach, z čoho bola jeho armáda obviňovaná.
Taktiež Husajnov postoj k zbraniam hromadného ničenia vyšetrovateľov zaskočil a sám Nixon len ťažko chápal slová irackého vodcu.
„Zradca vás doviedol ku mne. Nech vám teda povie, kde sú zbrane hromadného ničenia,“ cituje Nixon diktátora, ktorý podľa neho pôsobil povýšenecky a snažil sa vyšetrovateľov zosmiešniť aj napriek tomu, v akom stave bol zatknutý a vypočúvaný.
„Irak nie je štátom teroristov. Nikdy sme neuvažovali o použití zbraní hromadného ničenia. Požitie chemických zbraní? Prečo by sme ich používali, keď ich nikto nepoužil proti nám,“ povedal Husajn, čím vyvolal zmätok v radoch CIA. Po čase sa nakoniec ukázali jeho slová ako pravdivé a v Iraku neboli zbrane hromadného ničenia nájdené.
Nixon popisuje aj postoj vtedajšieho prezidenta USA Georga Busha ml. k situácii okolo Iraku. Ten mal byť strojcom americkej invázie do Iraku a podľa Nixona bol často hrubý a počul iba to, čo chcel. Údajne sa neštítil ani nevhodných vtipov na adresu nenájdených zbraní hromadného ničenia.
Husajn počas svojich posledných dní predpovedal osud Iraku a aj americkým snahám o kontrolu nad Blízkym východom.
„Zistíte, že vládnuť Iraku nie je ľahké,“ povedal a dodal, že Američania nikdy nepochopia iracký ľud, jeho mentalitu, históriu, jazyk či dokonca počasie.
Na záver Nixon dodal, že aj keď obdivoval Saddámovú schopnosť bojovať proti terorizmu, nepovažuje ho za nevinného. No s odstupom času sa mu zdá Husajnová vláda ako dobré riešenie.
„Pri pohľade späť je myšlienka na ponechanie starnúceho neangažovaného Saddáma pri moci takmer upokojujúca v porovnaní s premrhanými snahami a životmi našich statočných mužov a žien v uniformách a vzostupom Islamského štátu. Nehovoriac o 2,5 bilióna dolárov minutých na obnovenie Iraku,“ cituje Nixona portál parlamentnelisty.sk.
Na záver dodal, že novozvolený prezident Donald Trump má príležitosť vytvoriť nový poriadok, no na stabilizáciu situácie bude potrebovať ľudí, ktorí budú Husajnovi podobní.
„Bude si to vyžadovať ťažké rozhodnutia. Musíme pochopiť, že ak chceme do regiónu vrátiť stabilitu a poraziť terorizmus, bude potrebné spolupracovať s ľuďmi a lídrami, ktorí sa nám hnusia,“ dodal.
Portál dailymail.co.uk priniesol úryvok z Nixonovej knihy, ktorý nájdete TU.
Juraj Paška