Bývalá premiérka a v súčasnosti predsedníčka parlamentnej strany Baťkivščina (Vlasť) Júlia Tymošenková počas priameho televízneho prenosu v ukrajinskej televízii ICTV v relácii Sloboda slova tvrdo kritizovala činnosť premiéra Arsenija Jaceňuka a jeho ľudí. Obvinila ho z okrádania ukrajinského ľudu a korupcie. Poukázala na prípady ovplyvňovania a podplácania poslancov ukrajinského parlamentu. Obvinila premiéra z toho, že berie chudobným ľuďom aj posledné peniaze a odovzdáva ich svojim bohatým kamarátom.
Podčiarkla, že drvivá väčšina poslancov ukrajinského parlamentu rada odklepne aj tie najhoršie a najbláznivejšie návrhy z dielne premiérovho tímu. „Ako to hlasuje náš parlament? Prečo podporuje všetky návrhy, ktoré berú posledné výhody, ktoré patrili sociálne najslabším skupinám obyvateľstva? Odobral výhody veteránom afganskej vojny, invalidom, deťom – sirotám, ľuďom, ktorých zasiahla černobyľská havária, matkám, ktoré vychovávajú viaceré detí a pod. Poslanci zrušili 32 zákonov na podporu sociálne odkázaných skupín obyvateľstva! Vraj preto, že nemáme peniaze a treba šetriť. Ale peniaze na to sú!“, tvrdila.
Pripomenula, že v tom istom čase, keď premiér a jeho ľudia jednou rukou odoberajú chudobným aj to posledné, druhou rukou štedro rozdávajú finančné prostriedky bohatým – silným podnikom, ktoré sa „kamarátia“ s premiérom a jeho ľuďmi. „Premiér tvrdí, že peňazí niet, ale v tom istom čase ich nachádza pre iné skupiny – pre bohatých, pre svojich kamarátov. A čo je najotrasnejšie – nerobí to potajomky, ale otvorene, bezočivo. Úplne otvorene premiér oznamuje, koho bude podporovať. Pre svojich kamarátov, mažoritárnych poslancov, rozdáva po 10 miliónov hrivien pre každý región. A za čo? Za to, že hlasovaním podporili projekt budúcoročného rozpočtu, ktorý je úplným prepadákom,“ prízvukovala.
„Za našim chrbtom berú všetkým poľnohospodárom, všetkým roľníkom výhody, a hneď ich dávajú agroholdingom! Na pokrytie DPH pre agroholdingy vláda z rozpočtu dáva 23 miliárd grivien! A čo je najhoršie, agrohoholdingy tieto DPH vôbec nikdy ani neodviedli! Na to si vláda peniaze našla. Ale na to, aby mohla zrušiť DPH na dôchodky (čo nikde inde na svete nemajú), by vláda potrebovala iba 1,2 miliardy hrivien. Ale vláda sa tvári, že na to nemá. Nie, dávajú to zástupcom klanového systému, ktorí parazitujú na roľníkoch!“, povedala Tymošenková.
Keď ju moderátor požiadal ukončiť svoje vystúpenie, Júlia Tymošenková v závere tak trochu vybuchla: „Prepáčte za emócie, ale priznám sa, že občas dostávam chuť zahrdúsiť ich všetkých,“ priznala sa predsedníčka strany Vlasť.
P. S. Malé jazykové okienko. Pozornejší čitatelia na konci prejavu Júlie Tymošenkovej určite počuli slovíčko, súvislosť ktorého s kontextom možno nepochopili. Na konci poslednej frázy, keď bývalá premiérka povedala, že občas dostáva chuť zahrdúsiť ich všetkých, pridala ešte aj slovíčko „blin“, čo v preklade z ruštiny znamená „palacinka“. Čo v tomto kontexte má spoločného potrestanie Jaceňukových ľudí a bežná pochúťka?
Celá vec je v tom, že Rusi (trochu menej aj Ukrajinci, Bielorusi) majú pomerne tvrdú a prísnu gradáciu nadávok, ktoré by sa u nich dalo rozdeliť na jemnejšie, tvrdšie a veľmi tvrdé. Navyše majú celý zoznam „náhradných nadávok“ – teda bežných slov, ktoré nahrádzajú nadávky. Tieto „náhradné nadávky“ môžu byť skôr použité aj v bežnej reči. Ruský trik spočíva v tom, že na jednej strane rečník nepoužíva nadávku, ale bežné slovo, ale každý vie, čo tým myslel a na akú konkrétnu nadávku odkázal.
Júlia Timošenková použila jednu z najrozšírenejších podobných „náhradných nadávok“ v Rusku, na Ukrajine či v Bielorusku (používa sa však aj v iných štátoch, kde časť obyvateľstva ovláda ruštinu) – „blin“, „palacinka“. V ruštine „blin“ trochu pripomína nadávku vzťahujúcu sa na nemravné ženy…
Aj na Slovensku sa čiastočne používa podobný systém a existuje niekoľko „náhradných nadávok“. Postačí iba jeden príklad. Všetkým známu nadávku niektorí občania občas nahradia názvom exotického ovocia – „kokos“…
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu:
https://youtu.be/xVzBL2gahIs