Novú schému prerozdeľovania utečencov, ktorú nazvali “opravný prerozdeľovací mechanizmus”, by mal predstaviť na zajtrajšom zasadaní predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Denník Financial Times už informoval, že počas včerajšieho stretnutia sa EK dohodla na sankcionovaní krajín, ktoré sa postavili na odpor voči povinným kvótam, pokutou vo výške 250 tisíc eur na každého utečenca zamietnutého z kvóty určenej pre tú-ktorú krajinu.
Je možné, že o pokute ešte budú môcť štáty vyjednávať: “Veľkosť pokuty sa môže zmeniť, ale ide o to, aby pocítili sankcie”, povedal pre denník človek oboznámený s návrhom schémy sankcionovania. Iný zdroj povedal, že sa bude jednať o “stovky tisíc eur” na utečenca.
Cieľom komisie je redistribuovať záťaž migračnej krízy z krajín ako Grécko zavedením automatických azylových kvót pre každý jeden členský štát. Doteraz komisia relokovala 160 tisíc žiadateľov o azyl, čo podľa nej nepredstavuje ani percento stanoveného cieľa.
Krajiny, ktoré sa postavili proti plánu zavedenia kvót, sú: Slovensko, Poľsko, Rumunsko a Maďarsko. Pre Slovensko, ktorému nastavili kvótu 1500 utečencov, by sa celková pokuta vyšplhala na sumu 375 miliónov eur.