„Porovnajte si, ako médiá osvetľujú udalosti v Mosule a vo východnom Aleppo – a toto vám veľa povie o propagande, ktorú vstrebávame,“ píše vo svojom článku. Cockburn vysvetľuje, čím sa obe operácie na seba podobajú. Aj v Iraku a aj v Sýrii vládne sily so vzdušnou podporou iných štátov útočia na veľké sunitské mestské aglomerácie, obsadené bojovníkmi Islamského štátu.
Vo východnom Aleppe sa skrýva osem tisíc vzbúrencov, na ktorých útočí sýrska armáda so šiítskymi ozbrojenými formáciami z Iránu, Iraku a Líbye. Vzdušnú podporu im zabezpečujú sýrske a ruské lietadlá. Pričom v meste podľa Cockburna býva okolo 250 tisíc civilistov.
Medzinárodné spoločenstvo odsúdilo bombardovanie Aleppa a Cockburn si myslí, že oprávnene.
Pozrime sa však na to, ako úplne inak sa posudzuje obdobná situácia západnými médiami v Mosule, nachádzajúcom sa približne 300 míľ od Aleppa, píše britský komentátor.
„Tam bojujúca iracká armáda, spolu s kurdskými silami pešmergy, šiítskymi a sunitskými ozbrojenými formáciami, s podporou letectva USA, obkľúčila milión civilistov a približne päť tisíc bojovníkov.“
V Mosule majú vinu za civilné obete povstalci, ktorí civilistov používajú ako „živé štíty“. Pri Aleppe sa o „živých štítoch“ nehovorí – tam má civilné obete na svedomí „krvilačné Rusko“.
Okrem toho, hovoriac o troskách miest, ktoré ruské letectvo spôsobilo Aleppu, západné médiá už nespomínajú na 80 % zničené iracké mesto Ramadi, čo v roku 2015 spáchalo americké letectvo.
Podľa autora článku, pri irackej vojne sa nič nezmenilo od roku 2003. Vtedy miestna opozícia Saddáma Husajna akoby presvedčila západné vlády a tlač, že miestni obyvatelia s nadšením privítajú vpád americkej a britskej armády. Cockburn predpokladá, že USA a V. Britániu vtedy uviedli do omylu irackí opozičníci-propagandisti, snažiaci sa zameniť želané za skutočnosť.
Výsledkom toho bolo, že zahraničné vlády a novinári dostali absolútne sfalšovanú predstavu o miestnom politickom landschafte. No a teraz sa deje to isté, dodáva autor článku.
„Mimoriadna predpojatosť, ktorú zahraničná tlač predvádza pri informovaí o udalostiach v Iraku a Sýrii, bude dôstojnou témou na doktorské dizertácie medzi študentmi, skúmajúcimi využívanie propagandy po stáročia vekov a jej zneužívania,“ dodáva Patrick Cockburn.
Podľa ria.ru, srspol.sk