Analytici poukazujú na to, že už doteraz sa na britských ostrovoch usadili viac ako 3 milióny občanov Európskej únie. Vládni experti túto kategóriu zvýrazňujú osobitne a tvrdia, že prisťahovalci z EÚ by mali mať spoľahlivé doklady, ktoré potvrdzujú ich totožnosť. Britská ministerka vnútra Amber Ruddová pred pár dňami prízvukovala: „Bezpochyby, občania EÚ žijúci vo Veľkej Británii po brexite budú potrebovať určitú formu registrácie.“
Vládni experti navrhujú, aby prisťahovalci z EÚ mali špeciálne identifikačné karty. Amber Ruddová vo svojom prejave v parlamente podčiarkla, že zatiaľ nie je celkom jasné, ako budú vyzerať nové identifikačné karty pre občanov EÚ žijúcich vo Veľkej Británii, avšak potvrdila, že podobné karty onedlho by sa mali vydávať pre podobnú kategóriu ľudí.
Poslankyňa Labouristickej strany Hillary Bennová, taktiež v parlamente v debate s premiérkou vnútra žiadala, aby občania Európskej únie, ktorí žijú a pracujú vo Veľkej Británii v súčasnosti, mali špeciálne doklady a prisťahovalci, ktorí na ostrovy prídu po brexite, by mali mať už iné doklady, aby kompetentným orgánom sa vždy ľahko dalo odlíšiť občanov EÚ, ktorí už dlhšie žijú v Spojenom kráľovstve, od tých, ktorí tam prišli po brexite.
Britské médiá uvádzajú, že v ostatnom období viac ako 100 tisíc občanov Európskej únie, ktorí žijú vo Veľkej Británii, požiadali ministerstvo vnútra o poskytnutie bezpečného štatútu v krajine. Prudký nárast žiadostí experti vysvetľujú tým, že prisťahovalci sa boja o svoju budúcnosť, nemajú istotu a nevedia, čo ich čaká po brexite.
Eugen Rusnák