Londýn 17. júla (TASR/HSP/Foto:TASR)
Irán stojí na strane Asada, preto nie je v záujme Británie, aby sa konferencie zúčastnil. Rešpektovanie rozhodnutia o prechodnej vláde Sýrie je proti terajšiemu irankému postoju
Britský minister zahraničných vecí William Hague uviedol, že ak sa chce Irán zúčastniť na novom kole mierových rokovaní o Sýrii, mal by akceptovať návrhy prvej konferencie.
Hague britským zákonodarcom povedal, že dobrým štartovacím bodom by bolo akceptovanie konferencie “Ženeva jeden”, a to je niečo, čo ešte od Iránu nepočuli, informovala tlačová agentúra Reuters.
Účastníci vlaňajšej mierovej konferencie o Sýrii sa v Ženeve zhodli na tom, že Sýria potrebuje prechodnú vládu s výkonnou mocou, aby sa v krajine dosiahol mier.
Novozvolený iránsky prezident Hasan Rúhání pritom potvrdil podporu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi a libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh, oznámila AP.
Iránska agentúra IRNA citovala Rúhaního, keď povedal, že úzke iránsko-sýrske vzťahy dokážu čeliť “nepriateľom v regióne, najmä sionistickému režimu”, respektíve Izraelu.
Rúhání dodal, že Sýria “súčasnú krízu prekoná”. Jeho výroky boli reakciou na Asadove blahoželanie k jeho júnovému zvoleniu do funkcie. Teherán sa v otázke intervencie žoldnierov v Sýrii postavil na stranu Asada. Irán, ako najväčší šiitsky štát a regionálna mocnosť, logicky sa stavia na stranu šiitov a alavitov z ktorých pochádza aj Asad, proti ktorým bojuje sunnitkské žoldnierske vojsko podporované Katarom, Saudskou Arábiou, Tureckom a západnými krajinami. Šiiti sa na vec dívajú tak, že víťazstvo v tejto vojne, je otázkou ich prežitia.
zf