Finančné prostriedky na posilnenie britských spojencov v zahraničí proti Rusku nebudú použité pre nejaké vojenské účely, ale namiesto toho na projekty, ktoré pomáhajú stabilizovať Ukrajinu a pobaltské štáty. Časť z celkovej sumy 12 miliárd libier by mala ísť aj na pomoc štátom ako Sýria a Líbya na zlepšenie ich kybernetickej obrany proti radikalizácii.
Minister zahraničia Boris Johnson v decembri predniesol prejav, v ktorom vyzval Britániu, aby bola vedúcou silou v popieraní názoru rozšírenom v Rusku a na Blízkom východe, že “sila má vždy pravdu”. Povedal tiež: “Máme kult silného muža. Máme demokraciu na ústupe. Musíme zdvojnásobiť svoje odhodlanie a brániť a zachovať to najlepšie z pravidiel založených na medzinárodnom poriadku.”
Ministri iných rezortov tento zámer otvorene kritizovali, že rozpočtová pomoc uprednostní potreby cudzincov nad záujmy domácich Britov. Minulý týždeň napríklad poslanci vytýkali vláde, že financuje program “komunitnej starostlivosti” pre dôchodcov v Číne namiesto tých britských.
No nielen Británia chce financovať aktivity vychádzajúce z obáv voči Rusku. Na začiatku februára poslanci Európskeho parlamentu vyzvali k podpore propagandistickej jednotky vyhlasovaním, že “sú v stave vojny s Ruskom”.