“Potrebujeme v tejto veci dodržať správny postup, ktorým je, že Európska rada má právo nominovať, nemali by sme byť tlačení parlamentom,” citovala tlačová agentúra Reuters hovorkyňu britského lídra. Podľa pravidiel EÚ majú lídri právo nominovať kandidáta na predsedu EK, pričom “majú vziať do úvahy” voľby do EP. Avšak ich výber musí byť schválený prostou väčšinou v parlamente.
Cameron má obavy, že jeden z hlavných kandidátov argumentuje tým, že by mal byť kandidátom na základe výsledku volieb do EP. Britský premiér chce, aby si lídri EÚ najskôr zadefinovali reformné priority, a potom vybrali niekoho vhodného. Bývalého luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera považuje Cameron za príliš federalistického, čo by mohlo poškodiť nádeje na zmeny vo vzťahoch EÚ a Británie.
Junckera vybralo za kandidáta na post šéfa EK hlavné centristicko-pravicové politické zoskupenie, Európska ľudová strana (EĽS), pripomína Reuters. Frakcie EP sa postavili za hlavného konzervatívneho kandidáta Junckera, uviedol dnes predseda sociálnych demokratov Hannes Swoboda po stretnutí s predsedami politických frakcií v Bruseli.
Hlavný kandidát demokratov Martin Schulz tým dal prednosť svojmu konzervatívnemu kolegovi, mieni agentúra DPA. Pri snahách o vytvorenie väčšiny v EP bude mať tak Juncker prednosť. Konzervatívci sa v nedeľňajších eurovoľbách stali najväčšou silou, preto majú “jasné právo” snažiť sa o väčšinu, vysvetlil Swoboda. Pritom Schulz ešte počas volebnej noci povedal, že by sa chcel chopiť iniciatívy, aby našiel väčšinu pre svoj program.
mž