Francúzsko/Holandsko 26. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
Po šokujúcich výsledkoch Britského referenda, v ktorom voliči zahlasovali za vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie sa potvrdzujú najhoršie scenáre pre EU. Referendum o vystúpení z tohto Európskeho spolku žiadajú už Francúzi aj Holanďania.
Predseda Holandskej vlasteneckej strany Geert Wilders dnes vyzval na vypísanie referenda o odchode krajiny z Európskej únie. Politik známy svojim euroskepticizmom tak učinil v reakcii na výsledky britského hlasovania v referende, v ktorom zvíťazili priaznivci brexitu. Rovnako hovorí aj šéfka francúzskej strany národný front Marine Le Penová.
“Chceme rozhodovať o svojej vlastnej krajine, o svojich peniazoch, o svojich hraniciach a o našej vlastnej imigračnej politike,” uviedol vo vyhlásení Wilders.
Marine Le Penová vyzýva Francúzsko aj ostatné Európske krajiny aby výpisali referendum o vystúpení z Európskej únie.
“Víťazstvo slobody! Ako už roky žiadam, malo by sa usporiadať rovnaké referendum vo Francúzsku a v ďalších krajinách EÚ,” napísala predsedníčka parlamentného Národného frontu (FN) na svojom twitterovom účte po výsledkoch Britského referenda. Le Penová je považovaná za jednu z možných favoritiek najbližších prezidentských volieb vo Francúzsku.
Iný názor ma však minister zahraničných vecí Francúzska Jean-Marc Ayrault, ktorý ľutuje rozhodnutie Británie opustiť Európsku úniu. Európa podľa neho musí znovu získať dôveru svojich občanov.
K Britskému referendu sa vyjadril aj Maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého musí Brusel počúvať hlas ľudu a poskytnúť správne odpovede na zásadné otázky, akou je napríklad migrácia.
“Brusel musí počúvať hlas ľudu, to je najväčšie poučenie z tohto rozhodnutia,” uviedol Orbán.
“Prečo je Maďarsko v EÚ? Maďarsko je v EÚ, pretože veríme v silnú Európu,” povedal Orbán. “Ale Európa je silná len vtedy, ak dokáže dať odpovede na zásadné otázky, akou je napríklad imigrácia, ktoré by Európu posilnili, nie ju oslabili,” narážal na to, že sa EU nepodarilo dostatočne reagovať na migračnú krízu.
K Brexitu zareagoval podobne ako jeho Maďarský kolega aj premiér Slovenskej Republiky Robert Fico: “”Nie je to žiadna tragédia. Je to realita, na ktorú bude musieť zvyšných 27 krajín Európskej únie veľmi rýchlo zareagovať. Považoval by som za veľkú chybu, keby reakcia bola taká, aká bola doterajšia politika Európskej únie,” uviedol Fico novinárom v reakcii na výsledok referenda v Británii.
Reakcie Európskych politikov po Brexite sa rôznia. Zhodujú sa však na tom ,že Európska únia musí zmenit svoju politiku ohľadne migrácie,ale aj v otázke Európskej federalizácie . Uvidíme ako na danú situáciu zareaguje Brusel . Či bude naďalej tlačiť na centralizáciu moci do Bruselu a tým bude vyvolávať nálady ľudí na vystúpenie z EU, alebo sa poučí a prinavráti národným štátom suverenitu a rozhodovacie kompetencie.
Samuel Gdovin