Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová pravdepodobne mala pravdu, keď hovorila o svojom páde ako o “prevrate”. Za udalosťami, ktoré majú nápadné podobné črty ako zvrhnutie Janukovyčovej vláda na Ukrajine, by mohla byť CIA: dočasný prezident Michel Temer pravidelne kontaktoval americké veľvyslanectvo v brazílskom hlavnom meste Brasília.
Temerova komunikácia s Američanmi bola klasifikovaná ako “tajná “. Depeše z 11. januára 2006 a 21. júna 2006 ukazujú, že Temer komunikoval s Američanmi o vtedajšom prezidentovi Luizovi Inácio Lula da Silvovi, ktorý bol predchodcom Rousseffovej a sledoval rovnaké politické zásady ako ona.
Temer hlási, že jeho strana PMDB “tento rok obsadí 10 až 15 guvernérskych miest” a že tak bude mať kontrolu nad Senátom. To by znamenalo, že zvolený prezident bude závislý od PMDB. “Ten, kto vyhrá prezidentské voľby, bude musieť prejsť cez nás, ak bude chcieť niečo presadiť,” povedal Temer.
Stúpenci Dilmy Rousseffovej sa predtým obávali, že obžaloba prezidentky by mohla pokusom o štátny prevrat podporovaný USA. “Tento proces je prevrat. Protesty z druhej strany sú financované americkou CIA,” cituje korešpondent HNA Onet Lopes, univerzitného profesora v Riu a nasledovníka Rousseffovej.
CNN International napísal profil o Temerovi: podľa správy má byť veľmi populárny na Wall Streetom no jeho popularita u brazílskych ľudí je nízka. Očakáva sa, že Temer začína s otvorením brazílskeho ropného priemyslu a zriadením formálnej nezávislosti centrálnej banky, píše Financial Times. Rousseffová sa doteraz bránila otvoreniu trhu pre veľké americké ropné koncerny.