Bratislava 28. mája (HSP/Foto:HSP)
Lamačskí rodičia sa nevzdávajú
V bratislavskom Lamači už viac ako 8 rokov funguje materská škola, ktorá vznikla z iniciatívy rodičov Lamača z dôvodu nedostatočnej kapacity existujúcej obecnej škôlky. Po štyroch rokoch fungovania sa škôlka transformovala na cirkevnú materskú školu. Počas svojej existencie si získala veľmi dobré meno a stala sa vyhľadávanou materskou školou aj za hranicami Lamača.
30. júna 2014 končí tejto škôlke nájomná zmluva a miestni poslanci za Smer-SD ju nechcú predĺžiť alebo ukladajú škôlke diskriminačné podmienky: od zriaďovateľa Materskej školy sv. Filipa Neriho – Arcibiskupského úradu v Bratislave – pýtajú menné zoznamy detí s udaním bydliska, chcú nariadiť zriaďovateľovi, koho má prijať a koho nie, čo je v príkrom rozpore so štátnou školskou legislatívou (Vyhláškou MŠ SR o materskej škole č. 306/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov a Vyhláškou č. 308/2009). Hovoria o maximálnom predĺžení nájomnej zmluvy na 1 rok – a to v čase, keď v Bratislave chýba viac ako 1 000 miest v materských školách a aj táto škôlka každoročne musí odmietnuť viac ako jednu celú triedu. Predĺženie nájomnej zmluvy bolo na rokovaní MZ od marca 2014 už trikrát a poslanci za Smer-SD ju nepodporili.
Lamačskí rodičia sa však nevzdávajú: spustili petíciu za záchranu materskej školy, ktorú podporil Arcibiskupský aj Farský úrad a podpísalo ju viac ako 1 600 ľudí, čo je historicky najpodporovanejšia petícia v Lamači. Ďalej rodičia napísali list ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi a informovali tiež predsedu vlády Roberta Fica. A keďže boli rodičia, Arcibiskupský úrad, ako aj cirkevná materská škola očiernení v lamačskom mesačníku, vydali vlastný bulletin, v ktorom uvádzajú veci na správnu mieru.
V stanovisku poslancov Lamača zverejnenom v lamačskom mesačníku sa okrem iného argumentuje aj údajným vyjadrením jednej z matiek: „priamo na zastupiteľstve sa nám sťažovala jedna mamička, že tri roky nevie dostať dieťa do cirkevnej škôlky, hoci má trvalý pobyt v Lamači“. Avšak v blogu Juraja Drobného sa údajnému sťažovaniu sa uvádza vysvetlenie samotnej matky Lucie Tužinskej: „Na zastupiteľstve som neveriacky sledovala diskusiu ohľadne škôlky. Moja otázka znela, parafrázujem: ‘Nechápem, prečo sa tu vôbec rieši, či sa predĺži nájom cirkevnej škôlke, keď táto škôlka má každý rok preplnenú kapacitu, moje dieťa sa tam už tretí rok nemôže dostať, prečo neriešime to, ako jej kapacitu zvýšiť?’ Tu mi dovoľte spresniť ten “tretí rok”: ono je to v podstate tretí rok, čo sa tam nejaké moje dieťa nedostalo, mám ich štyri, z toho č. 1 a 2 sa dostalo až na druhý raz a č. 3 sa nedostalo minulý rok, lebo sme nestihli v termíne podať prihlášku, lebo sme dočasne žili v zahraničí a tento rok sa nedostalo preto, lebo čakacia doba v cirkevnej škôlke je v podstate 2 roky kvôli nedostatku miest. V zápale diskusie som povedala “tretí rok”, je mi ľúto, že sa to teraz takto prekrúca. Faktom je, že o škôlku je enormný záujem a celá táto “kauza” je na hlavu postavená.”
Medzi ďalšie vyjadrenia poslancov o fungovaní cirkevnej škôlky patrí aj otázka či „vedeli iniciátori petície, že v minulom roku mala cirkevná škôlka možnosť prenajať si zrekonštruovanú budovu na Heyrovského 2 (budova bývalého miestneho úradu) s vyššou kapacitou na dobu 5 rokov? Podľa informácii zverejnených Drobným “na jar 2013 si cirkevná materská škola podala žiadosť o väčšie priestory, lebo bolo známe, že sa budova na Heyrovského uvoľní. Prečo sa teda v máji 2013 otvorila možnosť uchádzať sa o budovu aj novým subjektom mimo Lamača (poslanci schválili verejno-obchodnú súťaž), keď sa mohla rovno ponúknuť už existujúcim lamačským predškolským zariadeniam? Len sa stratil čas, keďže v súťaži nikto neuspel. V júli, keď bola nakoniec budova ponúknutá cirkevnej materskej škole, bolo už na sťahovanie neskoro (MŠ fungovala do konca júla 2013 a od septembra začínal nový školský rok. Okrem toho bolo nereálne za mesiac škôlku zrekonštruovať, získať na to financie, presťahovať a vybaviť formálne náležitosti). A to všetko pre navýšenie kapacity o 10 detí?“
Poslanci poukázali aj na vyjadrenia rodičov, že “budú prihlasovať mimolamačské deti v čase zápisu na jeden deň na trvalý pobyt v Lamači”. Podľa listu rodičov uvedeným vyjadrením chceli poukázať na nesplniteľnú podmienku zo strany zastupiteľstva, ktorá určila, že 95 percent detí musí byť z Lamača. “Avšak nikdy k takému riešeniu („24-hodinoví Lamačania“) nepristúpili, ani nepristúpia.” Podmienka je nesplniteľná najmä z dôvodu, že prednostne musia byť prijatí predškoláci. Dohodu o podiele 80 percent lamačských detí, cirkevná škôlka dodržiava.
Poslanci tiež zverejnili, že materská škola dlží na energiách 3 000 eur. Ako píše Drobný, v vlani zaplatila škôlka 1 500 eur, zvyšnú sumu vyplatila počas splátkového kalendára. K dnešnému dňu podľa blogera už škôlka mestskej časti nedĺži nič.
O osude cirkevnej škôlky sa rozhodne už zajtra
O osude Materskej školy sv. Filipa Neriho sa rozhodne na zasadnutí Miestneho zastupiteľstva 29. mája 2014. V predvečer rokovania MZ t.j. dnes sa v Lamači na Malokarpatskom námestí uskutoční koncert na podporu Materskej školy sv. Filipa Neriho. Vystúpia na ňom známi umelci, ktorí chcú škôlku podporiť bez nároku na honorár.
Pochopia lamačskí ľavicoví poslanci, že predĺžením nájomnej zmluvy len na jeden rok vyháňajú deti na ulicu? A to v čase, keď Bratislava potrebuje niekoľko ďalších materských škôl.
Alebo žeby bol pre niektorých poslancov zaujímavý pozemok pod budovou škôlky? – pýtajú sa kompetentní.