NAŽIVO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval na dôkladné vyšetrenie havárie lietadla azerbajdžanských aerolínií (AZAL) v Kazachstane. Podľa neho sú na mieste nešťastia “zreteľné vizuálne dôkazy”, ktoré údajne nasvedčujú tomu, že za haváriu je zodpovedné Rusko.

19:41

Ceny ropy vzrástli v piatok o takmer percento, pričom cena Brentu sa priblížila k úrovni 74 USD za barel (159 litrov). Navyše, ceny ropy smerujú k rastu aj za celý týždeň. K rastu prispievajú správy z Číny o ďalších stimuloch na podporu ekonomiky v budúcom roku, ako aj údaje o poklese ropných zásob v USA.

19:02

Po 1. januári 2025, kedy má dôjsť k zastaveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, zhodnotí slovenská vláda situáciu a možnosti recipročných opatrení proti Ukrajine. Ak to bude nevyhnutné, zastaví dodávky elektrickej energie, ktorú Ukrajina súrne potrebuje, alebo sa dohodne na inom postupe. Uviedol to premiér SR Robert Fico (Smer-SD) v piatok vo videu na sociálnej sieti.

18:59

Spojené štáty v piatok uvalili sankcie na bývalého gruzínskeho premiéra, zakladateľa a faktického lídra vládnej strany Gruzínsky sen Bidzinu Ivanišviliho. USA tvrdia, že Ivanišvili podkopáva demokraciu v Gruzínsku v prospech Ruska.

18:45

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal novelu zákona o voľných dňoch, na základe ktorej sa Štedrý deň od budúceho roka stane dňom pracovného pokoja. Legislatívu zároveň postúpi ústavnému súdu, aby preskúmal jej ústavnosť.

18:33

Nemecký kancelár Olaf Scholz by chcel opäť hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla v piatok ruská agentúra TASS s odvolaním sa na rozhovor Scholza pre nemecký spravodajský portál t-online.

17:47

Takmer 31.000 Sýrčanov sa vrátilo z Turecka do svojej vlasti od zvrhnutia sýrskeho prezidenta Bašára Asada pred necelými troma týždňami, oznámil v piatok turecký minister vnútra Ali Yerlikaya.

17:27

Vlak spoločnosti Eurostar premávajúci medzi Londýnom a Parížom uviazol v piatok v tuneli pod Lamanšským prielivom v dôsledku “technického problému”. Ten zapríčinil šesťhodinové meškanie vlaku smerujúceho do Paríža.

17:26

Vo veku 60 rokov zomrel mladší brat súčasného britského premiéra Keira Starmera, oznámil v piatok premiérov hovorca. Nick Starmer podľa neho zomrel 26. decembra popoludní na rakovinu.

17:08

Produkcia plynu ruskej spoločnosti Gazprom by mala v tomto roku vzrásť o vyše 60 miliárd na viac než 400 miliárd kubických metrov (m3). Povedal to tento týždeň šéf Gazpromu Alexej Miller.

17:07

Izraelské jednotky v piatok vtrhli do jednej z posledných fungujúcich nemocníc na severe palestínskeho Pásma Gazy a prinútili mnohých zamestnancov a pacientov, aby zariadenie opustili. Uviedlo to podľa agentúry AP gazské ministerstvo zdravotníctva riadené hnutím Hamas. Izraelská armáda tvrdí, že v blízkosti nemocnice podniká operáciu proti militantom.

17:05

Azerbajdžanské aerolínie v piatok oznámili, že podľa predbežných výsledkov vyšetrovania havárie lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo v Kazachstane, bol pravdepodobnou príčinou “vonkajší fyzický zásah”. Azerbajdžanské médiá už doteraz písali, že lietadlo zrejme zasiahla počas ukrajinského dronového útoku v Rusku raketa ruského systému protivzdušnej obrany.

16:49

Ukrajina poslala do Sýrie prvú dávku potravinovej pomoci, oznámil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

16:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Zastarané NATO a slovenské vojská v Pobaltí

 

❚❚
.

 

V roku 2017 však prišiel s podobným vyjadrením nový americký prezident D. Trump, keď povedal, že NATO je obsolentné, lebo sa nestaralo o terorizmus. Pojem „obsolentný“ pritom znamená nielen „zastaraný“, ale aj „odpadol dôvod jeho existencie“. Na druhej strane prezident D. Trump NATO zrušiť nechce a vyjadruje požiadavku, aby ostatné štáty NATO zvýšili výdavky na zbrojenie. To môže viesť k ďalším ziskom zbrojárskych koncernov v USA a podpora amerického priemyslu je dôležitým cieľom novej Trumpovej administratívy.

 

.

Prečo je NATO obsolentné

Keď sa pozrieme na NATO v súčasnosti, tak môžeme konštatovať, že je naozaj zastarané. Nedokáže si poradiť s hrozbami, ktoré sa ukázali počas migračnej krízy a jeho boj proti terorizmu je neúspešný. V oblastiach, na ktoré NATO alebo jeho časť v 21. storočí zaútočili, sa situácia vyvíja mimoriadne nešťastne (Afganistan, Irak, Líbya). Naopak, vojenské agresie štátov NATO na Blízkom východe boli dôležitým dôvodom, pre ktorý vypukla migračná kríza a rozmohli sa teroristické činy islamistov v Európe.

Ani pre SR však nepredstavuje NATO presvedčivú bezpečnostnú garanciu. Podľa článku 5 Severoatlantickej zmluvy majú v prípade napadnutia jedného člena ostatné štáty povinnosť vykonať také opatrenia, aké „budú považovať za potrebné“. Ak budú pri napadnutí SR považovať za potrebné poslať na Slovensko kamión pomarančov, je to ich legitímne rozhodnutie (podrobne o problematických garanciách NATO).

V prípade konfliktu s našimi susedmi by nám spojenci vôbec nemuseli prísť na pomoc. Okrem Ukrajiny a Rakúska sú všetci naši susedia členskými štátmi NATO a v takom konflikte by západné mocnosti len ťažko využívali článok 5 Severoatlantickej zmluvy v prospech SR. Je pravdepodobné, že by sa vojensky nepridali na žiadnu stranu, pretože v oboch prípadoch by išlo o „spojencov“. Pre Slovensko by to však bola nevýhoda, lebo všetci slovenskí susedia sú väčší a vojensky podstatne silnejší. Dokonca ani pri konflikte SR so súčasnou Ukrajinou by sme si nemohli byť istí pomocou NATO, lebo pre západné veľmoci je protirusky ladená Ukrajina dôležitejšia než SR a nechceli by si ju odcudziť vojenskou pomocou pre SR. Severoatlantická zmluva by im taký postoj umožňovala.

USA a ďalší západní spojenci by Slovensku vojensky pomohli v prípade, ak by Slovensko napadli ruské vojská. Urobili by to preto, lebo by to bolo aj v súlade s ich politikou a neradi by videli ruské vojská v stredoeurópskych členských štátoch EÚ. Tento bezpečnostný aspekt môže byť dôležitý pre krajiny, ako Poľsko či pobaltské štáty, ktoré vidia hrozbu v Rusku, ale strategická situácia SR je úplne iná a hlavné hrozby voči našej krajine neprichádzajú z Moskvy. Hoci sa tzv. mienkotvorné médiá snažia vytvoriť opačný dojem.

.

 

 

NATO potrebuje nepriateľa

Keďže NATO je obsolentné pri skutočných hrozbách, pokúšajú sa tzv. mienkotvorné médiá ospravedlniť jeho existenciu ruskou hrozbou. Pokúšajú sa dokázať, že Rusko je najagresívnejší štát sveta, ktorý by bez NATO už dávno obsadil Európu. Pritom zabúdajú na to, že práve Rusi sa po roku 1989 stiahli z východnej Európy bez boja, hoci ich nikto k tomu donútiť nemohol. Urobili tak v domnení, že NATO nebude expandovať ďalej na Východ. Najmä Nemci by mali pamätať na udalosti z roku 1990 a taktiež na slová nemeckých politikov minulosti (napr. W. Brandt), že vojna s Ruskom nie je „ultima ratio“, ale „ultima irratio“.

Žiaľ, práve neustále rozširovanie NATO smerom na Východ zmarilo novú éru vzťahov Západu s Ruskom. Skúsenosti z posledných 20 rokov ukazujú, že rozširovanie NATO smerom na Východ a nová útočná doktrína, ktorú NATO presadzuje od vojny v Juhoslávii 1999, viedli k novým napätiam s Ruskom. Vojenské intervencie štátov NATO bez súhlasu OSN spôsobili aj rozvrat celého Blízkeho východu a dôsledky vidíme v súčasnosti. V dôsledku tejto politiky má Európa problém na južnej aj na východnej hranici.

.

NATO a jeho propagandistická mašinéria sa pri svojom odôvodňovaní zbrojenia stále snažia odvolávať na „ruskú agresiu“ na Ukrajine. Lenže pri situácii na Ukrajine nemožno ignorovať Západom podporovaný prevrat na Majdane, ani premrhanú možnosť riešiť krízu na Ukrajine ústavnou cestou. Dňa 21. februára 2014 totiž ministri zahraničia troch krajín NATO po konzultáciách s Moskvou garantovali dohodu o predčasných voľbách medzi prezidentom V. Janukovyčom a lídrami Majdanu. Keby sa táto dohoda naozaj dodržala, neprišlo by k protiústavnému prevzatiu moci pučistami v Kyjeve a následne ani k občianskej vojne. A Rusko by nezasahovalo na Kryme…

 

 

Nové výdavky na zbrojenie

Pokiaľ ide o hlavné hrozby súčasnosti, Západ rád poukazuje na iné regióny sveta, zabúda však, čo si o ňom myslí zvyšný svet. Výdavky krajín NATO na zbrojenie sú dnes asi 12-krát vyššie než výdavky Ruska. Napriek tomu však NATO tvrdí, že výdavky na zbrojenie sú v súčasnej Európe neprimerane nízke. Netreba opakovať, že v prvej desiatke štátov s najvyššími výdavkami na obranu sa ocitajú štyri krajiny NATO (USA, V. Británia, Francúzsko, Nemecko) a samotné USA sú zodpovedné za asi dve pätiny zbrojných výdavkov sveta. Okrem krajín NATO sú v prvej desiatke zbrojného rebríčka traja ďalší spojenci Západu (S. Arábia, Japonsko a J. Kórea). Mimo NATO a jeho spojencov patria do prvej desiatky zbrojného rebríčka iba veľmoci Čína, Rusko a India. A napriek tomu ideme zbrojiť…

Aj jednotliví európski členovia NATO vydávajú na zbrojenie značné sumy: samotná V. Británia dnes vydáva na obranu skoro 90% ruských výdavkov a Francúzsko len o čosi menej než V. Británia. Dokopy majú tieto dve európske veľmoci oveľa väčší vojenský rozpočet než Rusko. Rusko má pritom neporovnateľne väčšie územie, zložitejšiu klímu a dlhšie hranice. Európske výdavky sa ako malé môžu javiť len v porovnaní s americkými výdavkami na zbrojenie. Požiadavka na ďalšie zvýšenie európskych zbrojných výdavkov na 2% HDP, ktorú NATO už niekoľko rokov presadzuje voči európskym členom, nemá vôbec žiadne opodstatnenie a predstavuje mrhanie obrovskými prostriedkami.

Ak by sa mali obranné výdavky zvýšiť na 2% HDP, tak len v samotnom Nemecku by to prinieslo každoročne dodatočných asi 25 miliárd na zbrojenie. To by tiež podľa všetkého znamenalo, že Nemecko dostihne v absolútnych číslach výdavkov na obranu Rusko. Moskva má síce už teraz napätý vojenský rozpočet, ale tento fakt by ju zrejme zmobilizoval na ďalšie zvýšenie vojenských výdavkov. Okrem toho, po splnení požiadavky 2% na obranu by sa do prvej desiatky svetového zbrojného rebríčka dostalo aj Taliansko.

Ďalej, zvýšenie európskych zbrojných výdavkov na 2% HDP vyvolá obavy a reakciu bývalých európskych kolónií. Ako hrozbu môžu európske zbrojenie vnímať najmä krajiny Blízkeho východu, ktoré sú častým objektom západných agresií. Ak by tieto krajiny zo strachu pred západným zbrojením taktiež zvýšili výdavky na obranu, Európe by to neprospelo. Viedlo by to iba k ďalšej pauperizácii a migrácii populácie z Blízkeho východu.

Z nového zbrojenia na Západe musia mať obavy aj vzdialenejšie krajiny, napr. Čína. Tá doteraz držala svoj obranný rozpočet pod 2% HDP, má však dosť zdrojov, aby si mohla dovoliť výrazné zvýšenie výdavkov. Nové čínske zbrojenie by zrejme vyvolalo panickú reakciu niektorých štátov v Ázii a to by bol aj dôvod, aby aj USA znovu zvýšili svoj obranný rozpočet. Takto by sa roztočila nová špirála zbrojenia, z ktorej by veľmi profitoval zbrojársky priemysel – hlavne ten globálne dominantný, teda americký. Svet by sa kvôli zbraniam ďalej zadlžoval a prudko znižoval výdavky na sociálny rozvoj.

 

.

 

Slovenské zbrojenie

Aj na Slovensku sa spomína záväzok voči NATO zvýšiť obranné výdavky do roku 2019, hoci „iba“ na 1,6% HDP. Lenže čísla 1 % alebo 1,6% sú veľmi zavádzajúce. Pokiaľ ide o štátny rozpočet, číslo 1,2% HDP, ktoré sa vydáva na obranu v roku 2017, predstavuje skoro 7% príjmov štátneho rozpočtu SR. Pritom už číslo 1,2% predstavuje zvýšenie v porovnaní s minulosťou, keď sa na zbrojenie vydávalo asi 1,0% HDP. Snaha o ďalšie zvyšovanie zbrojných výdavkov povedie nutne k reštriktívnym krokom v iných oblastiach alebo k zadlžovaniu.

Na Slovensku sa neustále hovorí o rozpočtovej „zodpovednosti“, o tom, že nemožno viac zvyšovať platy učiteľom, ale keď ide o NATO, tak sú zvýšené výdavky nedotknuteľné. Je smutné, že politici berú veľmi vážne svoje záväzky voči NATO, ale ignorujú záväzky voči vlastným občanom. Medzi ich ústavné záväzky patrí napr. aj záväzok garantovať sociálne práva podľa ústavy. Napriek tomu sa hovorí skôr o úsporách. Skúšam si predstaviť, v ktorej inej rozpočtovej kapitole by brala vláda vážne záväzok zvýšiť výdavky o 60% (z 1% HDP na 1,6% HDP). Pri zvyšovaní výdavkov v inej rozpočtovej kapitole by sa už dávno hovorilo o rozpočtovej nezodpovednosti, o rizikách korupcie pri nákupoch, a pod. O zvýšení obranného rozpočtu možno akiste diskutovať, ale táto diskusia by mala odrážať skôr predstavy občanov SR o bezpečnosti než predstavy našich „spojencov“ s ruským komplexom.

Nebolo by na škodu, keby sme sa pozreli na prípad toho štátu EÚ, ktorý v posledných desaťročiach vydával na obranu najviac. Išlo o Grécko, ktoré v minulých desaťročiach doslova plnilo vrecká zbrojárskemu priemyslu. Žiaľ, práve svojím obranným rozpočtom si výrazne dopomohlo k hospodárskemu kolapsu. Navyše, ako sa ukázalo, masívne zbrojenie posledných desaťročí Grécku ani trochu nepomohlo pri migračnej kríze: hoci malo viac zbraní než štáty V4, nebolo vôbec schopné reagovať na nové bezpečnostné riziká. Všetci si pamätáme, že SR musela Grécku ekonomicky pomáhať. Ak sa však cestou nárastu vojenského rozpočtu vydajú aj iné krajiny južnej Európy, ktoré majú tiež vysoký dlh a takmer polovicu mladých ľudí bez práce, budeme čoskoro pomáhať aj im.

.

 

 

Naše vojská v Pobaltí

Pred pár dňami rozhodla Národná Rada SR o vyslaní slovenských vojakov do Lotyšska, kde majú pôsobiť od apríla do júna tohto roku. Na ruskej hranici sa pritom neustále cvičí a hustota cvičení je taká vysoká, že to pripomína trvalú vojenskú prítomnosť. V médiách sa už od minulého roku robí intenzívna kampaň na podporu týchto vojenských cvičení. Niektoré médiá dokonca propagujú konšpiračné teórie o tom, že Rusko v máji napadne Lotyšsko.

Vojenská prítomnosť a neustála podpora NATO však vedie pobaltské štáty k provokatívnym akciám voči Rusku. Naši „spojenci“ v Pobaltí sa rozhodne nesprávajú tak, aby sme im mali prísť na pomoc. Naopak, svojou politikou Rusko provokujú. Netreba asi spomínať obrovský problém neobčanov, najmä Rusov, ktorým v Estónsku a Lotyšsku po roku 1991 odňali volebné právo a občianstvo, hoci tam mnohí žili už v tretej generácii. O rôznych formách „etnokratickej“ diskriminácie v Pobaltí som už tiež písal. Odňatie volebného práva Rusom však malo aj vplyv na zahraničnú politiku: tamojšie vlády odňali volebný hlas hlavným kritikom NATO v krajine.

.

Vylúčením veľkej časti Rusov z volieb museli pobaltskí politici zaujať ústretovejší postoj k ultranacionalistom a veteránom Waffen SS. Tí sú pobaltskými štátmi podporovaní ako „veteráni“ a pravidelne usporadúvajú pochody so silno protiruským zameraním. Sviatky tamojších Waffen SS boli ešte v 90-tych rokoch vyhlásené dokonca aj za štátne sviatky. Dnes už síce nejde o oficiálne štátne sviatky, ale v marci pred príchodom slovenských vojakov sa bude v Rige opäť oslavovať Deň legionárov (sviatok lotyšských Waffen SS) a opäť tam príde mnoho lotyšských politikov.

Veľmi závažný je aj estónsky postoj k zmluve o štátnej hranici s Ruskom. Malé Estónsko by malo mať záujem uzavrieť túto zmluvu, aj vďaka viere v NATO ju však nezodpovedne zmarilo. Keď sa totiž v roku 2007 podarilo podpísať bilaterálnu dohodu, tak estónski poslanci pri ratifikácii do preambuly podpísaného dokumentu jednostranne vsunuli odkaz na dokumenty, ktoré hodnotili históriu vzájomných vzťahov. Kvôli jednostranným zmenám preto Rusi od zmluvy odstúpili. Napriek opätovnému pokroku v rokovaniach v roku 2013 však kvôli napätiu medzi EÚ a Ruskom dodnes zmluva neplatí.

Ďalšou provokáciou bolo, keď v roku 2014 pred voľbami do Európskeho parlamentu povedal vtedajší estónsky minister obrany U. Reinsalu (dnes minister spravodlivosti), že zvolenie Rusov žijúcich v Estónsku je hrozbou. Rusi, tvoriaci vyše štvrtinu populácie krajiny, by určite mali mať primerané zastúpenie v zastupiteľských orgánoch. Slovenská vojenská prítomnosť v Pobaltí by v žiadnom prípade nemala znamenať podporu etnickej diskriminácie a extrémistických výrokov pobaltských ministrov.

V súvislosti s cvičeniami NATO v Pobaltí sa hovorí o tzv. hybridnej vojne, pri ktorej by Rusko mohlo využiť tamojšie ruské menšiny. Domnievam sa, že najlepšou obranou pobaltských štátov by bolo to, aby svojim rusko-jazyčným menšinám nedávali dôvody na nespokojnosť. Hoci po roku 1991 podiel rusko-jazyčného obyvateľstva v Pobaltí pod vplyvom odnárodňovania výrazne poklesol, stále predstavuje asi tretinu populácie v Lotyšsku a asi štvrtinu v Estónsku. Ak by baltské štáty prestali ruské menšiny diskriminovať, zrejme by dosiahli lepší pokrok pri ochrane vlastného územia než pri cvičeniach NATO. A aj Západ by potom mohol používať finančné prostriedky zmysluplnejšie než na vojenské cvičenia v Pobaltí.

Branislav Fábry

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Andrej Sablič

Pavel Jacz

Zdeno Drdol

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

.
.
.
.
.
.

Premiér sa vyjadril k rokovaniam s Putinom

Predseda vlády SR Robert Fico ponúka Slovensko ako vhodnú krajinu na zorganizovanie akéhokoľvek mierového rokovania vo veci ukrajinsko-ruského konfliktu. Informoval…

27. 12. 2024 | Aktualizované 27. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Vo výsledku vojny najviac stratí Ukrajina, zatiaľ čo USA a Čína budú víťazmi, tvrdí srbský prezident

Vo výsledku vojny najviac stratí Ukrajina, zatiaľ čo USA a Čína budú víťazmi, tvrdí srbský prezident Vučič pre Handelsblatt

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gruzínska prezidentka odmieta opustiť úrad. “Uvidíme, kto odíde“ odkazuje Gruzínsky sen

V nedeľu  sa v Gruzínsku koná inaugurácia prezidenta a odchádzajúca prezidentka, prozápadná Salome Zourabišviliová, má odovzdať svoj úrad. Trvá však…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

LOZ: Lekári zatiaľ svoje výpovede nestiahli, naďalej podpisujú dodatky k zmluvám

Lekári zatiaľ svoje výpovede nestiahli. Čakajú, kým dodatky k pracovným zmluvám podpíšu všetci, ktorí výpoveď podali. Vyplýva to zo stanoviska,…

27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Decembrový prieskum: SMER-SSD vedie pred PS, Matovič tesne na hrane

Podľa decembrového prieskumu agentúry SANEP pre televíziu TA3 by sa do parlamentu dostalo šesť politických strán. Strana SMER-SSD vedie nad…

27. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Žiga: Mierový samit na Slovensku by znamenal historickú prestíž

Mierový samit na Slovensku by pre SR znamenal historickú prestíž a významný diplomatický úspech. V reakcii na vyjadrenie ruského prezidenta…

27. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinská vláda sa bude snažiť pretiahnuť vojnu. Arestovič prezradil ich plán

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

27. 12. 2024 | Aktualizované 27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Aktualizované 27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bezprecedentný drzý a nediplomatický útok na Slovensko

Nelegitímny prezident Zelenskyj zistil, že niekto z jeho politického okolia má aj iný názor než má on sám. Asi zostal…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

O falošnej hre nielen našej opozície, ale aj českého premiéra

Poslanec NR SR a predseda Zahraničného výboru Marián Kéry sa cez sviatky vyjadril k stretnutiu premiéra Roberta Fica s ruským…

27. 12. 2024 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Estónsko začalo operáciu na ochranu podmorského kábla Estlink 1

Estónske ozbrojené sily spustili v piatok námornú operáciu na ochranu podmorského kábla Estlink 1 v Baltskom mori, uviedol estónsky minister…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Huliak: Ponúkam Očovú na rokovanie o mieri na Ukrajine!

Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že Slovensko je pripravené hosťovať rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti…

27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Polícia vyšetruje incident na popradskom letisku, údajne tam došlo k streľbe

Incident, ktorý sa vo štvrtok v noci stal v areáli popradského letiska, vyšetruje polícia. Pre TASR to potvrdila krajská policajná…

27. 12. 2024 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nežná revolúcia vo vzdelávaní. Nejde len o zákaz mobilných telefónov

Súčasťou “nežnej revolúcie” vo vzdelávaní je aj zákaz mobilných telefónov v základných školách . Dáta totiž jasne ukazujú, že ich…

27. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Týždenný nákup pre trojčlennú rodinu iba za 33 eur? Slovenská influencerka na TikToku ukázala, že sa to dá

Slovenská influencerka, na sociálnej sieti TikTok známa pod prezývkou Agát, si vyskúšala spraviť týždenný nákup pre trojčlennú rodinu len za…

27. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Niektorí už veštia predčasné voľby a opúšťajú sa. Ficovi nemôžu prísť na meno

Náš premiér návštevou Kremľa mnohým liberálom rozboľavel srdiečka. Pseudonovinári a iní aktivisti sa odvzdušnili, kde sa dalo – namiesto serióznych analýz priniesli…

26. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nastal čas stať sa 51. štátom USA, píše britská komentátorka

Poppy Coburnová vo svojom komentári pre denník The Telegraph uvažuje nad budúcnosťou Británie a nad tým, že Brexit sa musí…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Homosexuálni manželia roky zneužívali svojich adoptívnych synov – čaká ich 100 rokov za mrežami

Bohatý homosexuálny pár, ktorý opakovane zneužíval svojich adoptovaných synov, bol odsúdený na 100 rokov väzenia. Informuje o tom britský denník…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Fico ponúkol Slovensko ako platformu na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Putin nie je proti

Uviedol, že slovenský premiér Fico počas ich stretnutia hovoril najmä o mierovom urovnaní situácie na Ukrajine

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obracači kabátov: Trumpov inauguračný fond štedro podporujú spoločnosti, ktoré mu doteraz nevedeli prísť na meno

Inauguračný fond Donalda Trumpa má prekonať sumu 107 miliónov dolárov, ktorú vyzbieral v roku 2017 – čo je takmer dvojnásobok…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Špirála smrti: CNN má vážne problémy

Od novembrového volebného víťazstva Donalda Trumpa CNN, rovnako ako ďalším liberálnym spravodajským staniciam, bleskovou rýchlosťou klesá sledovanosť

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Amazon upravil ďalšiu klasiku

Spoločnosť Amazon Prime Video ponúkla skrátenú verziu klasického vianočného filmu “It’s A Wonderful Life”, v ktorej vymazala všetky scény, v…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Nové informácie o havárií lietadla v Kazachstane

Americké úrady sa domnievajú, že príčinou havárie lietadla v Kazachstane mohla byť ruská protilietadlová paľba, informoval denník Financial Times

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo je to vlastne tá “denacifikácia?

Niekedy si povrchnú úvahu pomýlime s hĺbkovou analýzou – učebnicovým príkladom sú naši liberálni „myslitelia“. Nedokážu sa zhodnúť ani na…

27. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Prezident zvažuje návštevu Ukrajiny. Čaká na jedno konkrétne rozhodnutie

Prezident SR Peter Pellegrini zvažuje návštevu Ukrajiny. Počká si aj na to, ako skončia rokovania o tranzite plynu pre SR.…

27. 12. 2024 | Aktualizované 27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Aktualizované 27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa nedrží krok s technickým pokrokom, vytvára nové zbrane, ktoré sú už zastarané

Európa nestíha držať krok s vývojom vojenských technológií a pri tvorbe zbraňových systémov strávi príliš veľa rokov, preto sú zastarané,…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko je s výskumom jadrovej energie 4. generácie o 10 rokov pred celým svetom

Rusko má v rozvoji jadrovej energetiky 4. generácie pohodlný náskok pred svojimi konkurentmi minimálne 10 rokov, uviedol pre médiá riaditeľ…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hlavolam: Iba zrakovo zdatní ľudia dokážu včas spozorovať myš medzi veveričkami!

Hlavolam: Iba zrakovo zdatní ľudia dokážu včas spozorovať myš medzi veveričkami! Hlavolamy sú posilňovacím prostriedkom pre váš mozog! Tieto úlohy…

27. 12. 2024 | 0 komentárov

Grinch tento rok nezničil Vianoce, ale zatkol drogový gang v Peru

Grinch tento rok nekradne len Vianoce, ale zatýka aj drogové gangy. Peruánsky policajt prezlečený za neslávne známeho Grincha viedol minulý…

27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dacia Sandero: Nový kráľ cenovo dostupných crossoverov na dohľad?

27.12.2024 Redakcia Auto trendy . Dacia Sandero je už dnes synonymom cenovo dostupného a obľúbeného auta pre každodenných vodičov. No…

27. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval na dôkladné vyšetrenie havárie lietadla azerbajdžanských aerolínií (AZAL) v Kazachstane. Podľa neho sú na mieste nešťastia “zreteľné vizuálne dôkazy”, ktoré údajne nasvedčujú tomu, že za haváriu je zodpovedné Rusko.

19:41

Ceny ropy vzrástli v piatok o takmer percento, pričom cena Brentu sa priblížila k úrovni 74 USD za barel (159 litrov). Navyše, ceny ropy smerujú k rastu aj za celý týždeň. K rastu prispievajú správy z Číny o ďalších stimuloch na podporu ekonomiky v budúcom roku, ako aj údaje o poklese ropných zásob v USA.

19:02

Po 1. januári 2025, kedy má dôjsť k zastaveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, zhodnotí slovenská vláda situáciu a možnosti recipročných opatrení proti Ukrajine. Ak to bude nevyhnutné, zastaví dodávky elektrickej energie, ktorú Ukrajina súrne potrebuje, alebo sa dohodne na inom postupe. Uviedol to premiér SR Robert Fico (Smer-SD) v piatok vo videu na sociálnej sieti.

18:59

.

Šutaj Eštok chce začiatkom roka predstaviť zmeny v krízovom riadení štátu

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok chce začiatkom budúceho roka predstaviť vládnemu kabinetu zmeny v systéme krízového riadenia štátu. Aktuálne…

27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Príroda ťa prinúti zamilovať sa do nej zas a znova!

Majestátne hory v hustej hmle, vtipné zvieratá v ich prirodzenom prostredí, mohutné vodopády a doliny zaplavené slnečným žiarením - žijeme…

27. 12. 2024 | 0 komentárov

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na prieskum spoločnosti…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako by vyzerala naša Zem, ak by jadro náhle ochladlo?

Zem sa od svojho sformovania pred 4,5 miliardami rokov pomaly ochladzuje - ale čo ak by zemské roztavené jadro prestalo…

27. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie, informovali médiá na základe analýzy videa na sociálnych sieťach

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vánoční dárky roku 2024…

Rusko je největší dovozcem ropy a zemního plynu do České republiky, kampaň rumunskému kadidátovi Calinoi Georgescu platila strana tamního prezidenta…

27. 12. 2024 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2024 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Andrej Sablič

Pavel Jacz

Zdeno Drdol

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

.
.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov