NAŽIVO

Slovensko potrebuje dobre riadenú migračnú politiku na podporu zamestnávania cudzincov, ktorá by mala byť flexibilnejšia a predvídateľnejšia. Začiatkom roka bolo v krajine vyše 100.000 voľných pracovných miest, a to aj napriek tomu, že počet pracovníkov zo zahraničia sa zvýšil na 118.000. Slovenský trh práce čelí nedostatku pracovnej sily, pričom bez cudzincov by mnohé firmy neboli schopné pokryť svoje personálne potreby.

10:48

Rusko podniklo masívne dronové útoky na Ukrajinu, pri ktorých podľa úradov utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia a boli poškodené budovy v Kyjeve a ďalších častiach krajiny. 

10:47

Iránska delegácia odcestovala z hlavného mesta do Ománu na plánované rozhovory so Spojenými štátmi o jadrovom programe Teheránu.

10:46

Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti – Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť – zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

10:46

Severné oblasti Číny sužuje silná víchrica, pre ktorú museli tamojšie úrady zavrieť historické pamiatky, zrušiť podujatia a obmedziť dopravu. Z niektorých miest hlásili sneženie a krupobitie.

10:45

Talianska vláda sa chce podľa svojho najnovšieho hospodárskeho plánu usilovať o posilnenie politík, ktorých cieľom je uľahčiť život mladým rodinám a zvýšiť pôrodnosť v krajine. 

10:44

Dánsko predĺžilo kontroly na hraniciach s Nemeckom o ďalších šesť mesiacov vzhľadom na pretrvávajúce teroristické hrozby, uviedlo ministerstvo spravodlivosti Kodane.

10:43

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti „vo veľmi dobrej kondícii“ po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu. 

10:42

Organizácia spojených národov v piatok vyhlásila zbierku na 275 miliónov dolárov potrebných na pomoc pre vyše milión osôb zasiahnutých nedávnym zemetrasením v Mjanmarsku. Otrasy s magnitúdou 7,7 si vyžiadali najmenej 3500 obetí.

10:42

Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi. Podľa jeho slov sú však vyhliadky na dosiahnutie pokroku v rokovaniach „mizivé“ vzhľadom na ich „antagonistickú“ atmosféru.

10:41

Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd.

10:40

Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu. Uviedli to dvaja americkí predstavitelia napojení na spravodajské služby USA a tiež jeden bývalý predstaviteľ západných spravodajských služieb.

10:36

Vyplýva to z údajov spoločnosti FlightRadar.

Iránska delegácia je už na mieste prítomná tiež. Na videozázname je vidieť iránskeho ministra zahraničných vecí Araqchiho, ako komunikuje so zástupcami Ománu.

Irán predtým požadoval, aby rozhovory prebiehali prostredníctvom ománskych predstaviteľov a nie priamo. USA požadovali priame rozhovory.

Ako budú nakoniec prebiehať, bude jasné dnes.

09:40

Osobitný vyslanec Kremľa Dmitrijev označil rozhovory s osobitným vyslancom USA Whitkoffom za „produktívne“.

Dmitrijev a prezidentov asistent Ušakov sa zúčastnili na rozhovoroch Putina s Whitkoffom.

Podľa Flightradaru včera neskoro večer samotný Whitkoff opustil Rusko.

07:36

Whitkoff sa pokúsil zlepšiť vzťahy pred rokovaniami s Iránom

Osobitný vyslanec USA Steve Whitkoff uviedol, že Spojené štáty sú pripravené na kompromisy pri rokovaniach s Iránom, informoval denník The Wall Street Journal.

07:22

Americký prezident Donald Trump odkazuje Iránu, že pri snahách zabrániť mu vo vývoji jadrových zbraní sú v prípade neúspechu diplomacie otvorené všetky možnosti. Pred sobotňajšími rozhovormi zástupcov oboch krajín v Ománe to uviedla hovorkyňa Bieleho domu.

07:10

Pred aténskou kanceláriou hlavnej železničnej spoločnosti v Grécku Hellenic Train vybuchla bomba. Bezprostredne neboli hlásené žiadne obete ani zranení.

07:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  navštívil svoje rodné mesto Kryvyj Rih. Pred týždňom si tam ruský raketový útok vyžiadal 19 mŕtvych vrátane deviatich detí.

07:08

Írska Komisia pre ochranu údajov v mene Európskej únie začala vyšetrovať používanie osobných údajov sociálnou sieťou X na trénovanie svojej umelej inteligencie s názvom Grok. Majiteľom siete X je poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardár Elon Musk.

07:08

Ruský prezident Vladimir Putin sa v Petrohrade stretol s osobitným vyslancom Spojených štátov Steveom Witkoffom. Ich rozhovory trvali viac ako štyri hodiny a týkali sa najmä konfliktu na Ukrajine.

07:07

Vakcíny sú jedným z najväčších úspechov modernej medicíny. Umožnili zdolať choroby, ktoré si dovtedy vyžiadali desiatky tisíc obetí a výrazne zvýšili kvalitu života a zdravotnej starostlivosti na celom svete. Jednou z nich je vakcína proti detskej obrne, ktorú vytvoril doktor Jonas Salk. Jej bezpečnosť a účinnosť bola americkými úradmi uznaná pred 70 rokmi – 12. apríla 1955.

07:05

Svetový deň kozmonautiky sa od roku 2011 každoročne slávi 12. apríla z podnetu Medzinárodnej leteckej federácie. Pripomína deň, keď sa do vesmíru dostal prvý človek, sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin.

07:05

Spojené štáty považujú rokovania Whitkoffa v Ruskej federácii za ďalší krok k prímeriu a konečnému urovnaniu situácie na Ukrajine, uviedol Biely dom a dodal, že Trump je frustrovaný z konania Moskvy aj Kyjeva.

„Môžem potvrdiť, že Steve Whitkoff je v Rusku na priamych rokovaniach s Kremľom a Vladimírom Putinom. Je to ďalší krok v procese rokovaní s cieľom dosiahnuť prímerie a konečnú mierovú dohodu…. Prezident dal jasne najavo svoju pretrvávajúcu frustráciu z oboch strán tohto konfliktu,“ uviedol hovorca Bieleho domu.

Hovorca Kremľa Peskov predtým uviedol, že existuje možnosť nového telefonického rozhovoru medzi Putinom a Trumpom po stretnutí ruského prezidenta s Whitkoffom, ktoré stále prebieha.

Včera 20:29

Včera 20:27
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Epidémia militaristického šialenstva

Bratislava 3. júna 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

V posledných rokoch je čoraz jasnejšie, že Slovensko a celá Európa sa vydali na cestu silnej podpory militarizmu. Väčšina politikov a médií úplne stratila zmysel pre mieru a v súlade s prianiami Washingtonu volá po neustálom navyšovaní výdavkov na zbrojenie a po agresívnej politike vo svete, najmä na Blízkom Východe.

Došlo to tak ďaleko, že militarizmus sa stal „vyznaním viery“ mnohých politikov a médií. Naopak, tí, ktorí nesúhlasia, sú vnímaní ako verejní nepriatelia a pacifizmus alebo odpor voči základniam NATO je často nálepkovaný ako „extrémizmus“.

 

.

Výdavky na zbrojenie vo svete

Keď sa celkovo pozrieme na krajiny, ktoré v 21. storočí vydávali na obranu najviac, tak jednoznačne dominujú štáty NATO a ich spojenci. Členské štáty NATO vydávajú na zbrojenie podstatne viac než zvyšok sveta. Podľa posledných údajov samotné USA vydávajú 611 miliárd dolárov ročne, čo tvorí skoro dve pätiny svetových zbrojných výdavkov. USA vydávajú na zbrojenie skoro dvakrát viac než všetky krajiny BRICS spolu. V prvej desiatke zbrojného rebríčka sa však nachádzajú traja ďalší členovia NATO (Francúzsko, V. Británia a Nemecko), ako aj traja strategickí spojenci Západu (Saudská Arábia, Japonsko, Južná Kórea).

V druhej desiatke zbrojného rebríčka tiež dominujú hlavne spojenci USA a krajiny, kvôli ktorým Západ údajne zbrojí, výrazne zaostávajú. Ani Irán ani KĽDR nemôžu konkurovať zbrojeniu spojencov USA. Irán vydal na zbrojenie v minulom roku asi 12 miliárd dolárov, čo je neporovnateľne menej než hlavní spojenci USA v regióne – Saudská Arábia 63 miliárd a SAE 22 miliárd. Irán je podľa výdavkov na zbrojenie medzi krajinami Blízkeho Východu až na piatom mieste. Naopak, Saudská Arábia po uzavretí nových zbrojných dohôd s USA za 110 miliárd čoskoro predbehne i Rusko (69 miliárd ročne) a dosiahne opäť na tretie miesto svetového zbrojného rebríčka.

Dosiahne sa však novým zbrojením NATO a jeho spojencov na Blízkom Východe viac bezpečnosti vo svete? Už dnes možno konštatovať, že nie. Saudská Arábia vďaka novým kontraktom s D. Trumpom dokáže zničiť viac infraštruktúry v Jemene, vyvolať väčšiu epidémiu cholery, spôsobiť väčšiu utečeneckú vlnu, ale vyriešiť konflikt v Jemene nedokáže, tak ako ho nedokázala vyriešiť doteraz. Možno mať i obavy, že mnoho z amerických vojenských dodávok pre Saudskú Arábiu skončí v rukách teroristov z ISIL alebo al-Kajdy, pôsobiacich v Sýrii. To tiež k väčšej bezpečnosti Európy nepomôže.

Negatívne následky môže priniesť i reakcia krajín, ktoré sa západným zbrojením budú cítiť ohrozené. V súvislosti s napätím medzi USA a Čínou vo východnej Ázii pociťuje znepokojenie Peking, ktorý má potenciál viesť so Západom rovnocenné závody v zbrojení. Ešte väčšie obavy z nárastu zbrojenia na Západe však musia mať štáty, ktoré nemajú čínsku ani ruskú veľkosť. Mnoho štátov v Afrike, na Blízkom Východe alebo v Latinskej Amerike, ktoré nemajú ideálne vzťahy so Západom, považuje nové západné zbrojenie za hrozbu. Imperatívom daného štátu potom bude pripraviť sa na možnú konfrontáciu svojim vlastným zbrojením. Vzhľadom na to, že ide zväčša o chudobné krajiny, takéto nové zbrojenie môže zásadne zhoršiť sociálnu situáciu obyvateľstva…

.

Pokiaľ ide o Európu, vzorovým žiakom zbrojárskej lobby je Grécko. To dlhodobo vedie v rebríčkoch štátov EÚ s najvyššími výdavkami na zbrojenie a práve náklady na zbrojenie výrazne prispeli k jeho ekonomickému kolapsu. Médiá síce radšej píšu o „tučnom Grékovi“ než o „tučných kontraktoch“ zbrojárskych firiem v Grécku, ale dokonca ešte dnes, v čase prísnych reštriktívnych opatrení, vydáva Grécko v pomere k svojmu HDP na zbrojenie najviac zo všetkých európskych spojencov USA. Napriek tomu je grécka schopnosť brániť vlastnú krajinu pochybná. Vojaci, ktorí vidia zúfalú situáciu vo vlastnej krajine, sú demoralizovaní a tisíce tankov či obrnených vozidiel pri aktuálnych hrozbách (migrácia, terorizmus) nepoužiteľné.

 

Obrnené vozidlá za 1,2 miliardy eur

Gréckou cestou sa chce vydať aj slovenské ministerstvo obrany. To plánuje v nasledujúcich rokoch nakúpiť spolu 81 bojových obrnených vozidiel na podvozku 8×8 za 417 miliónov eur a 404 bojových obrnených vozidiel na podvozku 4×4 za 782,7 milióna eur. Tento „obchod storočia“  by sa mal uskutočniť v rokoch 2018-2029. Vzhľadom na situáciu na Slovensku je však otázne, či takéto nákupy majú byť skutočnou prioritou pre Slovensko. Hlavným problémom nákupov je to, že o celej téme neprebehla dostatočná verejná diskusia a verejnosť bola z rozhodovania vylúčená. To je ostatne zvykom pri všetkých podstatných otázkach v SR. V médiách sa síce o projekte hovorilo, ale zaznel len názor tých „odborníkov“, u ktorých bolo vopred jasné, že projekt podporia. Lenže o nákupe obrnených vozidiel by sa diskusia mala nielen predstierať.

aznieť by mali najmä kritické výhrady voči projektom ministerstva. Minister P. Gajdoš sa opakovane vyjadril, že musíme nakupovať nové zbrane, aby sme sa cítili bezpečne. Lenže nákupom nových zbraní nezískame bezpečnosť. Nové zbrojenie a vysielanie našich vojsk na ruské hranice našu bezpečnosť nezvýši. Naopak, pre našu bezpečnosť potrebujeme, aby armáda dokázala reagovať na reálne a nie pomyselné hrozby voči SR. Práve my a naši spojenci z NATO sme svojim militarizmom spôsobili, že sa okolo Európy vytvoril pás nestabilných a nepriateľských krajín. Zdá sa, že tento trend podporuje i slovenská vláda, ktorá chce znovu posielať slovenských vojakov do Iraku a do Pobaltia.

.

Hlavným problémom slovenskej bezpečnosti nie sú nízke výdavky na zbrojenie, ale nedôvera veľkej časti občanov k obrannej politike SR. Oficiálni predstavitelia sú príliš upnutí na „ruskú hrozbu“ a je otázne, či by dokázali zareagovať v prípade konfliktu s niektorým členským štátom NATO. Mnohí občania SR tiež nechápu, prečo sa SR zapojila do operácie „Iracká sloboda“ v roku 2003 a za svoju účasť sa nikdy neospravedlnila. Naopak, Slovensko je znovu členom americkej vojenskej koalície v Sýrii a podporuje bombardovanie, pri ktorom USA v rozpore s medzinárodným právom útočia na oficiálnu sýrsku armádu. Až príliš mnohí majú na Slovensku pocit, že toto nie je politika, ktorá by napomáhala bezpečnosti SR.

Dôkazom nedôvery obyvateľstva je fakt, že na projektoch ministerstva ako je „Dobrovoľná vojenská príprava“ sa občania nechcú zúčastňovať – zúčastnilo sa len 31 ľudí. Medzi mladými ľuďmi na Slovensku je pritom záujem o branné aktivity, avšak určité veci, ktoré robí armáda, nie sú ochotní znášať. Pre mnohých je napr. nepredstaviteľné počúvať pri výcviku rusofóbnu indoktrináciu od „politrukov“ z Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií (IBOŠ), vedeného I. Samsonom. Také reči nedokážu počúvať ani v televízii. Na preklenutie priepasti medzi armádou a obyvateľstvom treba presvedčiť verejnosť, že armáda bráni náš záujem a nie záujem niektorých mocných spojencov.

 

Mrhanie slovenských prostriedkov

Neprijateľné je aj to, že vláda očividne nemá jasno, ktoré verejné výdavky chce obmedziť kvôli zbrojeniu. Zvyšovanie výdavkov na zbrojenie sa určite odrazí na iných rozpočtových kapitolách. Máme polorozpadnuté školy, nemocnice či športoviská a nedokážeme dokončiť diaľnicu do Košíc, ktorú sa R. Fico zaviazal postaviť do roku 2010. O neúcte slovenských vlád k ústavným právam pacientov a dôchodcov netreba veľa hovoriť. Záväzky voči občanom, ku ktorým politikov núti ústava, zjavne nemajú takú prioritu ako záväzky voči NATO.

Otázkou tiež je, či odlišné použitie zdrojov by nepomohlo bezpečnosti SR lepšie než zbrojenie. Peniaze by sa dali použiť v rómskych osadách, kde je situácia dlhodobo alarmujúca a alarmujúci je tam aj nárast „staro-nových“ chorôb, ako napr. tuberkulóza. Avšak epidemiologická situácia celej našej populácie sa v budúcnosti môže stať problémom a na ten nezareagujú ani vrtuľníky ani obrnené vozidlá. Ďalším bezpečnostným problémom do budúcna bude očakávané pokračovanie utečeneckej krízy. Príkladom nezvládnutia tejto krízy bolo po zuby ozbrojené Grécko a naopak, krajiny s nižšími výdavkami na obranu si vedeli poradiť oveľa lepšie. Európe by pri tejto hrozbe pomohla skôr účelne použitá rozvojová pomoc pre Blízky Východ, teda taká, ktorá nebude použitá na organizáciu revolúcií. Rozvojová pomoc stojí menej než nové zbrane, ale SR či väčšina krajín EÚ napriek tomu svoje záväzky v oblasti rozvojovej pomoci neplní.

Vláda sa snaží verejnosť upokojiť, že výdavky na obranu chce zvýšiť na „iba“ 1,6% HDP, lenže číslo 1,6% HDP sa rovná skoro 10% príjmom štátneho rozpočtu – to je číslo, ktoré sa musí citeľne prejaviť v iných rozpočtových kapitolách. Za veľmi neúspešný pokus ministra Gajdoša tiež považujem snahu upokojiť verejnosť tvrdením o tom, že našej ekonomike darí a preto sa zdroje nájdu. Nebudem teraz polemizovať o tom, či sa ekonomike naozaj darí, hoci priveľa obyvateľov to subjektívne nepociťuje. Stačí si však uvedomiť, že počas realizácie mnohoročného zbrojárskeho projektu v rokoch 2018 – 2029 môže prísť k rôznemu ekonomickému vývoju. V súčasnej Európe by hospodárska kríza vôbec neprekvapila. Ak však ani dnes nemá vláda jasno, odkiaľ na financovanie projektu zbrojenia zoberie zdroje, ako sa bude správať pri prípadnej ekonomickej kríze?

Niektorí si možno všimli, že projekt obrnených vozidiel ešte nie je ešte ani zrealizovaný a oligarchické médiá s militaristickými aktivistami už rozbehli propagandu za ďalšie zbrojenie. Tentokrát máme „modernizovať“ letectvo. Dokonca sa možno obávať, že navyšovanie zbrojných výdavkov na 1,6% HDP môže byť len prvou etapou militarizácie Slovenska. Vláda svojim zbrojením zrejme skúša koľko militarizmu občania unesú a ak bez silného odporu zvládnu zvyšovanie výdavkov na 1,6% HDP, tak sa bude zbrojiť ďalej a ďalej. Veď USA požadujú zvýšenie výdavkov prinajmenšom na 2% HDP.

 

Centrum korupcie a mlčanie bojovníkov proti korupcii

.

Nákup nových zbraní je však aj skvelá príležitosť pre určitých ľudí, ako sa obohatiť. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve obchod so zbraňami je jedným z najvýznamnejších motorov korupcie vo svete. Podľa niektorých odhadov je zodpovedný až za 40% všetkej korupcie vo svetovom obchode. Zbrojárske obchody sú obvykle transakcie veľkého rozsahu, pri ktorých rozhodujú štátni funkcionári a preto zbrojárske firmy korumpujú mnoho relevantných subjektov, od politikov až po novinárov. Pre úspešnosť ich počínania je tiež dôležité, aby bola verejnosť z rozhodovacích procesov vylúčená pod priehľadnou zámienkou tajnosti informácií o obrane. Problémom je i to, že obchod so zbraňami je vo svete silno koncentrovaný a aj pri nákupe obrnených vozidiel je okruh možných dodávateľov dosť obmedzený.

Zaujímavé je tiež, že voči tomuto obrovskému obchodu zatiaľ dostatočne nevystupujú ani tie mimovládne organizácie na Slovensku, ktoré sa údajne špecializujú na korupciu. Zvlášť mimovládne organizácie, ktorých projekty sú spolufinancované zo strany veľvyslanectva USA alebo od iných amerických subjektov by mali vystupovať kriticky, inak na nich padá tieň podozrenia zo „zištného mlčania“. Boli to totiž práve USA, kto vytvoril na slovenskú vládu tlak, aby nakúpila nové zbrane. USA pritom presadzujú záujmy amerických zbrojárskych firiem a prezident D. Trump sa otvoreným prepojením záujmov zbrojárskeho priemyslu a zahraničnej politiky USA vôbec netají.

Zaujímavým faktom je i to, že problematike nového zbrojenia sa vyhýbajú i organizátori tzv. pochodov proti korupcii. Pritom práve zbrojárske obchody by sa mali stať predmetom protikorupčných protestov na Slovensku. Nemožno si nevšimnúť, že v krajinách našich susedov boli rozsiahle zbrojárske kontrakty spojené s najväčšími korupčnými škandálmi. V Rakúsku kvôli odhaleniu korupčných praktík zrušili kontrakt na nákup bojových lietadiel a dodnes sa hľadajú vinníci. Podobne ani v ČR nemajú s veľkými zbrojnými kontraktami dobré skúsenosti – spomenúť možno napr. podozrenia voči britskej spoločnosti BAE Systems. Tá je zhodou okolnosti exkluzívnym partnerom konferencie GLOBSEC.

 

Obviňovanie z fašizmu

.

Na podporu militarizmu a vojenských agresií sa v súčasnosti začal používať i ďalší spôsob politického boja. Je to snaha očierňovať všetkých, ktorí nepodporujú militaristickú politiku Západu, z fašizmu a pravicového extrémizmu. Typické sú pritom najmä hanlivé materiály GLOBSEC Policy Institute v spolupráci so zahraničnými partnermi, ako napr. Political Capital z Budapešti. Nedávno tam vyšla publikácia G. Mesežnikova a R. Bránika o pravicovom extrémizme na Slovensku, v ktorej sa snažili dokázať prepojenie slovenskej extrémistickej pravice na Moskvu. Je však absurdné, kde všade autori štúdie videli ruský vplyv. Dokonca aj denník Pravda a televíziu TA3 označili za „ambivalentné a občas dokonca skryto proruské médiá“ (s. 42). Každý, kto tieto médiá čo i len trochu sleduje, musel žasnúť nad takou konšpiračnou teóriou.

Na uvedenej propagande je zvlášť zaujímavé to, ako sa zmenil postoj k strane SNS. Na konci roku 2015 Political Capital vo svojej štúdii o pravicovom extrémizme označil stranu SNS za „hlavný subjekt nacionalistickej krajnej pravice“ na Slovensku a venoval jej značný priestor. Vyššie uvedená nová publikácia Political Capital z roku 2017 však už venuje strane SNS len niekoľko riadkov. Pritom strana sa personálne až tak nezmenila, akurát sa po voľbách pridala na stranu NATO a jej minister je hlavným iniciátorom zbrojenia. Za normálnych okolností by prebratie ministerstva obrany „pravicovými extrémistami“ a ich zbrojenie malo vzbudzovať obavy „expertov“. Zdá sa však, že stačí podporiť NATO, vyslať vojakov na ruské hranice a kúpiť americké zbrane – potom sa donedávna „hlavný subjekt krajnej pravice“ stane pre štúdiu o pravicovom extrémizme nezaujímavým.

Paradoxné je napr. i to, že v štúdii o pravicovom extrémizme G. Mesežnikov a R. Bránik skritizovali aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý otvorene zastáva antifašistické ľavicové postoje. Autori uviedli, že médium SZPB Bojovník zaradili do štúdie o pravicovom extrémizme kvôli jeho článkom o Ukrajine. Pritom SZPB sa pri Ukrajine venuje najviac problematike tamojších banderovských extrémistov. Zdá sa, že do niektorých štúdií o pravicovom extrémizme vás zaradia aj za to, že kritizujete fašistov, akurát v nesprávnej krajine… Podobnú propagandu vypúšťal Political Capital a spol. aj v minulosti, napr. keď sa v štúdii o pravicovom extrémizme vyjadril, že pacifistická iniciatíva „Zjednotení za mier“ slúži Kremľu. Na popis všetkých podobných excesov nie je v tomto článku dosť miesta, avšak myslím, že účelové zneužitie pojmu „pravicový extrémizmus“ pre označovanie pacifistov a odporcov zbrojenia je očividné.

 

Aký bude výsledok militarizácie?

.

Pri náraste zbrojenia na Západe možno spomenúť množstvo hrozieb a scenárov. Úplne najhoršie by bolo, ak by sa západným militaristom podarilo svojou agresivitou vyvolať otvorenú vojnu s Ruskom. Ak však aj militaristi otvorenú vojnu s Ruskom nevyvolajú, svojim zbrojením zrejme destabilizujú Blízky Východ ešte viac než doteraz. Táto verzia je veľmi pravdepodobná, pretože nárast zbrojenia v krajinách NATO je sprevádzaný aj nárastom zbrojenia spojencov USA na Blízkom Východe. Ale i v prípade, ak nepríde k predchádzajúcim scenárom, slovenská vláda môže nákupom nových zbraní spôsobiť ekonomické problémy v iných rozpočtových kapitolách. V súčasnej SR, kde hnev občanov voči politikom stále narastá, to určite nepovedie ani k bezpečnosti ani k stabilite…

Na záver spomeniem len slová P. O. Hviezdoslava (Krvavé sonety), mimoriadne aktuálne práve v dnešných dňoch:

I k srdcu pripustia si naučenie,

že nad paloš jest nástroj hotovší,

žľab vybrázdiť, nímž za zdarom zdar ženie;

že človek nie hmyz pod šľap podošví;

že niet cti v bitke, jak krv vodou nenie: —

.

i naveky meč skryjú do pošvy?…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Marián Servátka

Juraj Tušš

Erik Majercak

.
.
.

Umelci sa dosmiali: STVR neodvysiela priamy prenos z odovzdávania filmových cien

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti malo už vlani škandálny nádych. Niektorí z účinkujúcich totiž svojimi rečami celú reláciu…

12. 04. 2025 | Kultúra | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

SNS chce v otázke transakčnej dane pomôcť iba niektorým

Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady SR. Plánovala…

12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jeden z mála splnených sľubov súčasnej vlády. Avšak neskoro a nedostatočne

Po takmer dvoch rokoch vládnutia koalície, ktorá sľubovala vysporiadanie sa s krivdami z rokov 2020–2023, parlament schválil tzv. covidovú amnestiu.…

12. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Stojí armáda za Trumpom? Na pozadí odvolania veliteľky americkej základne v Grónsku to tak nevyzerá

Plukovníčka Susannah Meyersová bola odvolaná z velenia americkej základne Pituffik v Grónsku z dôvodu “straty dôvery v jej schopnosť veliť”.…

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V parlamente došlo k ďalšej slovnej prestrelke. Vaľová zničila opozíciu

V piatok v rozprave vystúpila v pléne NR SR aj poslankyňa Jana Vaľová . Niektorí nemohli zniesť jej tvrdé, no…

11. 04. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Strach pred voľbami? Poľský súd odstavil konzervatívne televízie

Do prezidentských volieb v Poľku zostávajú už len týždne a tak sa vláda, ktorá sa bojí slobodných médií, uchýlila k…

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kaja Kallasová potopila britského ministra obrany

Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová uviedla, že rokovania o „koalícii ochotných“ zlyhali

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

CIA hľadala Hitlera ešte 10 rokov po vojne

CIA pátrala po Hitlerovi 10 rokov po vojne, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na dokumenty odtajnené spravodajskou…

12. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Žiadna sebareflexia vlády. Štát rekordne míňa a ľudia to majú zaplatiť cez nové dane

Ľudia zaplatia cez transakčnú daň a vyššiu DPH, že štát míňa rekordne veľa peňazí. Informuje Milan Mazurek na sociálnej sieti

12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ohľadne dohody o surovinách – z dažďa pod odkvap. Ukrajina príde o ďalšie zlaté vajce

Denník New York Times uviedol, že nová verzia dohody medzi USA a Ukrajinou o nerastných surovinách stále neobsahuje žiadnu zmienku…

12. 04. 2025 | Aktualizované 12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Aktualizované 12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku sa rozmáha nový nešvár – veterné turbíny. Niektoré obce k tomu už organizujú referendá

Referendum o zámere výstavby veterného parku v obci Dolné Saliby v okrese Galanta sa uskutoční v sobotu od 7.00 do…

12. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Atmosféra na rokovaniach o surovinách je nepriateľská

Atmosféra na ukrajinsko-amerických rokovaniach o dohode o nerastných surovinách, ktoré sa začali včera, bola „antagonistická“, citovala agentúra Reuters svoje zdroje

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovenská jadrová elektráreň už mala byť odstavená, ona však v súčasnosti dosahuje rekordy

Slovensko má jadrové elektrárne, ktoré patria medzi svetovú špičku. Dokazuje to aj Jadrová elektráreň V2 v Jaslovských Bohuniciach. Elektráreň, ktorá…

12. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Deep State: situácia je tam hrozivá v dôsledku každodenného postupu Ruskej federácie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 04. 2025 | Aktualizované 12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Aktualizované 12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sny britských jastrabov a krutá realita života

Luke Coffey, britský agent amerického Hudsonovho inštitútu, pripravil pre Trumpovu administratívu „principiálny, uskutočniteľný a strategicky rozumný prístup – spravodlivý mier…

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri hnojení pivoniek na jar buďte opatrní. Nesprávne hnojivo zablokuje rast a kvitnutie

12.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Jar bola tento rok mimoriadne premenlivá. Sotva sa výhonky pivoniek stihli vynoriť zo zeme…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

V Trumpovom tíme rastú ohľadne urovnania ukrajinskej vojny rozpory

Po stretnutí s Putinovým zástupcom Dmitrijevom vo Washingtone minulý týždeň Whitkoff Trumpovi povedal, že najrýchlejšou cestou k mierovej dohode je…

12. 04. 2025 | Aktualizované 12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Aktualizované 12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Možno ich kupujete aj vy: Ako spoznať falošné potraviny v obchode?

Možno ich kupujete aj vy: Ako spoznať falošné potraviny v obchode? Chceme veriť etiketám na našich obľúbených potravinách - „extra…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

Francúzska armáda sa pripravuje na boj proti Rusku na rumusnkých hraniciach

Francúzske ozbrojené sily sa pripravujú na boj proti Rusku na hraniciach s Rumunskom, informoval denník Le Figaro

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To nie je hrozba, je to rozsudok. Medzikontinentálna balistická raketa RS-28 Sarmat

Rusko, 12. apríla 2025 - K dnešnému dňu patrí medzikontinentálna balistická raketa RS-28 Sarmat medzi najsilnejšie a technologicky najunikátnejšie rakety…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

Prijatie Ukrajiny do EÚ zruinuje Maďarsko

Prijatie Ukrajiny do EÚ zruinuje Maďarsko, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Automobilová kríza v Taliansku: Je toto začiatok konca?

11.4.2025 Redakcia Auto trendy . Taliansko, krajina preslávená ikonickými automobilmi, sa zmieta v najväčšej kríze automobilovej výroby od konca druhej…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

Juraj Hrabko: Šanca, že poslanci vypustia z ústavy jeden volebný obvod, je malá

Aj keď predseda parlamentu Richard Raši avizuje zámer vypustiť z ústavy vetu o Slovensku ako jedinom volebnom obvode, šanca na…

12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nasypte do misky a premiešajte. Častý jarný problém zmizne na celé leto

12.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe - S príchodom teplejších dní je čas pustiť sa do umývania okien a poriadku okolo…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

Klesajúce ceny ropy vyriešili dôležitý ruský problém

Preprava ruskej ropy sa presúva do tankerov vlastnených a poistených západnými spoločnosťami, pretože klesajúca cena znamená, že sa na ňu…

12. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Tieto každodenné veci kričia "Vyhoďte ma!"

Každodenné veci v našom živote majú svoj určitý životný cyklus, ktorý by sme nemali umelo naťahovať. Je preto normálne, že…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

Odborníčka na zrak: Ako sa zbaviť okuliarov alebo si zlepšiť zrak a znížiť dioptrie? Slnko je aj lekárom očí…

Prečo strácame zrak? Pomôže mrkva na lepší zrak? Je možné dobre vidieť aj v pokročilom veku bez operácie? Odporníčku na…

12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prekvapenie roka: ADAC odhalilo najporuchovejšie autá 2024, Toyota medzi nimi!

12.4.2025 Redakcia Auto trendy . Každoročný rebríček od ADAC o spoľahlivosti a poruchovosti áut opäť prekvapil. Na základe vyše 3,6…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

5 najčastejších chýb, ktoré rýchlo ničia dieselové motory. Ako sa im vyhnúť?

12.4.2025 Redakcia Auto trendy . Dieselové motory sú konštruované tak, aby vydržali dlho, ale len vtedy, ak sa správne udržiavajú…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Slovensko potrebuje dobre riadenú migračnú politiku na podporu zamestnávania cudzincov, ktorá by mala byť flexibilnejšia a predvídateľnejšia. Začiatkom roka bolo v krajine vyše 100.000 voľných pracovných miest, a to aj napriek tomu, že počet pracovníkov zo zahraničia sa zvýšil na 118.000. Slovenský trh práce čelí nedostatku pracovnej sily, pričom bez cudzincov by mnohé firmy neboli schopné pokryť svoje personálne potreby.

10:48

Rusko podniklo masívne dronové útoky na Ukrajinu, pri ktorých podľa úradov utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia a boli poškodené budovy v Kyjeve a ďalších častiach krajiny. 

10:47

Iránska delegácia odcestovala z hlavného mesta do Ománu na plánované rozhovory so Spojenými štátmi o jadrovom programe Teheránu.

10:46

Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti – Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť – zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

10:46

Severné oblasti Číny sužuje silná víchrica, pre ktorú museli tamojšie úrady zavrieť historické pamiatky, zrušiť podujatia a obmedziť dopravu. Z niektorých miest hlásili sneženie a krupobitie.

10:45

.

Trump v tom má jasno. USA nepôjdu na samit G20 do Južnej Afriky

Trump uviedol, že USA nepôjdu na stretnutie G20 v Južnej Afrike

12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Baltskom mori narastá počet pirátov

Estónsko, 11. apríla 2025 - Estónske obranné sily zadržali tanker Kiwala smerujúci do Ruska, aby údajne preverili jeho právny štatút…

12. 04. 2025 | 0 komentárov

Šokujúce, doteraz neznáme fakty o účasti Veľkej Británie vo vojne na Ukrajine

Denník Times uverejňuje rozsiahly článok s doteraz neznámymi faktami o účasti Veľkej Británie vo vojne na Ukrajine

11. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európski audítori bijú na poplach. Kde boli doteraz?

Európsky dvor audítorov v pondelok potvrdil netransparentné fungovanie mimovládnych organizácií. K zisteniam EDA sa kriticky vyjadril  Úrad vlády Slovenskej republiky,…

11. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ďalší atentát na premiéra? V parlamente prebehla tvrdá hodina otázok

Poslanci SMERu predložili tento týždeň na tlačovke indície o brutálnom mentálnom svete skupiny vyšetrovateľov tzv.Čurillovcov. Hrozba je zjavná a reálna…

11. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Marián Servátka

Juraj Tušš

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov