.
.

NAŽIVO

„Bláznivá dáma s fialovými vlasmi“ vyhadzuje peniaze daňových poplatníkov – Musk šokovaný 81-ročnou kongresmankou Rosou DeLauro.

Rosa DeLauro
Na snímke 81-ročná kongresmanka Rosa DeLauro / Foto: Screenshot

Americký podnikateľ Elon Musk vyjadril svoju nespokojnosť so zverejnenými výdavkami amerických úradov:

Pod jeho vedením ministerstvo pre efektívnosť vlády zistilo prípady neopodstatneného míňania:

2,3 milióna dolárov – na kokaín pre psov (výskum účinkov drog na zvieratá), 6,9 milióna dolárov na „inteligentné“ toalety s rozpoznávaním odtlačkov análov, 118 mil. dolárov – na zistenie, či kovový Thanos dokáže lúskať prstami, 75 000 dolárov na sfukovanie jašteríc zo stromov na Harvarde.

„A vy sa stále sťažujete na svoje účty za energie,“ uzavrel Musk.

 

Včera 18:19

„Gazprom láme rekordy v tranzite plynu do Číny”, informoval Bloomberg.

Podľa informácií agentúry Bloomberg začal Gazprom dodávať do Číny viac surovín ako do všetkých európskych krajín spolu.

„Gazprom 20. decembra druhýkrát v priebehu mesiaca aktualizoval absolútny rekord denných dodávok plynu do Číny cez „Sibírsku energetickú líniu“. Dodaný objem prekročil zmluvné záväzky Gazpromu,“ uviedla štátna spoločnosť.

Predtým Vladimir Putin uviedol, že Gazprom prežije ukončenie tranzitu cez Ukrajinu.

Včera 18:02

Šéf CIA Burns prišiel na Ukrajinu na svoju poslednú oficiálnu návštevu. Informoval o tom prezident Zelenskyj.

Zvyčajne sa o takýchto stretnutiach verejne neinformuje a všetky naše stretnutia – na Ukrajine, v iných európskych krajinách, v Amerike a v iných častiach sveta – sa uskutočnili bez oficiálnych informácií,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že s odchádzajúcim šéfom CIA „udržiava kontakt“.

Včera 18:01

V Gruzínsku opäť prebiehajú demonštrácie prívržencov opozície, ktorí požadujú opätovné voľby do parlamentu.

Včera 17:52

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok miestneho času prijalo tri rezolúcie proti Izraelu. Jedna z nich drvivou väčšinou (137 hlasov za) podporuje stanovisko Medzinárodného súdneho dvora k činnosti Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú Tel Aviv zakázal na okupovaných palestínskych územiach.

Česká republika spolu s Maďarskom a USA sa postavili na stranu Izraela, Slovensko sa zdržalo hlasovania.

Včera 14:31

Grécke akcie sa rýchlo stávajú populárnou voľbou pre investorov. Viacerí z nich predpovedajú, že na budúci rok dosiahnu vytúžený status rozvinutého trhu, keďže grécka ekonomika rastie rýchlejšie ako je priemer v eurozóne a akcie bánk stúpajú. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Včera 12:47

Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

Včera 12:46

Piatkový teroristický útok v Nemecku je tragický, no v západnej Európe sa už takéto činy stávajú takmer pravidelnými. Podľa servera magyarhirlap.hu to vyhlásil v sobotu na koncoročnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 12:45

Pápež František v sobotu odsúdil bombardovanie detí v Pásme Gazy ako krutosť, deň po tom ako palestínske úrady oznámili, že pri izraelskom nálete zahynulo sedem detí z jednej rodiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Včera nevpustili (jeruzalemského) patriarchu do Pásma Gazy, ako sľúbili. Včera bombardovali deti. Toto je krutosť, toto nie je vojna,” uviedla hlava katolíckej cirkvi. “Chcem to povedať, pretože sa ma to dotýka,” dodal pápež František.

Včera 12:42

BalíkoBoxy Slovenskej pošty poskytujú už aj službu posielania zásielok. Zákazníci si tak môžu v boxoch balíky nielen vyzdvihnúť, ale zásielku prostredníctvom nich aj odoslať. Modernizáciu informačného systému BalíkoBoxov pošta dokončila na jeseň. Informoval o tom hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

Včera 10:36

Takmer 500 ľudí museli v sobotu evakuovať z budovy juhokórejského parlamentu na západe Soulu po tom, ako tam vypukol požiar. Šesť ľudí ošetrili zdravotníci po tom, ako sa nadýchali splodín. Nijaké vázne zranenia však z miesta nehlásili. TASR o tom informuje podľa agentúry Jonhap.

Včera 10:32

Barcelona zostavila balík technológií čistej energie, ktoré pomôžu verejnej doprave stať sa ekologickejšou. A zároveň prispejú k boju proti zmene klímy a pri zložitom prechode Európy od využívania spaľovacích k elektrickým vozidlám. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Šestnásť staníc barcelonského metra je súčasťou týchto plánov. Konkrétne ide o projekt MetroCharge, pri ktorom sa energia z bŕzd podzemných vlakov využíva na pohon samotných vlakov aj staníc metra a zvyšok sa posiela cez káble do nabíjacích staníc pre elektromobily.

Včera 10:18

V českých novembrových voľbách by zvíťazilo hnutie ANO so ziskom 33,5 %, ODS má 11,5 % a STAN 10 %. Podľa modelu Medianu by Piráti, SPD, KSČM a motoristi mali zhodne 6,5 percenta.

Včera 10:14

Jemenskí povstalci húsíovia sa v sobotu prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na strednú časť Izraela. Došlo k tomu krátko po tom, ako izraelská armáda oznámila, že nezachytila strelu vypálenú z Jemenu, ktorá dopadla neďaleko Tel Avivu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Včera 10:08

Index očakávaní firiem v SR na jeseň výrazne poklesol, a to na zápornú hodnotu -12,4 bodu. Oproti úvodu tohto roka sa tak sentiment medzi podnikateľmi znížil o deväť bodov, pričom tento pokles odráža najmä obavy z ekonomickej situácie na Slovensku. Informovala o tom Československá obchodná banka (ČSOB) na základe svojho prieskumu.

Včera 09:47

Obe komory amerického Kongresu – republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov aj demokratmi ovládaný Senát schválili v noci na sobotu návrh zákona na odvrátenie zastavenia činnosti vlády, tzv. shutdownu, ktorý by ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií. Legislatíva tak čaká už len na podpis dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena, ku ktorému by malo dôjsť v priebehu soboty, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Včera 09:37

Slovenský brankár Samuel Hlavaj dosiahol v noci na sobotu v zámorskej AHL úspešnosť zákrokov 94,4 percenta. Jeho Iowe to však proti Chicagu nestačilo a prehrala 2:3. Dvadsaťtriročný slovenský gólman, ktorý je v organizácii Minnesoty Wild, vykryl 34 z 36 striel.

Včera 08:46

Slovenský hokejista Ondrej Molnár si pripísal v noci na sobotu asistenciu v zámorskej juniorskej súťaži OHL. Jeho Sudbury vyhralo nad North Bay 6:3 a slovenský útočník zaznamenal asistenciu a dva plusové body. V 13 stretnutiach tohto ročníka nazbieral šesť kanadských bodov (4+2).

Včera 08:46
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Epidémia militaristického šialenstva

Bratislava 3. júna 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

V posledných rokoch je čoraz jasnejšie, že Slovensko a celá Európa sa vydali na cestu silnej podpory militarizmu. Väčšina politikov a médií úplne stratila zmysel pre mieru a v súlade s prianiami Washingtonu volá po neustálom navyšovaní výdavkov na zbrojenie a po agresívnej politike vo svete, najmä na Blízkom Východe.

Došlo to tak ďaleko, že militarizmus sa stal „vyznaním viery“ mnohých politikov a médií. Naopak, tí, ktorí nesúhlasia, sú vnímaní ako verejní nepriatelia a pacifizmus alebo odpor voči základniam NATO je často nálepkovaný ako „extrémizmus“.

 

.

Výdavky na zbrojenie vo svete

Keď sa celkovo pozrieme na krajiny, ktoré v 21. storočí vydávali na obranu najviac, tak jednoznačne dominujú štáty NATO a ich spojenci. Členské štáty NATO vydávajú na zbrojenie podstatne viac než zvyšok sveta. Podľa posledných údajov samotné USA vydávajú 611 miliárd dolárov ročne, čo tvorí skoro dve pätiny svetových zbrojných výdavkov. USA vydávajú na zbrojenie skoro dvakrát viac než všetky krajiny BRICS spolu. V prvej desiatke zbrojného rebríčka sa však nachádzajú traja ďalší členovia NATO (Francúzsko, V. Británia a Nemecko), ako aj traja strategickí spojenci Západu (Saudská Arábia, Japonsko, Južná Kórea).

V druhej desiatke zbrojného rebríčka tiež dominujú hlavne spojenci USA a krajiny, kvôli ktorým Západ údajne zbrojí, výrazne zaostávajú. Ani Irán ani KĽDR nemôžu konkurovať zbrojeniu spojencov USA. Irán vydal na zbrojenie v minulom roku asi 12 miliárd dolárov, čo je neporovnateľne menej než hlavní spojenci USA v regióne – Saudská Arábia 63 miliárd a SAE 22 miliárd. Irán je podľa výdavkov na zbrojenie medzi krajinami Blízkeho Východu až na piatom mieste. Naopak, Saudská Arábia po uzavretí nových zbrojných dohôd s USA za 110 miliárd čoskoro predbehne i Rusko (69 miliárd ročne) a dosiahne opäť na tretie miesto svetového zbrojného rebríčka.

Dosiahne sa však novým zbrojením NATO a jeho spojencov na Blízkom Východe viac bezpečnosti vo svete? Už dnes možno konštatovať, že nie. Saudská Arábia vďaka novým kontraktom s D. Trumpom dokáže zničiť viac infraštruktúry v Jemene, vyvolať väčšiu epidémiu cholery, spôsobiť väčšiu utečeneckú vlnu, ale vyriešiť konflikt v Jemene nedokáže, tak ako ho nedokázala vyriešiť doteraz. Možno mať i obavy, že mnoho z amerických vojenských dodávok pre Saudskú Arábiu skončí v rukách teroristov z ISIL alebo al-Kajdy, pôsobiacich v Sýrii. To tiež k väčšej bezpečnosti Európy nepomôže.

Negatívne následky môže priniesť i reakcia krajín, ktoré sa západným zbrojením budú cítiť ohrozené. V súvislosti s napätím medzi USA a Čínou vo východnej Ázii pociťuje znepokojenie Peking, ktorý má potenciál viesť so Západom rovnocenné závody v zbrojení. Ešte väčšie obavy z nárastu zbrojenia na Západe však musia mať štáty, ktoré nemajú čínsku ani ruskú veľkosť. Mnoho štátov v Afrike, na Blízkom Východe alebo v Latinskej Amerike, ktoré nemajú ideálne vzťahy so Západom, považuje nové západné zbrojenie za hrozbu. Imperatívom daného štátu potom bude pripraviť sa na možnú konfrontáciu svojim vlastným zbrojením. Vzhľadom na to, že ide zväčša o chudobné krajiny, takéto nové zbrojenie môže zásadne zhoršiť sociálnu situáciu obyvateľstva…

.

Pokiaľ ide o Európu, vzorovým žiakom zbrojárskej lobby je Grécko. To dlhodobo vedie v rebríčkoch štátov EÚ s najvyššími výdavkami na zbrojenie a práve náklady na zbrojenie výrazne prispeli k jeho ekonomickému kolapsu. Médiá síce radšej píšu o „tučnom Grékovi“ než o „tučných kontraktoch“ zbrojárskych firiem v Grécku, ale dokonca ešte dnes, v čase prísnych reštriktívnych opatrení, vydáva Grécko v pomere k svojmu HDP na zbrojenie najviac zo všetkých európskych spojencov USA. Napriek tomu je grécka schopnosť brániť vlastnú krajinu pochybná. Vojaci, ktorí vidia zúfalú situáciu vo vlastnej krajine, sú demoralizovaní a tisíce tankov či obrnených vozidiel pri aktuálnych hrozbách (migrácia, terorizmus) nepoužiteľné.

 

Obrnené vozidlá za 1,2 miliardy eur

Gréckou cestou sa chce vydať aj slovenské ministerstvo obrany. To plánuje v nasledujúcich rokoch nakúpiť spolu 81 bojových obrnených vozidiel na podvozku 8×8 za 417 miliónov eur a 404 bojových obrnených vozidiel na podvozku 4×4 za 782,7 milióna eur. Tento „obchod storočia“  by sa mal uskutočniť v rokoch 2018-2029. Vzhľadom na situáciu na Slovensku je však otázne, či takéto nákupy majú byť skutočnou prioritou pre Slovensko. Hlavným problémom nákupov je to, že o celej téme neprebehla dostatočná verejná diskusia a verejnosť bola z rozhodovania vylúčená. To je ostatne zvykom pri všetkých podstatných otázkach v SR. V médiách sa síce o projekte hovorilo, ale zaznel len názor tých „odborníkov“, u ktorých bolo vopred jasné, že projekt podporia. Lenže o nákupe obrnených vozidiel by sa diskusia mala nielen predstierať.

aznieť by mali najmä kritické výhrady voči projektom ministerstva. Minister P. Gajdoš sa opakovane vyjadril, že musíme nakupovať nové zbrane, aby sme sa cítili bezpečne. Lenže nákupom nových zbraní nezískame bezpečnosť. Nové zbrojenie a vysielanie našich vojsk na ruské hranice našu bezpečnosť nezvýši. Naopak, pre našu bezpečnosť potrebujeme, aby armáda dokázala reagovať na reálne a nie pomyselné hrozby voči SR. Práve my a naši spojenci z NATO sme svojim militarizmom spôsobili, že sa okolo Európy vytvoril pás nestabilných a nepriateľských krajín. Zdá sa, že tento trend podporuje i slovenská vláda, ktorá chce znovu posielať slovenských vojakov do Iraku a do Pobaltia.

.

Hlavným problémom slovenskej bezpečnosti nie sú nízke výdavky na zbrojenie, ale nedôvera veľkej časti občanov k obrannej politike SR. Oficiálni predstavitelia sú príliš upnutí na „ruskú hrozbu“ a je otázne, či by dokázali zareagovať v prípade konfliktu s niektorým členským štátom NATO. Mnohí občania SR tiež nechápu, prečo sa SR zapojila do operácie „Iracká sloboda“ v roku 2003 a za svoju účasť sa nikdy neospravedlnila. Naopak, Slovensko je znovu členom americkej vojenskej koalície v Sýrii a podporuje bombardovanie, pri ktorom USA v rozpore s medzinárodným právom útočia na oficiálnu sýrsku armádu. Až príliš mnohí majú na Slovensku pocit, že toto nie je politika, ktorá by napomáhala bezpečnosti SR.

Dôkazom nedôvery obyvateľstva je fakt, že na projektoch ministerstva ako je „Dobrovoľná vojenská príprava“ sa občania nechcú zúčastňovať – zúčastnilo sa len 31 ľudí. Medzi mladými ľuďmi na Slovensku je pritom záujem o branné aktivity, avšak určité veci, ktoré robí armáda, nie sú ochotní znášať. Pre mnohých je napr. nepredstaviteľné počúvať pri výcviku rusofóbnu indoktrináciu od „politrukov“ z Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií (IBOŠ), vedeného I. Samsonom. Také reči nedokážu počúvať ani v televízii. Na preklenutie priepasti medzi armádou a obyvateľstvom treba presvedčiť verejnosť, že armáda bráni náš záujem a nie záujem niektorých mocných spojencov.

 

Mrhanie slovenských prostriedkov

Neprijateľné je aj to, že vláda očividne nemá jasno, ktoré verejné výdavky chce obmedziť kvôli zbrojeniu. Zvyšovanie výdavkov na zbrojenie sa určite odrazí na iných rozpočtových kapitolách. Máme polorozpadnuté školy, nemocnice či športoviská a nedokážeme dokončiť diaľnicu do Košíc, ktorú sa R. Fico zaviazal postaviť do roku 2010. O neúcte slovenských vlád k ústavným právam pacientov a dôchodcov netreba veľa hovoriť. Záväzky voči občanom, ku ktorým politikov núti ústava, zjavne nemajú takú prioritu ako záväzky voči NATO.

Otázkou tiež je, či odlišné použitie zdrojov by nepomohlo bezpečnosti SR lepšie než zbrojenie. Peniaze by sa dali použiť v rómskych osadách, kde je situácia dlhodobo alarmujúca a alarmujúci je tam aj nárast „staro-nových“ chorôb, ako napr. tuberkulóza. Avšak epidemiologická situácia celej našej populácie sa v budúcnosti môže stať problémom a na ten nezareagujú ani vrtuľníky ani obrnené vozidlá. Ďalším bezpečnostným problémom do budúcna bude očakávané pokračovanie utečeneckej krízy. Príkladom nezvládnutia tejto krízy bolo po zuby ozbrojené Grécko a naopak, krajiny s nižšími výdavkami na obranu si vedeli poradiť oveľa lepšie. Európe by pri tejto hrozbe pomohla skôr účelne použitá rozvojová pomoc pre Blízky Východ, teda taká, ktorá nebude použitá na organizáciu revolúcií. Rozvojová pomoc stojí menej než nové zbrane, ale SR či väčšina krajín EÚ napriek tomu svoje záväzky v oblasti rozvojovej pomoci neplní.

Vláda sa snaží verejnosť upokojiť, že výdavky na obranu chce zvýšiť na „iba“ 1,6% HDP, lenže číslo 1,6% HDP sa rovná skoro 10% príjmom štátneho rozpočtu – to je číslo, ktoré sa musí citeľne prejaviť v iných rozpočtových kapitolách. Za veľmi neúspešný pokus ministra Gajdoša tiež považujem snahu upokojiť verejnosť tvrdením o tom, že našej ekonomike darí a preto sa zdroje nájdu. Nebudem teraz polemizovať o tom, či sa ekonomike naozaj darí, hoci priveľa obyvateľov to subjektívne nepociťuje. Stačí si však uvedomiť, že počas realizácie mnohoročného zbrojárskeho projektu v rokoch 2018 – 2029 môže prísť k rôznemu ekonomickému vývoju. V súčasnej Európe by hospodárska kríza vôbec neprekvapila. Ak však ani dnes nemá vláda jasno, odkiaľ na financovanie projektu zbrojenia zoberie zdroje, ako sa bude správať pri prípadnej ekonomickej kríze?

Niektorí si možno všimli, že projekt obrnených vozidiel ešte nie je ešte ani zrealizovaný a oligarchické médiá s militaristickými aktivistami už rozbehli propagandu za ďalšie zbrojenie. Tentokrát máme „modernizovať“ letectvo. Dokonca sa možno obávať, že navyšovanie zbrojných výdavkov na 1,6% HDP môže byť len prvou etapou militarizácie Slovenska. Vláda svojim zbrojením zrejme skúša koľko militarizmu občania unesú a ak bez silného odporu zvládnu zvyšovanie výdavkov na 1,6% HDP, tak sa bude zbrojiť ďalej a ďalej. Veď USA požadujú zvýšenie výdavkov prinajmenšom na 2% HDP.

 

Centrum korupcie a mlčanie bojovníkov proti korupcii

.

Nákup nových zbraní je však aj skvelá príležitosť pre určitých ľudí, ako sa obohatiť. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve obchod so zbraňami je jedným z najvýznamnejších motorov korupcie vo svete. Podľa niektorých odhadov je zodpovedný až za 40% všetkej korupcie vo svetovom obchode. Zbrojárske obchody sú obvykle transakcie veľkého rozsahu, pri ktorých rozhodujú štátni funkcionári a preto zbrojárske firmy korumpujú mnoho relevantných subjektov, od politikov až po novinárov. Pre úspešnosť ich počínania je tiež dôležité, aby bola verejnosť z rozhodovacích procesov vylúčená pod priehľadnou zámienkou tajnosti informácií o obrane. Problémom je i to, že obchod so zbraňami je vo svete silno koncentrovaný a aj pri nákupe obrnených vozidiel je okruh možných dodávateľov dosť obmedzený.

Zaujímavé je tiež, že voči tomuto obrovskému obchodu zatiaľ dostatočne nevystupujú ani tie mimovládne organizácie na Slovensku, ktoré sa údajne špecializujú na korupciu. Zvlášť mimovládne organizácie, ktorých projekty sú spolufinancované zo strany veľvyslanectva USA alebo od iných amerických subjektov by mali vystupovať kriticky, inak na nich padá tieň podozrenia zo „zištného mlčania“. Boli to totiž práve USA, kto vytvoril na slovenskú vládu tlak, aby nakúpila nové zbrane. USA pritom presadzujú záujmy amerických zbrojárskych firiem a prezident D. Trump sa otvoreným prepojením záujmov zbrojárskeho priemyslu a zahraničnej politiky USA vôbec netají.

Zaujímavým faktom je i to, že problematike nového zbrojenia sa vyhýbajú i organizátori tzv. pochodov proti korupcii. Pritom práve zbrojárske obchody by sa mali stať predmetom protikorupčných protestov na Slovensku. Nemožno si nevšimnúť, že v krajinách našich susedov boli rozsiahle zbrojárske kontrakty spojené s najväčšími korupčnými škandálmi. V Rakúsku kvôli odhaleniu korupčných praktík zrušili kontrakt na nákup bojových lietadiel a dodnes sa hľadajú vinníci. Podobne ani v ČR nemajú s veľkými zbrojnými kontraktami dobré skúsenosti – spomenúť možno napr. podozrenia voči britskej spoločnosti BAE Systems. Tá je zhodou okolnosti exkluzívnym partnerom konferencie GLOBSEC.

 

Obviňovanie z fašizmu

.

Na podporu militarizmu a vojenských agresií sa v súčasnosti začal používať i ďalší spôsob politického boja. Je to snaha očierňovať všetkých, ktorí nepodporujú militaristickú politiku Západu, z fašizmu a pravicového extrémizmu. Typické sú pritom najmä hanlivé materiály GLOBSEC Policy Institute v spolupráci so zahraničnými partnermi, ako napr. Political Capital z Budapešti. Nedávno tam vyšla publikácia G. Mesežnikova a R. Bránika o pravicovom extrémizme na Slovensku, v ktorej sa snažili dokázať prepojenie slovenskej extrémistickej pravice na Moskvu. Je však absurdné, kde všade autori štúdie videli ruský vplyv. Dokonca aj denník Pravda a televíziu TA3 označili za „ambivalentné a občas dokonca skryto proruské médiá“ (s. 42). Každý, kto tieto médiá čo i len trochu sleduje, musel žasnúť nad takou konšpiračnou teóriou.

Na uvedenej propagande je zvlášť zaujímavé to, ako sa zmenil postoj k strane SNS. Na konci roku 2015 Political Capital vo svojej štúdii o pravicovom extrémizme označil stranu SNS za „hlavný subjekt nacionalistickej krajnej pravice“ na Slovensku a venoval jej značný priestor. Vyššie uvedená nová publikácia Political Capital z roku 2017 však už venuje strane SNS len niekoľko riadkov. Pritom strana sa personálne až tak nezmenila, akurát sa po voľbách pridala na stranu NATO a jej minister je hlavným iniciátorom zbrojenia. Za normálnych okolností by prebratie ministerstva obrany „pravicovými extrémistami“ a ich zbrojenie malo vzbudzovať obavy „expertov“. Zdá sa však, že stačí podporiť NATO, vyslať vojakov na ruské hranice a kúpiť americké zbrane – potom sa donedávna „hlavný subjekt krajnej pravice“ stane pre štúdiu o pravicovom extrémizme nezaujímavým.

Paradoxné je napr. i to, že v štúdii o pravicovom extrémizme G. Mesežnikov a R. Bránik skritizovali aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý otvorene zastáva antifašistické ľavicové postoje. Autori uviedli, že médium SZPB Bojovník zaradili do štúdie o pravicovom extrémizme kvôli jeho článkom o Ukrajine. Pritom SZPB sa pri Ukrajine venuje najviac problematike tamojších banderovských extrémistov. Zdá sa, že do niektorých štúdií o pravicovom extrémizme vás zaradia aj za to, že kritizujete fašistov, akurát v nesprávnej krajine… Podobnú propagandu vypúšťal Political Capital a spol. aj v minulosti, napr. keď sa v štúdii o pravicovom extrémizme vyjadril, že pacifistická iniciatíva „Zjednotení za mier“ slúži Kremľu. Na popis všetkých podobných excesov nie je v tomto článku dosť miesta, avšak myslím, že účelové zneužitie pojmu „pravicový extrémizmus“ pre označovanie pacifistov a odporcov zbrojenia je očividné.

 

Aký bude výsledok militarizácie?

.

Pri náraste zbrojenia na Západe možno spomenúť množstvo hrozieb a scenárov. Úplne najhoršie by bolo, ak by sa západným militaristom podarilo svojou agresivitou vyvolať otvorenú vojnu s Ruskom. Ak však aj militaristi otvorenú vojnu s Ruskom nevyvolajú, svojim zbrojením zrejme destabilizujú Blízky Východ ešte viac než doteraz. Táto verzia je veľmi pravdepodobná, pretože nárast zbrojenia v krajinách NATO je sprevádzaný aj nárastom zbrojenia spojencov USA na Blízkom Východe. Ale i v prípade, ak nepríde k predchádzajúcim scenárom, slovenská vláda môže nákupom nových zbraní spôsobiť ekonomické problémy v iných rozpočtových kapitolách. V súčasnej SR, kde hnev občanov voči politikom stále narastá, to určite nepovedie ani k bezpečnosti ani k stabilite…

Na záver spomeniem len slová P. O. Hviezdoslava (Krvavé sonety), mimoriadne aktuálne práve v dnešných dňoch:

I k srdcu pripustia si naučenie,

že nad paloš jest nástroj hotovší,

žľab vybrázdiť, nímž za zdarom zdar ženie;

že človek nie hmyz pod šľap podošví;

že niet cti v bitke, jak krv vodou nenie: —

.

i naveky meč skryjú do pošvy?…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Vyšetrovanie ukázalo, že rumunské prezidentské voľby boli zrušené bezdôvodne. Čo teraz?

Rumunská daňová služba ANAF zistila, že kampaň na TikToku víťaza zrušeného prvého kola rumunských prezidentských volieb Kelina Georgesca neplatili Rusi,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Scholza na mieste teroristického útoku v Magdeburgu vypískali

Nemeckého kancelára Scholza Nemci na ulici, keď prišiel na návštevu miesta teroristického útoku, vypískali

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Finian Cunningham: Ruská odveta za smrť generála Kirillova by mala vyvolať hrôzu v Kyjeve aj v Londýne

Rusko príliš mäkko odpovedá Ukrajine a Británii za zabíjanie vlastných ľudí

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

The New York Times: Náhly neúspech Ruska v Sýrii spôsobuje Putinovi bolesti hlavy

Rusko sa už desaťročia snaží získať späť svoj vplyv na Blízkom východe. Po rýchlom páde Asadovho režimu v Sýrii sa…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

FT: Scholz ostro kritizoval Dudov návrh na konfiškáciu ruského majetku

Nemecký kancelár Olaf Scholz reagoval podráždene na nápad poľského prezidenta Andrzeja Dudu skonfiškovať ruské aktíva zmrazené v EÚ, píše denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Vychádzajú na povrch motívy útočníka z Magdeburgu

Protiislamský aktivista podozrivý z útoku na vianočný veľtrh v Magdeburgu sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach opakovane vyhrážal násilím,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Príčinou teroru je hystéria Londýna. Rusko bude reagovať

Začala sa nová fáza konfliktu medzi Ruskom a NATO na Ukrajine. Kyjev, tlačený Britániou, znásobil eskaláciu v očakávaní narušenia rokovaní…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ochladenie. Na horách mohutná víchrica. To je predpoveď na noc a nedeľu

Na horách na severnom a strednom Slovensku treba v nedeľu počítať s víchricou, miestami až mohutnou. Meteorológovia vydali pre viaceré…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister neskrýva rozhorčenie nad zábermi obrneného transportéra, ktorý odovzdali Ukrajine

Poľského ministra obrany rozhnevala vlajka UPA, ktorú bolo možné vidieť na poľskom obrnenom transportéri Rosomak, ktorý bol odovzdaný Ukrajine

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Vladimír Baláž pre HS: To si povedzme úplne normálne. Samozrejme, že ide o platy…Prijatý kompromis to potvrdil

Chcú sa odborári s ministrom dohodnúť? Ide o platy? Ktoré požiadavky sú kameňom úrazu? Bude nakoniec vyhlásená mimoriadna situácia? O čom je ministrov…

21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

Tragédia pri Michalovciach: telo nezvestného mladíka našli bez známok života

Po troch dňoch pátrania sa v sobotu po 13.00 h podarilo nájsť nezvestného 19-ročného Bohdana, ktorý sa stratil vo štvrtok…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mazurek upozornil na novú kampaň EÚ: “Toto je už naozaj čisté psycho!”

Obmedzí Bursel sprchovanie ? Europoslanec Milan Mazurek upozornil na novú kampaň, v ktorej Európska únia informuje o svojich enviromentálnych cieľoch…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Nemecké úrady opäť vylúčili vyslanie vojakov na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Povedzme si konečne pravdu o vrcholovej politike: Moc nie je hra pre bezmocných

V demokratickom zriadení sme upadli do kolektívnej halucinácie, kde sa mylne nazdávame, že vládnuť budú automaticky tí najlepší, najvzdelanejší, najmorálnejší z nás.…

21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Príslušníkov ukrajinskej protivzdušnej obrany preveľujú k pechote

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl nariadil poslať vojakov, ktorí slúžili v silách protivzdušnej obrany, na frontovú líniu ako pechotu, pretože…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Orešnik vs. západná protiraketová obrana: Kto vyhrá?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zorganizovať akýsi technologický súboj medzi produktmi ruského a západného vojensko-priemyselného komplexu

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hity a prepadáky na európskom trhu áut za november 2024 – kto vyhral a kto stratil?

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Po drobnom oživení v októbri 2024 prišiel november s ďalším poklesom predaja nových áut v…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Útok na vianočných trhoch: Medzi obeťami má byť dieťa. Počet mŕtvych stúpol. Podozrivý je lekár zo Saudskej Arábie

Hlásia mŕtvych a 60 až 80 zranených si vyžiadal v piatok večer útok autom typu SUV na vianočných trhoch v…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Výzva pre majstrov detailov: Jedna vianočná guľa je iná, nájdete ju?

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Pripravte sa na jedinečnú hádanku, ktorá otestuje vašu pozornosť, trpezlivosť a zmysel pre detail! Riešenie…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Devín. Prečo ten názov?

Na Slovensku máme hrad Devín. Myslíme si, že názov vznikol od dievčaťa. Dovina = dievča. Ale rovnako na juhu českej…

21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Politológ Iščenko: Svet je lepší ako bol pred vojnou

Sýria, 21. decembra 2024 - Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Ukrajinské úrady majú plán na fronte v čase Trumpovej inaugurácie

Ukrajinské úrady sa chcú chopiť iniciatívy na fronte v čase Trumpovej inaugurácie, aby ukázali, že Ukrajinci sú „víťazi“, uviedol denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

5 historických faktov, o ktorých nás v škole klamali

Žijeme v informačnej ére. K mnohým dátam máme v dnešnej dobe jednoduchý prístup. Veď po ruke máme mobily, tablety, počítače a…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Udalosť, ktorá bude mať na slovenskú politiku dlhodobý vplyv

Voliči v priebehu prvého polroka 2024 dvakrát, vo voľbách prezidenta aj eurovoľbách, potvrdili výsledok parlamentných volieb zo septembra 2023. V…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sovietsky ekranoplán, ktorý je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet leží opustený na pláži

Jedno z najzvláštnejších lietadiel na svete, prezývané taktiež ako "Kaspické morské monštrum" - leží opustené na pláži uprostred plánov urobiť z neho…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Elon Musk naďalej ostro kritizuje nemecké orgány. Scholzovi poslal tvrdý odkaz

Po tom, ako pochválil AfD, označil kancelára Scholza za „nekompetentného hlupáka“ a vyzval ho na odstúpenie

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dacia triumfuje na európskom trhu: Pol milióna predaných áut za 11 mesiacov!

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Dacia si upevňuje svoju pozíciu na európskom automobilovom trhu a dosahuje nový predajný míľnik. Za…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Šokujúci e-mail nájdený po smrti zástancu eutanázie odhaľuje, že mohol byť zachránený

Podľa správ by sa hlavný bojovník za kanadský program eutanázie možno rozhodol žiť, ak by bola k dispozícii primeraná starostlivosť.…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prezident bilancuje: Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe

Dlhodobým problémom Slovenska, ktorý brzdí jeho rozvoj viac ako nedostatok zdrojov, je diskontinuita pri realizácii dlhodobých strategických zámerov. V bilančnom…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

„Bláznivá dáma s fialovými vlasmi“ vyhadzuje peniaze daňových poplatníkov – Musk šokovaný 81-ročnou kongresmankou Rosou DeLauro.

Rosa DeLauro
Na snímke 81-ročná kongresmanka Rosa DeLauro / Foto: Screenshot

Americký podnikateľ Elon Musk vyjadril svoju nespokojnosť so zverejnenými výdavkami amerických úradov:

Pod jeho vedením ministerstvo pre efektívnosť vlády zistilo prípady neopodstatneného míňania:

2,3 milióna dolárov – na kokaín pre psov (výskum účinkov drog na zvieratá), 6,9 milióna dolárov na „inteligentné“ toalety s rozpoznávaním odtlačkov análov, 118 mil. dolárov – na zistenie, či kovový Thanos dokáže lúskať prstami, 75 000 dolárov na sfukovanie jašteríc zo stromov na Harvarde.

„A vy sa stále sťažujete na svoje účty za energie,“ uzavrel Musk.

 

Včera 18:19

„Gazprom láme rekordy v tranzite plynu do Číny”, informoval Bloomberg.

Podľa informácií agentúry Bloomberg začal Gazprom dodávať do Číny viac surovín ako do všetkých európskych krajín spolu.

„Gazprom 20. decembra druhýkrát v priebehu mesiaca aktualizoval absolútny rekord denných dodávok plynu do Číny cez „Sibírsku energetickú líniu“. Dodaný objem prekročil zmluvné záväzky Gazpromu,“ uviedla štátna spoločnosť.

Predtým Vladimir Putin uviedol, že Gazprom prežije ukončenie tranzitu cez Ukrajinu.

Včera 18:02

Šéf CIA Burns prišiel na Ukrajinu na svoju poslednú oficiálnu návštevu. Informoval o tom prezident Zelenskyj.

Zvyčajne sa o takýchto stretnutiach verejne neinformuje a všetky naše stretnutia – na Ukrajine, v iných európskych krajinách, v Amerike a v iných častiach sveta – sa uskutočnili bez oficiálnych informácií,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že s odchádzajúcim šéfom CIA „udržiava kontakt“.

Včera 18:01

V Gruzínsku opäť prebiehajú demonštrácie prívržencov opozície, ktorí požadujú opätovné voľby do parlamentu.

Včera 17:52

.

Poľská vláda zúri, hrozí európsky škandál: V Poľsku stíhaný politik dostal azyl v inej krajine EÚ

Pozor, pozor, máme tu nový nepriateľský akt medzi krajinami Európskej únie! Maďarsko totiž poriadne podkoplo nohy svojim poľským partnerom, keď…

20. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Krajina, kde je veľa Slovákov zavádza “krízové protokoly“, chce trestať nevhodné správanie na internete

Británia sa chystá zasiahnuť proti nenávistnému obsahu, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach. Zákon o online bezpečnosti má obsahovať takzvané…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Beztrestnosť a nezákonné benefity kajúcnikov – 1. časť

K téme spolupracujúcich osôb bolo v ostatnej dobe publikovaných množstvo odborných právnych článkov, názorov, analýz, rozhovorov, videí, ako aj nespočetné…

21. 12. 2024 | Z domova | 18 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 18 min. čítania | 0 komentárov

USA sa podarilo vyhnúť shutdownu

USA sa podarilo vyhnúť shutdownu – teda zastaveniu financovania vlády. Dolná komora Kongresu schválila legislatívu na predĺženie rozpočtového financovania do…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trumpove predstavy o obrane mnohých nepotešia

Tím Donalda Trumpa plánuje pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine, ale už informoval európskych predstaviteľov, že budúci prezident USA bude od…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov