Boston, 27. apríla (HSP/La Stampa; foto: La Stampa)
Lekári a kňazi majú vo väčšine prípadov právo dostať sa na miesta, kde je ohrozený ľudský život
Na fotografiách po výbuchu v Bostone vidieť samé žlté vesty dobrovoľníkov, agentov, hasičov a zdravotníkov. No nenájdete nikde žiadneho kňaza, rehoľníka alebo pastora. Nie je to náhoda a ani nevôľa duchovných. V blízkosti výbuchu sa totiž nachádzajú až tri kostoly. Keď kňazi z farnosti St. Clement počuli výbuch, ihneď zareagovali, vzali potrebné oleje a utekali na dejisko drámy, aby dali umierajúcim posledné pomazanie a duchovnú útechu. Avšak bezpečnostné zložky im v tom zabránili. Medzi kňazmi bol aj otec Wykes, ktorý pár rokov pôsobil ako kaplán na klinike v Illinois a vždy, rovnako ako aj lekári, mohol sa dostať na miesta zločinu či nehôd. „Toto sa mi ešte nikdy nestalo. Vždy som mohol ísť na miesta, kde už lekár pomôcť nedokáže. V Bostone mi to však nedovolili.“
Bostonské policajné oddelenie dosiaľ neodpovedalo, kto vydal takýto zákaz. No ako podotýka Jennifer Graham z Wall Street Journal, 8-ročný Martin Richards, ktorý počas výbuchov zahynul, bol katolíkom a mal za sebou aj prvé sväté prijímanie. „V nesmierne dramatickom momente, keď malý Martin umieral, kňazi boli od neho len pár metrov, no mali zákaz sa k nemu priblížiť a dať mu posledné pomazanie. Pričom táto sviatosť má pre katolíkov obrovský význam, a Martin mal na ňu právo“.
Čoraz častejšie sa ukazuje, ako aj v prípade zbitého kňaza počas manifestácie v Paríži, že sa pomaly vynárajú totalitné praktiky pokrokových spoločností.
ip