“To, že tu je pán Kotleba, to nie je kvôli tomu, že žiaci nevideli koncentračný tábor. On tu je preto, lebo štandardní politici kradnú, klamú a podvádzajú. A keď toto budú robiť ďalej, tak Kotleba bude mať 50 %. Títo štandardní politici tu naňho idú nadávať, že je fašista, že sa s ním nebudú baviť, idú podpisovať výzvy proti nemu, že nebudú zaňho hlasovať, keď príde s niečím rozumným. Oni ani do debaty s ním nepôjdu. Takto to robme a v budúcich voľbách bude mať 50 %,” povedal Boris Kollár a pokračoval:
“Milí štandardní politici, prestaňte kradnúť, klamať a podvádzať, začnite sa starať o ľudí a nie o vlastné vrecká. Keď nebudete rozkrádať túto krajinu, tak vás Kotleba strašiť nebude. Ak to tu budete naďalej rozkrádať a hovoriť, že za to všetko môže ten fašista, tak potom vás po budúcich voľbách bude Kotleba hnať svinským krokom.
Čo sa týka tej výzvy proti fašizmu, ja som to nepodpísal, ani nepodpíšem. Ja chcem byť v politike slobodný a mňa nebude ani sto osobností zaväzovať, ako sa mám správať. Potom mi prídu diktovať mimovládky alebo nejakí šialenci a ja sa nebudem môcť ani slobodne rozhodnúť? Tak to určite nie, ja sa budem správať podľa zdravého sedliackeho rozumu. Keď budem chcieť podporiť rozumný návrh od Kotlebovcov, tak ho podporím.”
Stratégiu nekomunikovania s kotlebovcami by podľa autorov iniciatívy Stop fašizmu mali zvoliť všetci poslanci Národnej rady. Zákonodarcom minulý týždeň navrhli verejne sa zaviazať k piatim základným krokom, ktoré by podľa nich viedli k oslabeniu Kotlebovho vplyvu.
Spoluautorka výzvy Stop fašizmu je aj Irena Bihariová – právnička a predsedníčka združenia Ľudia proti rasizmu. Medzi tvorcami a iniciátormi výzvy poslancom sú osobnosti, ako napríklad bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová, režisér Jakub Kroner, slovenský astrofyzik z Astronomického Ústavu Akadémie Vied ČR Jaroslav Dudík, forenzný psychológ Anton Heretik či psychiater Jozef Hašto.
Podľa autorov výzvy Stop fašizmu poslanci pristúpením k takejto stratégii vyšlú “spoločnosti odkaz, že fašistická politika, nech akokoľvek dobre maskovaná za vznešené sľuby a úmysly, nemôže byť na pôde parlamentu žiadneho demokratického štátu diskutovaná, vypočutá ani podporená”. Tým sa zároveň zaviažu, že skutočne prospešné návrhy a opatrenia dokážu iniciovať sami. Poslanci by teda návrh Kotlebovej strany nepodporili, ale vzápätí by ho podali ako svoj vlastný návrh a mohlo by dochádzať k situácii, že by sa museli uchádzať aj o podporu poslancov ĽSNS.
Záväzok poslancov, ktorí podpísali výzvu Stop fašizmu
- nepodporím žiadneho poslanca ĽSNS do žiadnej parlamentnej funkcie
- nepodporím žiadny poslanecký návrh iniciovaný poslancami ĽSNS
- nepodporím v rozprave žiadny návrh prednesený poslancom ĽSNS
- nezúčastním sa na žiadnom podujatí ani diskusii v médiách, do ktorej bude pozvaný zástupca ĽSNS
- pri každej možnej príležitosti budem upozorňovať na nebezpečenstvá fašizmu
Výzvu doteraz podpísalo 21 poslancov:
- Ondrej Dostál, SaS
- Béla Bugár, Most-Híd
- Viera Dubačová, OĽANO-NOVA
- Ľuboš Blaha, SMER-SD
- Martin Poliačik, SaS
- Miroslav Sopko, OĽaNO-NOVA
- Lucia Nicholsonová, SaS
- Andrej Hrnčiar, Sieť
- Andrej Danko, SNS
- Renata Kaščáková, SaS
- Peter Osuský, SaS
- Gábor Gál, Most-Híd
- Natália Blahová, SaS
- Jozef Mihál, SaS
- Ján Budaj, OĽaNO-NOVA
- Peter Kresák, Most-Híd
- Jozef Viskupič, OĽaNO-NOVA
- František Šebej, Most-Híd
- Alan Suchánek, OĽaNO-NOVA
- Juraj Droba, SaS
- Emil Ďurovčík, SMER-SD