Bratislava 9. marca 2016 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
Prinášame vám rozhovor s Borisom Kollárom o povolebných diskusiách.
Už v prvej povolebnej debate na RTVS ste sa ohradili voči moderátorovi Branislavovi Dobšinskému, ktorý sa snažil podsunúť divákom, že ĽSNS je nelegitímna strana a nemal by s ňou nikto rokovať. Povedali ste mu, že ak si myslí, že strana Mariana Kotlebu sa dostala do parlamentu nelegitímne, tak potom nemá ako moderátor v tejto relácii čo robiť…
Áno, Kotleba je legitímne zvolený tak ako každý z ostatných politikov a že nejaký redaktor sa s tým nevie vyrovnať, je jeho problém.
Je podľa Vás normálne, že pre všetky strany sa stalo hlavnou prioritou nie presadzovanie ich programu, ale vymedzovanie sa voči Kotlebovi? V presadzovaní tejto novej priority sú ochotní sa spájať SNS s Mostom-Híd, SaS so Smerom, Procházka s každým. Má byť toto podľa Vás prioritou zástupcov politických strán?
Je to až trápne. Všetci politici robia jednu zásadnú chybu. Môžu si o Kotlebovi myslieť čo chcú, nemusia s ním chcieť spolupracovať, nemusia s ním chcieť ísť do vlády, ale nemôžu ignorovať 200 000 slovenských občanov – voličov. To nesmie robiť nikto, ani my, ani oni.
Robia veľkú chybu a doplatia na to. Dnes ignorujú 200 000 voličov a o rok budú ignorovať 500 000 a o štyri roky 2 000 000 voličov?
Ostáva teda pre Vás prioritou presadzovanie Vášho programu?
Voliči nám dali svoj hlas preto, aby sme presadili to, čo sme sľúbili a nie preto aby sme vytvárali koalíciu proti Kotlebovi. Teraz to vidíte, kto to so svojim sľubmi myslel vážne. Sľúbil som, že podporím pravicovú vládu a to urobím. Takisto som sľúbil, že nejdem do politiky kradnúť a mienim to dodržať, nejdem do exekutívy s pravicovou vládou, ale som ochotný ju podporiť. Prepojenie politikov na oligarchiu zasiahlo totiž aj pravicové strany.
Tiež som jasne povedal, že s Ficom do vlády nepôjdem a to dodržím.
Čiže do pravicovej vlády nepôjdete?
Ja som to povedal ešte pred voľbami, že do vlády nepôjdem. My chceme bojovať proti tomuto systému a ten systém som pomenoval jasne. Politici sú prepojený na sponzorov oligarchov a toto je aj v tej pravici.
Ktorými bodmi svojho programu podmienite svoju podporu pravicovej vláde?
Určite to bude exekučná amnestia, aby sa takto postihnutým ľuďom uľavilo a zrušenie doplatkov za lieky.
Neustúpite od svojich podmienok ani ak by to malo spôsobiť predčasné voľby?
Nie neustúpim. Ja nebudem vajatať, skákať doľava doprava a tvrdiť, že kvôli vyššiemu záujmu sme sa dohodli tak a tak ako iné politické strany, ktoré predtým niečo sľubovali a potom to vôbec nedodržali. Toho sa od nás nedočkáte. Čo som povedal, to splním.
Aký máte názor na prípadnú úradnícku vládu pod gesciou prezidenta?
Bolo by to veľmi zlé pre Slovensko
Reakciu na Kiskove nepozvanie Kotlebu zverejnil aj Vilo Rozboril:
Pol dňa sa rôzne hádam, či mal Kiska pozvať Kotlebu. Ja tvrdím, že jednoznačne mal. Pozvanie do paláca je prejavom akceptovania výsledku demokratických volieb. Nezaväzuje prezidenta dotyčnému blahoželať! Naopak, môže na stretnutí vyjadriť svoje obavy a po stretnutí sa prihovoriť jeho voličom. Oni takto majú pocit, že ich odignoroval. Väčšina ľudí nevolila Kotlebu ako neonacistu ale ako symbol vzdoru voči partokracii. A teda nič v zlom, ale Kotlebu, ktorý mal “v minulosti” neonacistické výroky, odignorujeme (ok, chápem), ale napr. Fica, ktorý bol “v minulosti” regulérnym členom zločineckej organizácie KSČ, akceptujeme a pozveme. No tak buď, alebo.
Pobúrenie nad Kiskovým správaním vyjadrili aj čitatelia Nového Času, kde v ankete s jeho krokom nesúhlasilo 80% účastníkov. Vznikla tiež petícia za odvolanie Andreja Kisku z úradu prezidenta. Od včera ju podpísalo už 23 tisíc ľudí.