Do televízie sú predstavitelia strany ĽSNS pozývaní len výnimočne a správy o nich sú výlučne negatívne. Vláda prijala sporné protiextrémistické novely, stíha ich dvoch poslancov za názor a generálny prokurátor dal návrh na jej rozpustenie. Pošta odmieta roznášať ich noviny, súkromné aj štátne inštitúcie im rušia mítingy v sálach, ktoré si prenajali, a tlač im odmieta uverejniť aj platenú inzerciu.
Táto taktika však nepriniesla očakávaný výsledok. V boji s extrémizmom naďalej vytrvávajú mimovládne organizácie a ich aktivisti. Výsledkom práce týchto treťosektorových kontraktorov je však nárast Kotlebových preferencií z 8 % v marci 2016 na 14 % v júli 2017 (agentúra Polis).
Vládne strany, zahraniční poradcovia a miestne finančné skupiny prisaté na štátny rozpočet pochopili, že tadiaľ cesta nevedie, a tak prišli s novou metódou. Ak bude mať občan pocit, že štát skvele funguje, uspokojí sa a klesne aj podpora extrémizmu.
Od istej chvíle tak verejnoprávne, ako aj súkromné médiá, chrlia jednu pozitívnu správu za druhou. Človek, ktorý si zapne správy, nadobudne pocit, že v lepšej dobe sme sa nemohli narodiť. Sme jadrom EÚ, ekonomike sa darí fantasticky, máme najnižšiu nezamestnanosť v histórii a problém s nedostatkom pracovníkov. Ide sa zvýšiť minimálna mzda a budú aj 13. a 14. platy. Zníži sa daňové zaťaženie, z práce na dohodu sa nebudú platiť odvody. Kým doteraz vám štát bez milosti vyrubil pokutu 330 eur za prešlú STK, zrazu to ide aj s pokutou 55 eur, ak si STK dáte do poriadku do 15 dní.
Médiá dennodenne prinášajú zábery zo zatknutia celých skupín daňových podvodníkov. Padli prvé rozsudky pre bývalých ministrov z SNS za nástenkový tender spred desiatich rokov. A najnovšie vytiahli politickú mŕtvolu Pavla Ruska a jeho objednávku vraždy. Opäť v snahe presvedčiť občanov, že vláda robí možné aj nemožné v boji s korupciou, s ktorou akože nemá nič spoločné. Človek pri tých “fofroch” až zabudol na odmenu 64 miliónov eur pre advokáta Bžána, ktorú mu odsúhlasila vládna strana, či 50 miliónov eur, ktoré išli na informatizáciu verejnej správy, ktorej výsledkom je nefunkčný elektronický občiansky preukaz.
Skrátka, “občania, lepšie nikdy nebolo, tak už dajte pokoj s tými extrémistami”. Pochopiteľne, veď v prípade, že by sa dostali k moci extrémisti, tak títo štandardní politici a ich mecenáši prídu o všetko. Je preto z ich strany rozumné radšej sa trochu podeliť aj s občanmi, prípadne odsúdiť pár politických mŕtvol, ako potom skončiť v tretej nápravnovýchovnej skupine.
Ak by vláda nemala obavu z rastúcich preferencií reálnej a nie predstieranej opozičnej strany, nikdy by nič pre občana neurobila. Naopak, starala by sa len o spokojnosť zahraničných investorov a pomáhala likvidovať malých domácich výrobcov a živnostníkov stále novými poplatkami povinnosťami a pokutami, ako to robila doteraz. Jediná budúcnosť, ktorú pre občanov pripravovali, bola práca v zahraničnej fabrike za minimálnu mzdu, ktorú by minuli v zahraničnom reťazci.
Prítomnosť Kotlebu v parlamente sa tak pre občanov stala poistkou proti štandardným politikom a finančným skupinám. Majú v rukách zbraň v podobe hlasovacieho lístka, kde si už nemusia vyberať z kandidátov oligarchie, ale konečne môžu voliť proti nej. Znamená to pre nich aj to, že nepotrebujú mať Kotlebu vo vláde, stačí, keď ním môžu každú vládu vydierať. „Skúste ďalej kradnúť, skúste nezvyšovať mzdy, zvyšovať dane a zdierať nás pokutami, a uvidíte, komu dáme hlas“. Ak to občania pochopia, majú skvelú šancu prinútiť akúkoľvek budúcu koalíciu pracovať v ich prospech.
Tomáš Andrejko