Washington/Ankara 1. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Murat Cetinmuhurdar)
Ruský vojenský a politický expert Andrej Veselov si všíma posledné problémy Erdoganovho režimu, Zdá sa, že osamotený Erdogan stráca postupne pôdu pod nohami. Informácie Andreja Veselova zverejnil portál rusvesna
Európske krajiny Nemecko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko sa chystajú zablokovať summit NATO v Istanbule v roku 2018. Informáciu zverejnil nemecký Die Welt, ktorý sa odvolal na vlastné zdroje vo velení Severoatlantickej aliancie.
“Nechceme, aby Turecko upevnilo svoje pozície a aby svet získal názor, že NATO podporuje vnútornú politiku tureckej vlády” cituje Die Welt anonymného vysokopostaveného funkcionára NATO. Informáciu Die Welt v krátkom čase potvrdilo aj viacero ďalších európskych novín.
Turecký líder Erdogan navrhol uskutočniť summit v Istanbule ešte v júli 2016 vo Varšave, kde sa stretli členovia NATO. Vo Varšave sa k návrhu Erdogana nik oficiálne nevyjadril a žiadne riešenie tureckého návrhu sa neprijalo.
Vzťahy Turecka a európskych partnerov v NATO sa v poslednej dobe stávajú čoraz zložitejšími. Erdogana kritizovali za jeho reformu tureckej ústavy, viacerí európski lídri obviňujú Erdogana z “diktatórských právomocí”. Erdoganovi vyčítajú prenasledovanie politických oponentov a žurnalistov.
Turecko zdržiavalo v čase migračnej vlny sýrskych utečencov, aby neprenikli do Európy. Turecko za svoje aktivity získalo vysoké finančné kompenzácie a Erdoganovi prisľúbili bezvízový režim pre tureckých občanov. (máj 2016).
Európske krajiny však svoje sľuby úplne nesplnili. Martin Schulz v posledných dňoch uviedol, že je absolútne nemysliteľné, aby Turecko získalo možnosť bezvízového vstupu do EÚ, ak nesplní všetkých 72 kritérií, ktoré Turecku určila EÚ. Turecko vníma postup EÚ ako krivdu, a poukazuje na príklad Ukrajiny, voči ktorej sa EÚ správa úplne ináč.
Pre EÚ sa ukazujú byť hlavným problémom výnimočný stav v Turecku, ktorý Erdogan využíva na posilnenie svojich pozícii, politické machinácie Erdogana či v poslednej dobe konflikt s Nemeckom, ktorého predstaviteľom zakázali Turci vstup na leteckú základňu Incirlik, kde sa nachádza nemecký letecký kontingent. Preložené do ľudskej reči – Turci zakázali vstup komisii členskej strany NATO (Nemecku) na vojenské letisko NATO, aby navštívili nemecký kontingent, ktorý je takisto súčasťou NATO. (Ide o dosť vážnu trhlinu a krízu, v rámci Severoatlantickej aliancie).
Erdogan zúri, pretože Nemci poskytli azyl tureckým dôstojníkom, ktorí mali prsty v pokuse o prevrat minulý rok, Nemci kritizujú Turecko za porušovanie ľudských práv, podozrievajú Erdogana z diktátorstva. Situácia je o to delikátnejšia, že Turecko má v NATO právo veta a turecký vojenský kontingent patrí k najsilnejším, pričom má bohaté bojové skúsenosti.
Svoje právo veta Erdogan využil aj pri pokuse prehĺbiť spojenectvo medzi NATO a Rakúskom, ktoré nie je členom aliancie, no rakúski vojaci sa nachádzajú na misii v Kosove. To takisto dráždi Erdogana, ktorý má s Kosovom a celkovo na Balkáne vlastné plány. Odborníci NATO i Rakúšania hodnotia Erdoganove kroky ako neprijateľné.
NATO však našlo právnu možnosť, ako obísť turecké veto. Umožnili vznik dvojstranného partnerstva medzi krajinami, ktoré sú členmi NATO s ľubovolnými krajinami. Takéto riešenie však spomaľuje rozhodovanie v rámci aliancie a takisto nevylučuje možnosť recidívy, pretože Turecko môže blokovať iniciatívy NATO a činnosť organizácie výrazne spomaľovať.
Ankara vykazuje nervozitu aj kvôli tomu, že Washington už začal otvorene podporovať Kurdom, ktorým Američania dodávajú zbrane, turecké protesty Trump ignoroval. Američania ďalej podporujú Fettulaha Gulena a ignorujú žiadosti Ankary o vydanie Gulena do Turecka.
Vzťahy v rámci NATO sa skomplikovali, Erdogan stráca pôdu pod nohami, čo sa prejavuje aj v jeho teatrálnych gestách. Jedným z takýchto giest bola aj výzva na premenovanie Trump Tower v Istanbule kvôli islamofóbnym vyjadreniam Donalda Trumpa.
Andrej Veselov