USA, Kanada a Japonsko zavrhli myšlienku EÚ a Angely Merkelovej, aby sa viac zapájali do utečeneckej krízy. Kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že berie na vedomie, že na summite G7 budú prijaté záväzky finančných prostriedkov na riešenie utečeneckej krízy. “Neočakávam veľmi konkrétne čísla,” povedala Merkelová vo štvrtok v japonskom meste Ise-Shima. Je však potrebné „dať veci do pohybu“, dodala s odkazom na mimoriadny summit OSN na začiatku tohto týždňa v Istanbule. Ten však nepriniesol konkrétne výsledky.
Krajiny G7 sa dohodli, že “musia urobiť všetko pre boj proti príčinám úteku,” povedala Merkelová. Utečenecká kríza je len jedna z otázok, ktoré sú na programe rokovania prebiehajúceho summitu siedmich hlavných priemyselných krajín.
Predseda Európskej rady Donald Tusk na začiatku samitu G7 vyhlásil, “že medzinárodné spoločenstvo ukazuje solidaritu a uznáva, že ide o globálnu krízu”. Tusk ako zástupca EÚ na summite povedal, že G7 by mala zvýšiť pomoc pre utečencov a pre hostiteľské krajiny ako Turecko, Libanon a Jordánsko. Aj medzinárodné finančné inštitúcie, by mali zvýšiť svoje finančné prostriedky.
S hlavnými príčinami migrácie – a síce s vojnou v Sýrii, Iraku, Afganistane a Líbyi – zrejme nevidí nevyhnutne nutnú súvislosti. Skutočnosť, že 7 údajne najsilnejších štátov sveta doteraz nebolo schopných skoncovať s činnosťou IS a ostatnými žoldnierskymi milíciami na Strednom východe, môže skutočne byť vysvetlená len nedostatkom vôle štátov. V skutočnosti sú Rusi v súčasnej dobe jediní, kto podporuje Sýriu v boji proti medzinárodným žoldnierom a islamských milíciám.
O to viac prekvapujúca je skutočnosť, že G7 chcú Rusko vylúčiť z ich kruhov. Američania v tejto súvislosti vyjadrili jasný postoj: Merkelová oznámila, že sankcie proti Rusku zrušené nebudú. Krajiny G7 však riskujú, že sa sami odošlú do vlastnej izolácie
Namiesto odstránenia medzinárodného napätia si G7 najnovšie znepriatelilo Čínu: Napriek protestom z Pekingu, krajiny G7 odmietajú uznať čínske nároky na východe a v Juhočínskom mori. “Máme spoločnú pozíciu, pomocou ktorej chceme vyriešiť konflikt v pokoji,” povedala Merkelová. Rozhodcovský súd v Haagu má v júni rozhodnúť o čínskych nárokoch. Peking už oznámil, že verdikt nebude akceptovať.
“G7 by sa mal zaoberať vlastnými problémami namiesto zasahovania do záležitostí iných krajín,” uviedol hovorca ministerstva zahraničia v Pekingu.