“Na Slovensku vo vzťahu k TTIP rastie znepokojenie. Náš výbor je veľmi kritický k nedemokratickému charakteru rokovaní, z ktorého sú úplne vynechané národné parlamenty. Áno, ako ste správne povedali, pani Malmstromová, parlamenty sú esenciou demokracie. Ale na Slovensku národní poslanci nemajú žiaden prístup ani len do „čitární“ na amerických ambasádach, aby si tam mohli pozrieť negociačné dokumenty. Nehovoriac o tom, že sa vôbec musíme amerických veľvyslanectiev doprosovať…
Ako nám už predtým Blaha povedal, do zmluvy TTIP, ktorá je k dispozícií na americkom veľvyslanectve, môžu nahliadnuť len vybraní pracovníci ministerstva hospodárstva a len v určitom čase, ktorý vyhlási americké veľvyslanectvo. Kľudne to môže byť aj v nedeľu medzi druhou a treťou hodinou ráno. Pracovníci ministerstva nesmú vziať žiadnu časť zmluvy na preštudovanie ani fotiť, či robiť si poznámky, z toho dôvodu sú pri odchode s veľvyslanectva kompletne prešacovaný. Môžu teda len nahliadnuť do zmlúv v anglickom jazyku, plných technických dát a vzorcov z ktorých sa nič nedozvedia.
Takto sme ponižovaní! Pokračuje Blaha, pritom táto dohoda ovplyvní budúcnosť každého jedného Slováka, každého európskeho občana a my, ich zástupcovia, nemáme žiadnu šancu, ako chrániť ich záujmy. To je škandalózne! COSAC by mal byť asertívnejší, pokiaľ ide o naše právo participovať na rokovaní o TTIP. Nedávno náš výbor prijal vyhlásenie, v ktorom žiadame Európsku komisiu, aby chránila európsky sociálny model, bezpečnosť potravín, záujmy malých podnikov a demokratickú reguláciu. Už nám viac nestačia vznešené uistenia od komisie… A ešte jedna vec: nejde o to, či niekto považuje Američanov za zlo, ako povedal pán Pabriks. Ide o to, že som hrdý na európsky sociálny, zelený a demokratický model. Tak ho, láskavo, nespochybňujte!”
Malmstromová to schytáva zo všetkých strán, v Európe očividne rastie voči TTIP, ktorá mala byť potichúčky dohodnutá a zavedená odpor…
Transatlantické partnerstvo
Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) je obchodnou dohodou medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktorej oficiálnym cieľom je liberizácia obchodných vzťahov tým, že dôjde k odstráneniu prekážok v rôznych druhoch ekonomických odvetví, čo by malo uľahčiť nakupovanie a predávanie tovarov i služieb.
Aktivisti proti TTIP sa obávajú najmä rokovaní predstaviteľov Európskej únie a Spojených štátov, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami. Dohoda v aktuálnej podobe by medzinárodným korporáciám poskytla bezprecedentnú právomoc a tým by hrozilo, že by bola zvrhnutá demokracia, právny štát a takisto ochrana životného prostredia a spotrebiteľov. Zmluvy by dovolili, aby korporácie súdili vlády pred súkromnými arbitrážnymi komisiami, ak by ich zákony alebo politiky poškodzovali zisky obchodných spoločností.
Kritici tiež tvrdia, že obchodná dohoda predstavuje pre zamestnanosť hrozbu. Podľa nich by EÚ prišla o 1 milión pracovných miest.