Pre denník Il Giornale (17.9.) Hovorí: “Vy Európania by ste sa mali biť zato, aby ste zabránili odchodu kresťanov zo Sýrie. Damask, kázanie sv. Pavla, či Antiochie sú predsa ustanovujúcimi prvkami našej spoločnej kresťanskej tradície. Skôr sa všetko javí tak, že ste zabudli na hodnoty, vieru a morálku. Avšak dávajte si pozor,” dodáva biskup chaldejského obradu. “Keď islamistickému fanatizmu doprajete možnosť, aby vyhnal kresťanov z Blízkeho východu, dokážete ho k presvedčeniu, že môže usilovať o dobytie Európy. Možno ste si toho doteraz nevšimli, ale práve to majú v pláne. “Za týmto plánom podľa mons. Audo určite nestoja sýrski moslimovia, ktorí z prevažnej väčšiny nemajú nič do činenia s prenasledovaním kresťanov. Je dielom Moslimského bratstva, salafitských skupín a štátov, ktoré ich podporujú.
“V sýrskej tradícii neexistuje prenasledovanie z náboženských dôvodov,” vysvetľuje biskup, podľa ktorého bola pluralita vyznania odjakživa sýrsku zvláštností a výnimočnosťou. “Ide o importované stratégie”, dodáva, “oveľa širšie a tajnejšie než je ich komediálne zinscenovanie pod hlavičkou takzvaného Islamského štátu. Onen útvar má obmedzené poslanie, ale teraz slúži ich cieľom. “Ako mons. Audo uviedol pre agentúru Zenit (16.9.2015), rovnaké ciele v minulosti viedli k zničeniu Iraku a Líbye a v poslednom čase sa preniesli do Jemenu. Terajším účelom je zničenie Sýrie a jej neskoršie rozdelenie. K zavŕšenie skazy tejto krajiny má teda okrem iného poslúžiť aj masový odchod jej obyvateľov. Práve z tohto dôvodu biskup Audo hovorí o svojom úsilí pastiera, ktorý presviedča kresťanov, aby mesto neopúšťali.
“Pre mňa ako biskupa chaldejskej katolíckej cirkvi je to otázka života alebo smrti. Východné cirkvi musia urobiť všetko, čo je možné, aby uchovali svoju prítomnosť v Sýrii, tak dôležitú pre dejiny univerzálnej Cirkvi. V arabskom a moslimskom kontexte je vysoko dôležitá prítomnosť Cirkvi, ktorá je schopná viesť dialóg a žiť s druhými v úcte a dôstojnosti. Sme ľuďmi východnej tradície a chceme žiť vo svojej krajine, ktorá má krásnu históriu. Netúžime po odchode na Západ, ktorý nie je lepší ako naše krajiny. Opúšťame Sýrii len kvôli bezpečnosti a chudobe.”
Nech Európa pomáha potrebným, ale nepodnecuje kresťanov k odchodu!, vyzýva aleppský biskup a dodáva: Neklamte ľudí tým, že na Západe nájdu raj. Sýrčania musia zostať doma, aby opätovne urobili raj zo svojej vlastnej krajiny. Súčasný život kresťanov v Aleppe však nemožno nazvať životom, ale prežívaním, podotýka biskup Audo. Za štyri roky obliehania a rozdeľovania mesta stratilo prácu osemdesiat percent obyvateľov. Z pôvodných 150-tisíc kresťanov ich nezostala ani tretina. V uliciach sú vidieť deti, ktoré s plastovými nádobami v ruke hľadajú vodu. Alebo mladíkov so samopalmi, pretože mestom sa pohybuje nespočetné množstvo ozbrojených jednotiek.
“Je to veľmi tvrdý život. Prvý problém je chýbajúca bezpečnosť. Situácia je strašná, pretože na Aleppo dennodenne dopadajú bomby, ktoré prichádzajú z rôznych bodov a v každej chvíli. Druhá otázka je hospodárska – všetci schudobneli, nemajú prácu a životné náklady závratne narástli. Potom je tu problém vody a elektrického prúdu, ktoré odobralo možnosť dôstojného každodenného života. ”
Vo viac ako dvojmiliónovom meste nefunguje voda a prúd po celé horúce leto, hoci neboli narušené existujúce siete. Taktiež táto skutočnosť je podľa sýrskeho biskupa súčasťou celej stratégie: zastrašujú nás, aby sme odišli, myslí si. Počas tlačovej konferencie v Ríme mons. Audo odsúdil Turecko, na území ktorého prebieha výcvik a zásobovanie kriminálnych bánd, ktoré potom útočia na Aleppo, vzdialené iba 40 km od tureckých hraníc. A tiež nešetril kritikou európskych médií: “Za peniaze ste ochotní zaprieť celé spoločenstvá a ignorovať životy státisícov kresťanov”. Pričom práve postavenie kresťanov v sýrskej spoločnosti je veľmi krehké:
“Myslím, že je to kvôli tomu, že sú slabí, nie sú ozbrojení, nerobia si nároky na moc či peniaze. Chcú len dôstojne žiť, ale zároveň je tu niekto, kto ich slabosti zneužíva na politické účely. ”
Biskup Audo tiež rozhodne odmietol západné mediálne stotožňovanie kresťanských biskupov s Assadovým režimom. “Médiá by sa mali vyvarovať zaslepené propagandy a viac dbať na inteligenciu a úctu. My kresťania sme slobodní ľudia, a nie otroci mocných”, uzatvára sýrsky jezuita Antoine Audo.